Oporavak gospodarstva nakon pandemije koronavirusa, razvoj turizma, otvaranje novih pogona razlozi su sve većih potreba za radnom snagom u BiH.
Trgovci – prodavači, šivači, konobari, obućari, bravari, zidari, vozači kamiona, stolari, zavarivači, informatičari, kao i radnici za jednostavne poslove čine kadar za kojim poslodavci u Bosni i Hercegovini posljednjih godina najviše vape i kojeg, što zbog iseljavanja što zbog neusklađenosti obrazovnog sustava s tržištem rada, najčešće nedostaje na domaćem tržištu, tvrdi Večernji list.
Ova zanimanja predstavljala su čak 50,5 posto iskazanih potreba za radnicima tijekom 2021. godine.
Sličan trend zabilježen je i prošle godine. Prema podacima Udruge poslodavaca FBiH, u ovome trenutku na tržištu radne snage u BiH nedostaje oko 30.000 radnika. Istraživanje provedeno tijekom 2021. godine među poslodavcima pokazalo je da im najviše trebaju radnici s nižom stručnom spremom.
I to po stručnoj spremi 52,9 posto iskazanih potreba odnosi se na KV i VKV radnike, 16,6 posto na radnike sa SSS-om, 10,9 posto na NKV radnike, 5,8 posto na radnike s VSS-om, 3,4 posto na NKV i PKV radnike, a 0,4 posto na radnike s VŠS-om i magisterijem.
Kada je u pitanju ova godina, najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem u ovoj godini iskazane su za zanimanjima u industriji i u uslužnim djelatnostima – po 31 posto, zatim u trgovini (27 posto) i građevinarstvu (11 posto).
Riječ je upravo o onim sektorima gdje već nedostaje domaće radne snage, i to one s radnim iskustvom. Dio poslodavaca problem nedostatka radne snage s iskustvom premošćuje s onima koji tek izlaze na tržište rada, međutim, njima je potrebno vremena da steknu potrebne vještine.
Naime, poslodavci su ocijenili koji su nedostaci kod onih koji traže posao odnosno koji dolaze na radno mjesto izravno iz obrazovnog sustava.
U najvećem omjeru ističu da takvim kandidatima za posao najviše nedostaju tehničke vještine ili vještine specifične za konkretni posao. Na drugom mjestu je nedostatak radnog iskustva i neprilagođenost obrazovnog sustava. I jedan i drugi razlog obrazloženi su kao rezultat nepovezanosti obrazovnog sustava s tržištem rada i stjecanja praktičnih znanja i vještina tijekom obrazovanja, piše Večernji list.
Općenito se može reći da je nezadovoljstvo poslodavaca najmanje onim radnicima koji dolaze sa završenim fakultetom iako je tek 11,9 posto poslodavaca primilo radnike koji su izravno dolazili sa sveučilišta. Zbog svega navedenoga poslodavci sve češće posežu za radnicima iz drugih zemalja. Podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH pokazuju da je u prvih šest mjeseci prošle godine u BiH izdano 1.270 radnih dozvola, što je povećanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 274 radne dozvole.
Najviše radnih dozvola izdano je za sektore građevinarstva, trgovine i poslovanja nekretninama, i to za državljane Srbije (253), Turske (242), Kine (85), Kuvajta (60), Bangladeša (48), Ujedinjenih Arapskih Emirata (42), Sirije (36), Albanije (35), Hrvatske (32) i Saudijske Arabije (30). Radnu snagu iz drugih zemalja uglavnom se angažira na poslovima iz oblasti građevinarstva i trgovine, ali i u poljoprivredi kada su u pitanju sezonski radnici.
U ovoj godini broj izdanih radnih dozvola mogao bi dodatno rasti. Od ukupno 1.380 anketiranih poslodavaca, njih 790 iskazalo je potrebu za zapošljavanjem novih 5.630 radnika u ovoj godini, pokazali su rezultati istraživanja tržišta rada 2022./2023. koje provode Federalni zavod i entitetske službe za zapošljavanje.
19 komentara
,,Ma to su pravi radnici,, ovi sto dodju iz Bangladesa,Indije,Pakistana sve inzenjeri,sposobni i sve znaju radit..To su pravi radnici za ove krkane nazovi gazde polupismene..Kako i nije sramota to zaposljavat kod domace radne snage..Domaci nece dzaba da rade kod krkana polupismenih u tome je problem.Da Bog da,da nikoga nemaju pa neka rade oni sami svi kucile sa zenom i dicom..
Stvarno im nedostaje? Neka jos produze radno vrijeme,jer za poslodavca bit na raspolaganju dan i noc to je moto! Bijednici svi koji iskoristavaju radnika!
Neka plate dobro pa će biti ,za 50 maraka dnevnice polomise ljude ,neće moći.
Neka nema samo dizi ucinke a place iste.
Njihove obitelji će šetati po skijanju i uživati trošiti što radnjom zaradi . A svojoj obitelji jedva osnovno priuštiti nek samo nastave plaće daleko dogurat ničija nije do zore.
Ima radnika samo treba platiti a tko neće da plati ja mu od srca želim da propadne i puno patnje u životu.
Radnici u BiH se žale da im nedostaje novaca pa nek probaju uskladiti😜😜😜😜
Platite radnika onoliko koliku bi sebi plaću dali da radite taj isti posao i svi će bit sretni i zadovoljni. Vi ne tražite radnike nego robove… nema toga više…
Ja otišo za Njemačku zidar sam i neto plata 2450€. Stan na selu 65m² 500€.
Pise mjesecima Kosorica 3000km. Aj ti lipo moj gazda uzmi onda 1000 km odbi kredit i gorivo pa prizivi
Većina ovih poslodavaca i ovi najeksponiraniji koje i ovaj portal hvali je u tome što su se svi obogatili sa Jugoslovenskim dinarima koji je Hrvatska namjerno ubacila U BiH.Pošo su se tako obogatili oni nisu zdravo tkivo i puni su anomalija pa tako ne znaju cijeniti radnika.Ovi komentari gore nisu realni jer svak može otvorit firmu i radit za sebe,niko nikom ne brani i odmah se riješiš poslodavca.
Poslodavci Hahahaha.Svi su to jebivjetri a poznam ih po prilican broj.Sidnu u jip,glava ko burilo,lanac oko vrata ko u kera,naočale za sunce a kiša vani i spirine umisto mozga.Od žakara nikad normalna poslodavca.
Uvijek su radnici trazili posao,a ne poslodavci radnike,nesto mi tu smrdi nije nista kako treba
Kome se poslodavci žale.Nek se žale upravi Vodovoda.
Samo keš bit će radnika
Plata ne smije bit ispod 1600 km za jednog radnika pa ce sve funkcionirat pa nece trazit radnu snagu
Dižite sada kamenje pa tražite radnike.
Nema više 500 KM,bagro jedna. Upali kamion ,vozi,uzmi tacnu i radi.
Padaju pomalo a i gore ce jadni oni kad budu vracali sami sebi…tribamo svi dati otkaze i to u jednom danu jer dosta je turskog zuluma…kazu gazde otvori firmu pa gazduj pa kazi gazda kako si je ti otvorio priko tuđi leđa jado jadni usosio ljude i sad gazdujes necete dugo neda Bog tako a neda se spavat.
Platite radnika,koji hoće raditi anega iskorištavati i biće puno više radnika.