Poslodavci u ŽZH spremni zapošljavati studente, strance žele tek rijetki

Nedostatak adekvatne i kvalificirane radne snage na tržištu BiH vidljiviji je iz mjeseca u mjesec, a na ovaj problem kontinuirano upozoravaju poslodavci.

Iako je većina njih svjesna da će u konačnici “rupe” morati popunjavati radnici iz inozemstva, još uvijek su skloniji priliku dati domaćima, premda to bili studenti ili osobe starije od 50 godina, pokazalo je istraživanje tržišta rada u Federaciji BiH provedeno prošle godine.

Na pitanje iz navedenog istraživanja vezano uz spremnost poslodavaca da zaposle osobu iz neke od teže zapošljivih ili specifičnih kategorija, uz mogućnost višestrukog izbora odgovora, odgovorilo je 1055 poslodavaca. Najveći broj je iskazao spremnost za zapošljavanje mladih bez radnog iskustva (859 poslodavaca), a najmanje su spremni zaposliti migrante kao potencijalnu novu radnu snagu na tržištu rada u Federaciji BiH. Spremnost zaposliti osobe s invaliditetom iskazao je 251 poslodavac, a razvojačene branitelje 360 poslodavaca.

Zanimljivo je spomenuti da stariji od 50 godina više nisu nezanimljiva radna snaga kao što je prije bio slučaj. Naime, podaci iz spomenutog istraživanja pokazuju kako je spremnost da zaposle osobe starije od 50 iskazalo 415 poslodavaca, dok bi 354 poslodavca priliku za posao dala ženama iz ruralnih područja. Prema istom istraživanju, žrtvama nasilja priliku za posao dalo bi 214 poslodavaca, a štićenicima domova za nezbrinutu djecu njih 200. Romi bi svoje radno mjesto mogli dobiti kod 160 anketiranih poslodavaca, a nekvalificirane radnike spremno je zaposliti njih 354.

U kontekstu nedostatka radnika na tržištu rada, uz mogućnost višestrukog izbora ponuđenih opcija, 237 anketiranih poslodavaca ili 19% iskazalo je potrebu za zapošljavanjem studenata i stranaca i tako predstavilo mogućnost rješavanja ovog problema. Potrebu za zapošljavanjem studenata iskazalo je 185 anketiranih poslodavaca, a 119 potrebu za zapošljavanjem stranaca, dok 1012 tvrdi kako nema potrebu za zapošljavanjem studenata ili stranaca.

Glavni izazov u ovom načinu rješavanja nedostatka radnika, prema mišljenju većine anketiranih, jesu zakonski ograničene mogućnosti prilikom zapošljavanja studenata i stranaca te dugotrajna i složena procedura u vezi sa zapošljavanjem stranaca, navodi se u dokumentu izrađenom na temelju spomenutog istraživanja među poslodavcima koje je proveo Federalni zavod za zapošljavanje sa županijskim službama, prenosi Večernji list.

Prilika za posao

Gledano po županijama, za zapošljavanje studenata i stranaca najotvoreniji su poslodavci u Sarajevu te je tako 40 njih iskazalo spremnost zaposliti studente, a 28 nema problem sa zapošljavanjem stranaca. U Posavskoj županiji, od anketiranih poslodavaca, njih osam zaposlilo bi studente, a šest strance.

Zbog nedostatka radne snage za zapošljavanje studenata u Tuzlanskoj županiji spremno je 28 anketiranih poslodavaca, dok bi strance zaposlilo njih 27. Od poslodavaca anketiranih na području Zeničko-dobojske županije, njih 22 za radnike bi primilo studente, a 13 strance.

Zanimljivo je da su poslodavci u Bosansko-podrinjskoj županiji skloniji primanju stranaca nego studenata. Prema podacima iz ankete, njih dvoje dalo bi priliku studentima, a troje strancima. Poslodavci u Srednjobosanskoj županiji značajno su skloniji zapošljavanju studenata nego stranaca.

Naime, 21 je odgovorio kako bi uslijed nedostatka radne snage na tržištu zaposlio studente, dok bi ih šest ovaj problem riješilo sa strancima. Od anketiranih poslodavaca na području Hercegovačko-neretvanske županije, 21 bi zaposlio studente, a 11 strance.

U Zapadnohercegovačkoj županiji 14 poslodavaca spremno je dati priliku studentima, a tek šest strancima. Kada je riječ o Hercegbosanskoj županiji, šest poslodavaca bi problem s manjkom radne snage riješilo zaposlivši studente, a četiri radnike iz inozemstva.