Žalbeno vijeće Haškoga suda, kojim predsjedava Carmel Agius, ujedno i predsjednik Tribunala, počelo je zasjedanje na kojem će izreći pravomoćne presude u predmetu “Prlić i drugi”.
Haški sud šestoricu je političkih i vojnih dužnosnika nekadašnje Herceg-Bosne u svibnju 2013. nepravomoćno osudio na kazne od 10 do 25 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima tijekom rata u BiH, osmišljenih u okviru udruženog zločinačkog pothvata.
Bivši predsjednik vlade Herceg-Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je tada osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.
Raspravno vijeće je većinom glasova, uz suprotno mišljenje predsjedavajućeg suca Jeana Claudea Antonettija, tada zaključilo da je sukob između HVO-a i Armije BiH 1993.-94. godine bio međunarodni sukob uz umiješanost Hrvatske te da je većina zločina nad muslimanskim stanovništvom Herceg-Bosne za koje su se teretili optuženi počinjena u okviru udruženog zločinačkog pothvata u kojem je sudjelovao i dio političkog i vojnog vodstva Republike Hrvatske, uključujući i predsjednika Franju Tuđmana.
Tijek izricanja presude možete pratiti ovdje
12:35 Tim za reanimaciju ušao je u sobu u koju je Praljak izveden.
12:30 Hrvatski sabor prekinuo je zasjedanje zbog Praljka.
12:23 Striktno je zabranjeno fotografiranje.
12:20 Hitna pomoć ušla je u zgradu suda
12:10 Upućen je helikopter koji bi trebao pokupiti Praljka. Sletjet će ispred zgrade Haškog suda.
Svim novinarima ispred sudnice naloženo je da se zbog toga maknu.
12:02 Kad je Praljak nagnuo čašicu, s galerije, na kojoj se nalaze obitelji osuđenika, čuo se glasan uzvik “Ne!”.
12:00 Nije jasno kako je uspio unijeti čašicu u sudnicu.
11:55 Sudac je naredio da nitko ne dira čašu iz koje je pio. Spušteni su zastori u sudnici, na galeriji nisu mogli vidjeti što se događa.
11:51 Situacija u sudnici kad je Praljak navodno popio otrov je prijelomna vijest na BBC-u.
11:45 Vozilo hitne pomoći stiglo je na sud. Praljak je izveden iz sudnice.
11:35 Praljku potvrđena kazna od 20 godina zatvora. Rekao je da je popio otrov nakon izricanja presude.
11:33 Čita se presuda Praljku.
11:30 Stojiću je potvrđena kazna od 20 godina.
11:25 Stojićeva žalba je djelomično odbačena.
11:21 Prliću je potvrđena kazna od 25 godina zatvora.
11:20 Čita se presuda po točkama optužnice.
11:18 Odbijena je Prlićeva žalba.
11:15 Pušićeva žalba nije prošla, zaključeno je da je sudjelovao u udruženom zločinačkom pothvatu. Namjeravao je počiniti zločine koji su bili dijelom zločinačkog pothvata
11:08 Odbijeno je ponovno suđenje
11:05 Zaključeno je kako je Pušić značajno doprinio udruženom zločinačkom pothvatu. Odbačene su i Ćorićeve žalbe.
10:58 Poništena osuđujuća presuda za Prozor
10:55 Praljak nije dokazao da nije sudjelovao u udruženom zločinačkom pothvatu nakon napuštanja pozicvije u HVO-u.Odbačen je dio žalbe po kojoj nije mogao znati za zločine u Stupnom Dolu.
10:50 Sud je odbacio žalbe o udruženom zločinačkom pthvatu. Navode kako nitko od žalitelja nije uspio pokazati grešku ili nedokazanost u primjeni prava oko pitanja udruženog zločinačkog pothvata. Postojale su greške u definiciji udruženog zločinačkog poduhvata, ali nitko od žalitelja nije pokazao nikakvu grešku po ovom pitanju. Potvrđeno je postojanje hrvatskog udruženog zločinačkog pothvata s ciljem etničkog čišćenja dijelova BiH.
Raspravno vijeće je većinom glasova, uz suprotno mišljenje predsjedavajućeg suca Jeana Claudea Antonettija, u prvostupanjskoj presudi zaključilo je da je sukob između HVO-a i Armije BiH 1993.-94. godine bio međunarodni sukob uz umiješanost Hrvatske te da je većina zločina nad muslimanskim stanovništvom Herceg-Bosne za koje su se teretili optuženi počinjena u okviru udruženog zločinačkog pothvata u kojem je sudjelovao i dio političkog i vojnog vodstva Republike Hrvatske, uključujući i predsjednika Franju Tuđmana.
Cilj toga udruženog zločinačkog pothvata, prema zaključcima presude, bio je uspostava etnički čistog hrvatskog entiteta barem djelomično u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo pripajanje Hrvatskoj kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BiH, odnosno da on postane neovisna država unutar BiH tijesno povezana s Hrvatskom. Vijeće je zaključilo da su HVO i HZHB bili u funkciji ostvarivanja različitih aspekata zajedničkog zločinačkog cilja uspostave etnički homogenog prostora.
10:46 Praljak se žalio na zaključke o paljenju muslimanskih kuća i imanja
10:45 HVO je uništio 10 džamija u istočnom Mostaru kao i imanja u Prozoru. To nije ozbiljno kršenje Ženevske konvencije.
Stojić i Praljak tvrde da je vijeće pogriješilo u zaključku da su granate neselektivne. Poništen je zaključak u kojemu Stojić i Praljak tvrde da je vijeće pogriješilo kad su rekli da su granate neselektivne. Poništene su osuđujuće presude u napadu na Dušu i poništen je zaključak o neselektivnom napadu na još tri sela. Poništen aje presuda o progonu i uništenjuu imovine u Duši.
10:30 Prešli su na teška uništavanja. Tenk HVO-a pucao je na Stari most u Mostaru. Rekli su kako je uništenje Starog mosta dovelo do izolacije i kako je imao veliki psihički udar na ljude. Kažu kako je uništenje mosta bilo neproporcionalno. Razaranje nije bilo u razmjeru za očekivani vojni dobitak. Zaključeno je da je HVO odgovoran za bezobzirna razaranja neopravdana vojnom nužnošću.
Nije dokazan element krivičnog dijela i preinačen je zaključak da je tužiteljstvo dokazalo bezobzirnog razaranja gradova i mjesta. Utvrđeno je kako je Stari most bio vojni cilj i njegovo rušenje nije bilo zločin.
10: 28 HVO nije proveo individualne procjene nad muslimanima sposobnim za vojsku u zakonskom roku. Muslimanski muškarci su bili nasilno uhićeni zajedno s ženama i djecom, rekao je sudac.
10: 23 Odbijen je zaključak da je udruženi zločinački pothvat postojao samo tamo gdje su se vodile borbe. Kršenje Ženevske konvencije može se primijeniti na cijelom području Bosne i Hercegovine, kaže sudac.
10:20 Žalbeno vijeće djelomično usvaja Ćorićevu žalbu i ukida osude u vezi s njegovom odgovornošću u svojstvu ministra vanjskih poslova.
10:15 Odbačeni su prigovori Praljka i Stojića da se kao dokazi izbace dnevnici Ratka Mladića.
10:05 Sudac navodi kako je ovo kompleksan slučaj te kako je također i zadnji slučaj haškog suda. Opisuje detalje optužnica i zločina zbog kojih im se sudi. Navodi dužnosti i poslove koje je hercegovačka šestorka obavljala u devedesetim godinama prošlog stoljeća. Sudac Agius čita navode iz optužnice koja navodi široki raspon zločina, od ubojstava i zlostavljanja ljudi do uništenja imovine. Sudac je rekao kako je sudačko vijeće u prvom stupnju utvrdilo da je od siječnja 1993. godine postojao udruženi zločinački pothvat dominacije etničkih Hrvata na području Herceg Bosne. Spominje zatvaranja, prisiljavanje zarobljenika na teški rad. Kaže kako su tisuće zatvorenika podlegnule zbog ovakvog postupanja HVO-a.
Tvrdnje Prlića kako nije imao dovoljno vremena da ispita svjedoke, sudsko vijeće je proglasilo neutemeljenima, kaže sudac.
Agius iznosi pojedinačne žalbe za šestoricu optuženih.
10:02 Jedan od optuženih, Berislav Pušić, neće biti na izricanju presude. Suci i odvjetnici se međusobno predstavljaju i pozdravljaju.
10:00 Počinje čitanje presude za hercegovačku šestorku.
9:50 Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju sastoji se od sudaca: Carmel Agius, Liu Daqun, Theodor Meron, Fausto Pocar i Bakone Justice Moloto