Dok javnost bruji o formiranju vlasti, sastancima i koalicijama, porezne institucije u zemlji prikupljaju rekordne prihode. Istodobno, stanovništvo sve siromašnije. Uprava za neizravno oporezivanje BiH u prošloj godini prikupila je gotovo 10 milijardi maraka. Kakvu korist građani imaju od poreznih prihoda?
Devet milijardi i 926 milijuna KM. Toliko je tijekom godine koju smo nedavno ispratili u BiH prikupljeno prihoda od indirektnih poreza. Rasli su svi prihodi i u konačnici premašili rekordnu 2021. godinu za milijardu i 480 milijuna KM, ili 17,53%, piše BHRT.
“Imali smo naravno rast cijena na svjetskom tržištu, povećanje uvoza, samim tim su porasle i uvozne dadžbine, međutim pored toga je došlo i do rasta po PDV prijavi i prijavama i to znači da je došlo do rasta prihoda od PDV-a u unutrašnjem prometu. Kada su u pitanju akcize također je zabilježen rast”, kazao je glasnogovornik UNO BiH Ratko Kovačević.
Od ovih iznosa privredi je vraćeno dvije milijarde i 99 milijuna, a ostalo raspoređeno entitetima, distriktu i državi. Dok se vlasti hvale rekordnim prihodima građani, koji su plaćanjem skupljih roba i usluga punili te kase, nikada siromašniji.
“Ono što je urađeno u cijeloj Europi od Poljske, Mađarske, Hrvatske gdje su smanjene akcize na gorivo, u Srbiji su zamrzli cijene na određeno vrijeme pa intervenirali iz robnih rezervi. U Turskoj je PDV na osnovne životne namirnice smanjen na 1% samo radi evidentiranja. Mi smo jedina država koja je opljačkala svoje građane putem inflacije i PDV-a i ništa građanima nije vratila”, istaknuo je ekonomist Zoran Pavlović.
Država smo koja je iskoristila da se obogati na račun svog naroda, jer nije provela mjere kako bi ublažila rekordnu inflaciju, kaže Pavlović. Privremeno zamrzavanje akciza ili smanjenje PDV-a na životne namirnice jesu bile mjere u europskim zemljama, ali naši političari opredijelili su se da ih sliju u budžete kojima će uglavnom financirati glomaznu administraciju.
Sociolog Vladimir Vasić ističe kako “imamo očito ignorantski odnos vladajućih struktura u BiH. Čini mi se da je to jako teško promijeniti u BiH obzirom da bi trebalo barem da mijenjamo kolektivnu svijest počevši od nas običnih građana, pa onda da utičemo na čitav sistem”.
Uprkos ignorantskom odnosu vlasti, građani iako imaju priliku na izborima još ne kažnjavaju takvu politiku, slažu se stručnjaci. Možda i zato, dodaju, što im veoma vješto tempiraju zapaljivu retoriku koja po oprobanom receptu skreće pažnju sa svakodnevnih problema.
10 komentara
Glup smo narod, zaslužili smo sve sto nam se događa. Točka.
Samo politicarima i lopovima isplati se u BIH.Poštenu narodu tu nije mjesto zato što prije odemo vani to bolje i tu ostavite te lopine same.
Prihodi su sve manji a rashodi veći
U BiH i nije tako lose da imamo postenu i pravu vlast.
Restorani puni. Moraš rezervirati stol ako ćes mjesto za večeru.
Bezniznske crpke se otvaraju i rastu kao gljive poslije kiše.
Trgovački centri puni.
Adventske kućice prodaju sendviće po 100 kuna i opet puni.
Izletišta i ljetovališta puna.
Kafići puni.
Svadbe koje mladence koštaju i do 30 tisuća maraka.
Slavlja krštenja, Prve pričesti i Krizne po 150 uzvanika.
NIJE NAMA TAKO LOŠE.
Svi ti novci idu za uhljebe u elektroprivredi općini i sličnim javnim službama ostalim pravaç nNjemačka tako je bilo i u komunizmu nismo daleko otišli od 1991g nažalost
Poserem se na takvu državu.Majmun do majmuna a manje i manje postena svita.
Što prije odeš odavde to je Spas
Ta sredina je Bog da sačuva.Brat brata bi oglobio,sestre ne razgovaraju,za komad zemlje se kolju po sudovima,stare roditelje ne poštuju i gledaju da što prije napuste ovi svit kako bi zgrabili ako je štogod ostalo iza njih.Jednom kada odes iz tog mista nema povratka i gledaju te kao da si pao sa marsa i kao da nikad nisi ni postojao.Blagosov je potreban ito svaki dan za spasenje tog naroda.Bog Vam bio u pomoci.
u Posušju se ugodno živi kaže načelnik Begić samo nije rekao ko on i ostale ulizice koje podržava