Cijena nafte i naftnih derivata je u porastu zbog invazije Rusije na Ukrajinu, a situacija se dodatno zakomplicirala nakon što je Europska unija uvela novi paket sankcija Rusiji koji uključuje i embargo na naftu inaftne derivate iz ove zemlje. Ova situacija, kako ističe struka će značiti i dodatne poskupljenja, a vlast ništa ne poduzima s ciljem rješavanja problema.
Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH gostujući u Novom danu N1 kazao je da nakon što smo dovedeni u situaciju da Naftna industrija Srbije (NIS), poslije novog paketa sankcija EU, neće moći da se opskrbljuje ruskom sirovom naftom preko Jadranskog naftovoda vlast u BiH konačno morati uraditi konkretne korake na zatštiti domaćeg tržišta i samih građana.
“Mi trebamo osim da kukamo i jadikujemo raditi na rješenjima, a postoje dva rješenja. I jedino ta dva rješenja Bosna i Hercegovina može napraviti. To je ovo ukidanje carina na naftu kojoj nije porijeklo Europska unija, CEFTA ili zemlje s kojima BiH ima sporazume o posebnim odnosima. Drugo je eventualno da se intervenira u poreznu strukturu koja je u ovom trenutku ovakva: Trošarina na naftu 30 feninga, 35 na benzin, cestarina za autoceste 25 feninga, cestarina za izgradnju postojećih cesta 15 feninga, dodatak za formiranje robnih zaliha i terminala 1 fening i PDV koji je zbog visoke cijene projektiranu cijenu 2,2 KM bio 30 feninga, sada je 48 feninga”, pojasnio je Bošković.
Međutim, nadležni i pored mnoštva pisama, poziva, apela, ne poduzimaju ništa i ne shvaćaju ozbiljnost situacije u kojoj se nalazimo.
“Nakon par mjeseci i intervencija Komore, nakon što su to uradili veliki distributeri, svi pojedinačno, nemamo još nikakvog odgovora”, istakao je Bošković.
Također, Bošković je kazao da osim krize, naftaši su ograničeni i na uski krug gdje mogu trgovati jer, kako je istakao, carinski dio od 11 posto se ne može nadomjestiti da bi bili konkurentni.
“Građani ništa dobro ne mogu očekivati, naročito u pogledu smanjenja cijena”, kazao je za N1 Bošković.
2 komentara
Cijena nafte porasla zbog invazije Rusije na Ukrajinu?? Aj ne klapite ili bar nemojte prepisivat tude clanke, razmislite malo prije nego s.rete bez osnove. Cijena barela nafte 2008 / 2009 bila iznad 160 dolara po barelu i?? Ko je koga tada napadao?? Ali tada gorivo na pumpama bio nekih 1,9 do 2,1 km po litri. Razni profiteri na celu amerikanci i englezi trenutno zaraduju miliarde dnevno a mi placamo njihove “sankcije”. Korona prekratko trajala pa sada nasli novi nacin za do kraja osiromasit narod.
Nece izici na dobro ako ovako nastave s gorivom, ljudi jis imaju nesto malo ustedjevine pa se zivi ali kada se to potrosi ako ne stanu neko ce nekom jebati majku