OKO dvije tisuće prosvjednika okupilo se u ponedjeljak navečer u Sarajevu pred sjedištem Ureda visokog predstavnika (OHR) kako bi iskazali nezadovoljstvo najavljenim izmjenama izbornog zakona te zemlje, a pridružio im se i predsjedatelj Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Jedan od prosvjednika je za Face TV, medijsku kuću iz BiH, rekao da je na prosvjedu zbog teške političke situacije u kojoj se nalazi “muslimanski, većinski narod”. Njegovu izjavu možete pogledati na 2:05.
“Od nas prave manjinu, a Hrvati stanu u dva vagona”
“Nas ima dva milijuna, a od nas prave manjinu. Prave nam državu a da je nemamo. Jedan treći narod, koji je najmanji, koji se može staviti u dva željeznička vagona… To je hrvatski narod, koji ima trećinu vlasti. On nam ovo radi, Čović nam to radi, zajedno sa Schmidtom”, rekao je.
Dodao je i da je moguće da će se visoki predstavnik Christian Schmidt predomisliti i odustati od izmjena izbornog zakona koje će navodno predložiti, ali da to ovisi o broju prosvjednika.
“Ako nas bude ovako malo, ide kako ide”, rekao je na kraju.
Prosvjedi nastavljeni i danas
Prosvjednom okupljanju sinoć su se pridružili i istaknuti političari poput čelnika SDA Bakira Izetbegovića, SDP-a BiH Nermina Nikšića te Naroda i pravde Dine Konakovića i Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića kao i članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Džaferovića.
Stotinjak prosvjednika ponovo se okupilo jutros pred sjedištem Ureda visokog predstavnika. “Nećemo prihvatiti nepravdu”, “Nismo mi plemena nego građani” – neki su od natpisa na transparentima koje su u utorak nosili okupljeni koje su od zgrade OHR-a dijelili policijski kordon i metalna ograda.
Sejdić: Neprihvatljivo je uvođenje cenzusa
Dervo Sejdić, jedan od organizatora prosvjeda i podnositelj tužbe protiv BiH zbog diskriminacije Europskom sudu za ljudska prava, najavio je novinarima kako će se prosvjedi nastaviti sve dok Schmidt ne objavi kako odustaje od nametanja reformi koje bi, kako smatraju prosvjednici, produbile etničke podjele.
Sejdić je kazao kako je neprihvatljivo uvođenje cenzusa koji bi onemogućio da pripadnici nekog naroda budu delegirani u Dom naroda Federacije BiH iz onih županija u kojima ih je manje od tri posto, a istodobno nitko ne vodi računa o pravima pripadnika nacionalnih manjina.