Nekolicina članova Hrvatskog planinarskog društva (HPD) Brotnjo započelo je inicijativu vezanu za formiranje ‘Camino ruta’ po Bosni i Hercegovini. Oni su naime pokrenuli postupak osnivanja Udruge ‘Bratovština svetog Jakova‘ koja će djelovati na području cijele Bosne i Hercegovine. Glavni zadatak navedene Udruge bit će formiranje spomenutih ruta unutar cijele BiH.
“Većina europskih i svjetskih država ima osnovane bratovštine pomoći kojih formiraju rute unutar svojih zemalja. Svima njima je nadređena nadbratovština svetog Jakova iz Santiaga de Compostele. Ona ima svoje principe, opis djelatnosti i ciljeve, koje mi trebamo uskladiti s njihovim. Prema tome ćemo mi onda djelovati i raditi. Osim tih ‘Camino ruta’, cilj udruge je štovanje svetog Jakova, organizacija duhovnih obnova i drugih sadržaja. Predsjednica udruge bit će Ivana Silvestro iz Čitluka budući da ona doslovno živi Camino. Do sada je tri puta obavila taj put”, kaže za Hercegovina.info predsjednik HPD Brotnjo i inicijator ideje o Caminu u BiH Martin Ivanković.
Putovnice i potvrde.
“Željeli bi ostvariti suradnju sa svim župnim zajednicama kojima će put prolaziti. Cilj ovog Camina je izravna evangelizacija svih onih koji se odluče na ovaj put. Stazu ćemo nastojati obogatiti dodatnim vjerskim sadržajima. Put će imati, poput svih ostalih na svijetu, svoje putovnice. One će se uzimati na početku u župnim uredima, turističkim zajednicama ili ondje gdje za to predvidimo mjesto polaska. U te putovnice će se davati pečati duž cijele staze. Po završetku određene dionice će se uzimati ‘Compostela’, odnosno potvrda o završetku camino puta”, dodaje Ivanković.
Prva trasa Camina ide od Imotskog do Međugorja.
“Ispred nas je sada formiranje radnih skupina od kojih će svaka imati svoj zadatak. Za početak ćemo prvo trasirati stazu. Dogovor o istoj ćemo organizirati u dogovoru s lokalnim samoupravama župama kroz koje prolazimo. Zamišljeno je da ta staza ide preko Imotskog polja, Drinovaca, Peć Mlini, Tihaljine, Klobuka. Zatim će ići cijelom dionicom od Kaćuše do Baginog mosta. Nakon toga ide prema samostanu na Humcu, Rimskom logoru i Tvrđavi u Ljubuškom, Kravici, Studencima pa sve do Međugorja“, kaže nam Ivana Silvestro.
Očekivanja od ove dionice su velika.
“Cilj nam je promovirati i dodatno obogatiti turistički sadržaj naše Bosne i Hercegovine. Camino put je ogroman brend u svijetu, a kada s njim spojimo Međugorje dobit ćemo sigurno jednu od najfrekventnijih ruta u svijetu vezanu za tu priču. Znamo da se u Međugorju uvelike posjećuje župa svetog Jakova apostola. To je u Santiagu upravo najveća spona, između svetog Jakova i Blažene Djevice Marije”, rekla je za Hercegovina.info predsjednica ove novoosnovane bratovštine Ivana Silvestro.
Tijekom cijelog pripremnog razdoblja za ostvarivanje cilja veliku pomoć im daje ‘Bratovština svetog Jakova’ iz Hrvatske koja im pomaže osnivanju, kroz papirologiju, pripremnim radnjama, označavanjem ‘Camina’. U Hrvatskoj su do sada pokrenuti ‘Camino Imota’, ‘Camino Krk’, ‘Camino Podravina’, ‘Camino Šibenik’ i sada se pokreće ‘Camino Banovina’. Želja članova ove bratovštine je bila spojiti upravo Imotski i Međugorje, kako bi se ‘Camino Imota’ nastavio preko Hercegovine ka Dubrovniku, a kasnije i formiranje ruta kroz cijelu Bosnu i Hercegovinu.
8 komentara
Nista kroz Grude. A kakva zupa
GTUDSKA ZUPA NIJE ZASLUZILA TRASU.
Je li cilj doći što prije ili što više obići? Je li to turistička ruta ili hodočasnička? Ako j etako onda iz Imotskog treba ići u Goricu, pa u Grude, a onda preko Širokog prema Medjugorju. Izgleda da ste malo pobrkali hodočašće sa turizmom.
Možda iz Imotskog,Gorica,Drinovci,Klobuk Veljaci(naj starija župa)Trebizatom do Humca prema Medugorju
Sudeći po ruti, organizator se rukovidi prije svega turističkim motivima. Ima jedna izreka “okolo je bliže”. Ništa protiv toga da hodočasnici kruže preko Nahije ako im je to u interesu. Međutim, već odavno su Grude na spomenutom potezu postale nezaobilazne i logična postaja pješačenja prema Međugorju.
Bravo za prijedlog trase.
Jedino tako opstajemo u svakom pogledu.
👍👏
Trasa bi trebala ići najstarijim putima koji su nekada spajali naselja i prolazili kod nekropola stećaka i crkava. To nema veze s turizmom. Ova trasa nema nikakve logike. Ako zamislimo istu kao trasu na koju se svi priključujemo onda ona mora ići starim putima. Ukoliko su stari puti danas pod asfaltom onda treba ići usporedno. Imam 40g., hodočastim 24 godine, Sinj, Vepric i Međugorje. Do Međugorja imam 72km, idem sve asfaltom i bez stajanja dođem za 19 sati. Postoje prečice za koje znam ali njima ne idem. Potrebno je imati hodočasnički stazu, ali da ona bude na nečemu temeljena, a ne hir pojedinaca ili turističke zajednice. Nije turizam ako prolazimo kraj naših stećaka. To je ljepota. Predlažem da se staze tako i određuju.
Jel tom rutom idete na ruku turizma ili hodočasnika ili ko ima bolje veze pa što ima veze što je dupli put al sreća pa to neće nikada biti možda koliko put pozdrav.