Nalazimo se u predbožićnom vremenu, promatramo jaslice, i uz Mariju koja nosi Isusa, u ovom vremenu posebno se zamjećuje i lik sv. Josipa. Vidimo kako on štiti svoju obitelj, kako je vodi, kako razaznaje znakove vremena i prema njima određuje smjer kretanja svoje male Obitelji, vidimo ga brižnog, vjernog, otvorenog za Božja iznenađenja. Gledajući na sv. Josipa danas ćemo stoga progovoriti o važnosti očinske figure u obitelji s posebnim naglaskom na ulogu oca djeteta s teškoćama u razvoju.
U gostima nam je stoga magistar socijalnog rada IVAN BANDIĆ iz Gruda koji je 2015. godine magistrirao na temu “Očinstvo i dijete s teškoćama u razvoju” – unutar kojega su odrađena prva istraživanja na ovom govornom području s očevima iz Županije zapadnohercegovačke i Hercegovačko-neretvanske, piše radio-medjugorje.com.
U svom radu između ostalog Ivan piše:
„Uloga oca u obitelji u kojoj je rođeno dijete s teškoćama u razvoju na žalost u istraživanjima je vrlo malo zastupljena, ona su više usmjerena na ulogu majke. Kada govorimo o ulozi oca djeteta s teškoćama u razvoju moje mišljenje se uvelike slaže s istraživanjima da očevi puno teže prihvaćaju dijete s teškoćama u razvoju u odnosu na majke, zbog toga što očevi na taj problem gledaju više racionalno, pa im sama njihova samokontrola stvara takvo stanje da vrlo teško mogu emocionalno nadvladati ovakav problem.
Istraživanja uglavnom pokazuju slijedeće reakcije očeva koje se javljaju u situacijama kada se rodi dijete s teškoćama u razvoju.
- potpuno razočaranje očeva s obzirom na tradicionalnu ulogu koju oni imaju u društvu i s obzirom na perspektivu života takvoga djeteta,
- očevi se u ovim situacijama osjećaju beskorisno, neupotrebljivo, te zbog tog razloga se drže na nekoj distanci,
- očevi se više angažiraju profesionalno samo kako bi izbjegli emocionalna, pa tako i kognitivna opterećenja, koja se javljaju s rođenjem djeteta s teškoćama u razvoju,
- te kod očeva se javlja osjećaj ljubomore zbog toga što se supruga više angažira oko djeteta.
Ali o svemu više reći će nam sam Ivan, naš današnji gost. Emisiju urednice i voditeljice Paule Tomić poslušajte u nastavku:
1 komentar
Ako u svojoj okolini poznajete nekoga tko ima djecu s posebnim potrebama , budite im podrska jer ne znate kakav kriz ti ljudi nose i s kakvim se izazovima svakodnevno susrecu . Nije lako zivjeti sa spoznajom da je vase dijete drugacije i da vjerojatno nikada nece biti sposobno za samostalan zivot , pogotovo u drzavi u kojoj takva djeca nemaju nikakva prava ni perspektivu .