U tijeku su arheološka istraživanja na lokalitetu Stari grad Ljubuški. Istraživanja se provode u okviru projekta “FORT-NET – Od srednjovjekovnih utvrda u Hercegovini do austrougarskih tvrđava u Crnoj Gori”, koji financira Europska unija.
Projektom na Starom gradu Ljubuški, a kroz arheološka istraživanja, namjeravaju se poboljšati uvjeti za stvaranje održive turističke ponude. One koja se temelji na kulturnoj baštini smještenoj na periferiji urbanih središta i u ruralnim područjima Bosne i Hercegovine.
”Ovo će značajno utjecati na turističku ponudu Ljubuškog, uz lokalitet Kravice, koji godišnje posjeti oko 300.000 ljudi. Ove godine manje jer je pandemija svugdje u svijetu. Što se tiče lokaliteta Starog grada, nadamo se da će se ovdje događati izložbe, predstave i slično”, kaže Andrea Ćorić, stručna savjetnica za razvojne projekte Grada Ljubuškog.
Ovaj projekt, u vrijednosti 470.000 eura, provodi se u okviru programa prekogranične suradnje Bosne i Hercegovine i Crne Gore koji financira Europska unija, a implementiraju ga Grad Ljubuški kao nositelj projekta, Razvojna agencija Zapadnohercegovačke županije, Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma i Nacionalna turistička organizacija Crne Gore.
”Ovdje ćemo izraditi jednu digitalnu turističku ponudu preko pametnih stolova. Izgradit ćemo pet staza, mapiranje. A područje provedbe su, osim Ljubuškog, i Široki Brijeg, Blagaj, Stolac, Trebinje i četiri općine u Crnoj Gori”, napominje Radoslav Luburić, direktor Razvojne agencije ZHŽ-a.
Okončanje radova na obnovi kule u starom ljubuškom gradu očekuje se za dvije godine. S obzirom na to da će tijekom provođenja projekta kulturna i prirodna baština biti sustavno popisana, a nova turistička ponuda kreirana i promovirana, sve to će doprinijeti jačanju turističke ponude i njegove prepoznatljivosti kao turističke destinacije, javlja FTV.
13 komentara
Vrijeme je i bilo
Zašto nema komentara vezano za oboljenja političara, žar smo pali toliko nisko
Ocemo Zicaru .Ocemo Zicaru
To je obećanje da ce radit nesto zbog izbora u 11 mjesecu
Mustapicu sugo listicki, za razliku od tvog sirokog di su jos ulicne lampe iz 60-ih godina, u ljubuskom se svaki dan nesto radi i gradi, bez obzira na izbore..proviri malo u svit, ima svita i izvan tvoga sela
U grudama bi mogli stare krmetnjake obnoviti…
Ljubuski je jedno malo vece selo
A sta je siroki ako je ljubuski selo, malo manji zaseok
Siroki je prija posto grad od ljubuskog
Debilu…ljubuski je grad od 15.stoljeca, bio grad kad sirokog nije ni bilo..de se ne prosipaj vec prije malo nauci o povijesti, glup ispadas
Pusti sta je prija bilo bitno je sad kakvo je stanje nemate posten firme u gradu
Imaju zato turiste, jedno milijun godisnje koji im pune proracun. Ima siroki firme al koi krc od firmi kad radnici primaju placu od 6stoja, a sve ode gazdi, gazdama u dzep a sirokom suh krc. Zato se ljub razvija a sb stoji na mjestu. Bip i u sb i u ljub al.ono sto oni na trebizatu imaju vi necete imat nikad, majka priroda nije dala i dzaba ti je
Ne brini ti pajdo. Ljubuski ce i bez tvornica prezivit kad je na bogom danoj lokaciji. Vama kad propadnu feal i namex vama je puša u onom brdu gore.