U pojedinim pekarama u Sarajevu od jučer su poskupjeli kruh i pekarski proizvodi, dok će u ostalima cijene porasti nakon ramazana, i to za 10 do 15 posto. U Bijeljini će poskupljenje od 10 do 12 posto stupiti na snagu 20. veljače, dok na području Banje Luke za sada nema najava povećanja cijena. Analiza posljednje četiri godine pokazuje da je kruh poskupio čak 117 posto.
Pekari upozoravaju da su ih na poskupljenje prisilili visoki režijski troškovi i doprinosi. “Radnik koji radi 27 godina dobiva otkaz jer su režije 1.200 KM, a njegova plaća 1.500. Ovakvi nameti ne postoje ni u jednoj europskoj zemlji”, tvrdi Miftar Ljušaj, vlasnik pekare u Sarajevu.
Građani Bijeljine će od 20. veljače plaćati skuplji kruh, a primjerice, štruca od 500 grama koja je do sada koštala 1,70 KM, sada će stajati 1,80 KM. “To je minimalno povećanje koje tek pokriva nove troškove”, kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Poljoprivrednici, s druge strane, smatraju da su nova poskupljenja neopravdana. “Prije nekoliko godina kilogram pšenice bio je 50 feninga, a kruh 90 feninga ili marka. Danas je pšenica 36 feninga, a kruh košta dvije marke. Dijete treba tri kilograma pšenice da bi kupilo jednu kiflu”, ističe Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.
U Banjoj Luci pekari za sada ne planiraju povećavati cijene. “Od ukupnog prihoda, 35 posto odlazi na plaće. Ako se od 40 milijuna KM zaradi milijun, to je tek 2-3 posto prometa. Snižavanje cijena značilo bi rad bez profita”, tvrdi Saša Trivić, vlasnik pekarskog lanca u Banjoj Luci.
Iz Pokreta za zaštitu potrošača ističu kako su cijene kruha dvostruko porasle, iako je brašno od pandemije pojeftinilo. “Prije četiri godine prosječna plaća omogućavala je kupnju 1.017 štruca kruha. Danas se za isti iznos može kupiti tek 701 štruca”, kaže Admir Arnautović, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača Srednja Bosna.
Dok građani imaju podijeljena mišljenja o cijenama pekarskih proizvoda, stručnjaci ističu da se kruh u domaćinstvu može proizvesti za 37 feninga do 1,17 KM, ovisno o kvaliteti brašna i količini kupljenih sastojaka.