Reakcija na jednosmjerno tumačenje “ustaškoga orgijanja” i vrijeđanja BiH

Reakcije na navijanje i ponašanje navijača Širokoga Brijega u uzvratnoj utakmici finala Kupa BiH koja se u srijedu igrala na stadionu Pecara ne jenjavaju. Stavovi o ponašanju navijača, zviždanju himni i pjesmama koje su se pjevale su oprečni: jedni odobravaju, drugi žestoko kritiziraju.

Ovoj drugoj struji priključio se i jedan od najčitanijih hrvatskih medija, Index.hr, odnosno autor članka Armin Hasanbegović.

U članku koji je objavljen pod naslovom “Nakon ustaškog orgijanja i vrijeđanja Bosne i Hercegovine, slavili trofej zemlje koju mrze“, kritika započinje tvrdnjom da ima puno istine u narodnoj poslovici “Gdje prestaje logika, tu počinje Bosna”.

U izrazito negativnom tonu protumačeni su zvižduci tijekom intoniranja himne Bosne i Hercegovine te skandiranje “Mi, Hrvati!”. Navijanje su predvodili Škripari, koji su opisani kao “navijači nazvani po gerilskim grupama koje su djelovale nekoliko godina nakon razbijanja NDH-a i navijači poznati po isticanju ustaških i nacističkih simbola.”

Dalje se ističe da su se tijekom utakmice mogla čuti skandiranja “Za dom spremni”, “Gazi balije” i “Ubij baliju”. Ovaj posljednji reporteri portala Jabuka.tv nisu čuli te su veće šanse da je navod dodan u žaru poprilično neobjektivnoga pisanja.

“‘Navijači, hvala vam’, sve je što su iz Nogometnoga kluba Široki Brijeg, kluba u kojem igraju samo katolici, poručili o skandaloznom ponašanju svojih navijača. Skandaloznom za sve, osim za ljude iz kluba i one koji su orgijali na tribinama”, dalje se navodi u Indexovu tekstu.

“Hvala na kazni koju će klub dobiti zbog njihova ustašluka? Hvala na vrijeđanju države koju klub predstavlja u Europi, Saveza pod kojim igra? Hvala na atmosferi koja nas je vratila na početak 90-ih? Na čemu se točno klub, koji je nakon penala osvojio Kup, zahvalio navijačima? Sramotno ponašanje bilo je toliko izraženo da je morao reagirati čak i Nogometni savez Bosne i Hercegovine, koji inače zbog “mira u kući” često zažmiri na slične situacije”, dalje je zabrinuto komentirano u članku koji potpisuje Hasanbegović.

Dalje je navedeno kako u Širokom Brijegu živi 99,60 posto stanovnika koji su se na posljednjem popisu izjasnili kao Hrvati pa tako mnoge nije ni začudilo ponašanje navijača tijekom uzvratne utakmice finala Kupa BiH.

Autor teksta osvrnuo se i na prošlost navijača Širokoga Brijega i Sarajeva, točnije na sukob iz 2009. godine, iz kojega je izdvojio samo da je ubijen navijač Sarajeva Vedran Puljić, za čiju smrt do danas nitko nije odgovarao. Kao posljedice toga sukoba s tragičnim ishodom – uza zanemarivanje njegova uzroka, prije svega divljanje gostujućih “Hordi zla” u Širokom Brijegu – izdvojeno je samo to da se  navijačima Sarajeva od toga događaja uoči gostovanja na Pecari oduzimaju zastave i majice s likom ubijenoga navijača, a na skandiranje njegova imena domaći navijači tradicionalno odgovaraju sramotnim: “Javi se, javi se…”

“U stvari, jedino što čudi je reakcija navijača Širokoga na osvajanje Kupa Bosne i Hercegovine. Trijumf protiv Sarajeva donio im je plasman u Europu i, s obzirom na sve gore navedeno, to bi trebalo biti jedino zadovoljstvo navijačima i igračima. Ali ne, navijači su utrčali na travnjak odmah nakon što je Čabraja realizirao posljednji jedanaesterac i gotovo svi su se utrkivali kako bi se fotografirali s peharom?! Čemu slikanje s trofejem države koju mrzite? Čemu paradiranje s istim trofejem po gradu do ranih jutarnjih sati?”, pitanja su koja autor teksta postavlja pred Škripare i cjelokupnu publiku koja se tada nalazila na Pecari i u Širokom Brijegu.

“Drugi put, a bit će drugoga puta jer je Široki Brijeg godinama jedan od najuspješnijih bosanskohercegovačkih klubova, predlažem navijačima da umjesto slikanja s peharom isti otmu igračima, popišaju se na njega i bace ga umotanoga u zastavu BiH u Lišticu, rijeku koja protječe kroz grad. Tada biste ispali dosljedni, ovako ste samo dvolični”, zaključak je i savjet teksta koji potpisuje Armin Hasanbegović.

Uz ogradu da ne podržavamo i ne potičemo bilo kakvo navijanje i skandiranje koje vrijeđa osjećaje, nacionalnost i religiju bilo kojega pojedinca, valja postaviti pitanja na koja bi svi koji jednosmjerno osuđuju ponašanje navijača na Pecari prvo trebali odgovoriti.

Na prvoj finalnoj utakmici Kupa BiH u Sarajevu također je bilo izljeva mržnje, svakovrsnih vulgarnosti i primitivizma, skandiranja, himna također nije imala svečani ambijent tijekom intoniranja… Zašto se o tome ne piše i zašto to u medijima nije istom mjerom osuđeno? U želji za pravednijim i moralnijim društvom, zašto prvo nije “očišćeno u vlastitom dvorištu”?

Zašto se, barem dobrim dijelom, izostavljaju razlozi koje šire mase potiču na zviždanje tijekom intoniranja himne? Na kraju, zašto su navijači Sarajeva, pripadnici nevinih i časnih “Hordi zla”, koji se kunu da žive za svoj klub, igračima toga istoga kluba dolazili na kućna vrata i prijetili smrću?

Da zviždanje tijekom intoniranja himni nije čin nekulture koji se pojavljuje samo u Širokom Brijegu, prilažemo i nekoliko videa u kojima je očita nekultura i primitivizam i navijača BiH, i to tijekom susreta reprezentacija. Reprezentacije su te koje predstavljaju cijelu zemlju pred svjetskom javnošću. U odnosu na to, međusobni ogledi Širokoga Brijega i Sarajeva – pogotovo ako se uzme u obzir povijest odnosa tih dvaju klubova i njihovih navijača – gotovo je od sporednoga značenja.

(www.jabuka.tv)