Zbog straha od moguće recesije, ali i manje potražnje za naftnim derivatima, cijene goriva bi u narednom periodu mogle ići naniže kako na svjetskom tržištu, tako i u BiH, smatraju sugovornici “Nezavisnih”.
Naime, cijene nafte su jučer pale na svjetskom tržištu, i to pod utjecajem bojazni od globalne recesije i očekivanog pada potražnje za ovim energentom, kao i brige za isporuke uoči primjene embarga na rusku naftu u EU od prosinca.
Brent nafta pojeftinila je za 46 centi i barel trenutno košta 90,89 dolara, a barel sirove nafte u SAD jeftiniji je za 65 centi i prodaje se za 84,46 dolara.
Ekonomista Milenko Stanić objašnjava za “Nezavisne” da velikim stupnjem preciznosti i izvjesnosti možemo predvidjeti da će globalna, europska, ali i ekonomija BiH u narednoj mjeri zbog poduzetih mjera u borbi protiv inflacije ući u stanje recesije.
“Naredne godine se očekuju opadanje stope gospodarskog rasta i ulazak u recesiju. Poslije visokih inflatornih stopa i mjera koje poduzimaju vlade dolazi do stanja recesije i pada gospodarske aktivnosti. Zbog straha od recesije ukupna tražnja pada uslijed male dinamike i intenziteta privredne aktivnosti i sigurno je da će i potražnja za energentima da pada. Ukoliko se ovako nešto desi, sigurno je da će cijene nafte i dalje da opadaju na svjetskom tržištu. Naša ekonomija prati globalne trendove s odgođenim dejstvom od mjesec dana i pratit će pad cijena nafte na svjetskom tržištu, ali ne u potpunosti”, pojašnjava Stanić.
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević ističe da ukoliko se nastavi pad vrijednosti nafte na svjetskom tržištu, može se u narednom periodu očekivati dalji pad cijena goriva u Bosni i Hercegovini.
“Ipak, ne vjerujem da će taj pad biti u nekom velikom postotku i moguće je da će to biti samo privremeno. Što se tiče ostalih energenata, nemam tako optimistične najave. Ovo trenutno što se dešava na svjetskom tržištu nafte je dobro, ali nisam siguran da ćemo i u sezonu grijanja ući s nižim cijenama nafte na svjetskom tržištu, a tako i kod nas”, naglasio je Bečarević.
S jedne pumpe u Banjaluci su nam rekli da je pala cijena naftnih derivata prethodnih dana.
“Dizel i benzin su u prethodnih desetak dana pojeftinili u prosjeku 10-15 feninga. Tako je trenutno dizel 3,15 KM, a benzin košta oko 2,70 KM za jedan litar”, kazao je radnik ove pumpe.
Iz jedne benzinske pumpe u Sarajevu su rekli da su u prethodnih nekoliko dana blago snižene cijene naftnih derivata.
“Tako su za nekoliko feninga pojeftinili i dizel i benzin. Cijena za litar dizela je trenutno 3,26 KM, a za jedan litar benzina 2,71 KM”, naveo je radnik ove benzinske pumpe.
U Tuzli su cijene naftnih derivata nešto više, pa je tako za litar dizela potrebno izdvojiti 3,31 KM, dok benzin košta 2,96 KM.
“Cijene se prethodnih dana nisu mijenjale, ali prije 10-15 dana je došlo do blagog pojeftinjenja naftnih derivata za nekoliko feninga”, kazala je radnica jedne pumpe u Tuzli.
5 komentara
Kako to gore pojeftinjuje a kod ostaju iste. Dobro nas nasi gule. Ljudi sto vise setnje manje vozikanja. Necemo sipati gorivo. Debeloj guski mazati vrat.
Nikakva recesija, nikakva smanjena potražnja, ni ništa slično ne utječe na reguliranje cijene goriva ili prehrambenih proizvoda u BiH.
Ratni profiteri, vlasnici benzinskih crpki, uvoznici prehrane, i sličnoga asortimana gule kožu nama potrošačima i cijene kartelski dogovaraju. Ne samo goriva, nego i prehrane.
Ako mislite drugačije, objasnite mi kako to da kod nas gorivo pojeftini samo onda kad u Hrvatskoj Vlada objavi nove niže cijene.
Kako to da jestivo ulje sa 6 maraka po litru, preko noći dođe na 4,50 KM, onoga dana kad se u Hrvatskoj ograniče cijene ulja na 15,99 kuna? Kako to da je cijena šećera i brašna izjednačena sa cijenama u Hrvatskoj, baš onoga dana kad su objavljene subvencionirane zamrznute cijene tih artikala.
Jedini spas svima nama je Hrvatska, kao što sam mnogo puta rekao do sad.
Cijena dizela od danas je 0,20 KM niža u Hrvatskoj nego kod nas.
Neka nama našeg LIDLA, KONZUMA,PIVCA, TOMMY, STUDENCA, PEPCA, TEDI ITD…
Nasi nas lopovi gule a mi ko budale opet kupujemo u njih
Naravno sad nema reakcije od distributera kad nafta pojeftini na svjetskom tržištu, a ako neki portal objavi da je poskupila odmah ujutro nove veće cijene na benzinskim pumpama. Kako?
Ajme kako malo komentara a gule li nas gule