Program Šimićevih susreta 2023. započet će u Mostaru u srijedu, 26. travnja, s početkom u 11.30 sati, polaganjem cvijeća kod spomenika Antunu Branku Šimiću. S početkom u 12 sati u Galeriji kraljice Katarine u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača Lidija Bradara, predsjednica Federacije BiH, službeno će otvoriti program jubilarnih 60-ih Šimićevih susreta. U toj prigodi bit će održan Poetski kolaž učenika osnovne škole Antuna Branka Šimića u Mostaru.
Program ove najdugovječnije književne manifestacije u Bosni i Hercegovini nastavit će se u petak, 28. travnja, u Grudama, Peć-Mlinima i Drinovcima, rodnom mjestu braće Šimić. Susret književnika s učenicima u osnovnim i Srednjoj školi u općini Grude počet će u deset sati. U 11.30 sati u Drinovcima bit će upriličeno polaganje cvijeća kod spomen-poprsja braće Šimić, a u 12 sati ispred Ravlića pećine u Peć-Mlinima bit će održana svečana akademija u čast Antuna Branka i Stanislava Šimića. Prigodni slovo održat će potpredsjednik Matice Hrvatske Damir Zorić, poznavatelj djela braće Šimić.
Potom će uslijediti dodjela nagrada mladim pjesnicima i mladim likovnim umjetnicima te dodjela književne nagrade „Antun Branko Šimić“, što je tradicionalno dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne. Bit će upriličen i tradicionalni nastup pjesnika u programu „Pjesnici su čuđenje u svijetu“. Potom će biti otvorena izložba učeničkih likovnih radova, a u programu Šimićevih susreta 2023. nastupit će i hrvatska kantautorica Elis Lovrić.
Kao u proteklih desetljeća, Drinovce, rodno mjesto, Antuna Branka Šimića, oca hrvatske moderne književnosti, i njegova brata Stanislava, pohodit će brojni autori i ljubitelji lijepe književnosti.
Uskoro počinje najdugovječnija književna manifestacija “60. Šimićevi susreti”
7 komentara
Kao prvo,
Peć Mlini su naseljeno mjesto župe, odnosno mjesne zajednice Drinovci pa se u skladu s tim ovogodišnji Susreti odrzavaju u Grudama i Drinovcima, a ne u Grudama, Peć Mlinima i Drinovcima.
Kao drugo,
Ovo su prvi Šimićevi susreti u zadnjih 30 i više godina da se povodom istih ne održava sveta misa za braću Šimić. Pitamo organizatore, ZAŠTO???
Kao trece,
Kome je pobogu palo na pamet da se završna svečanost najdugovječnije kulturne manifestacije u Hrvata Herceg-Bosne, održava na nekakvom nedovršenom parkingu pred ulazom u pećinu?
Kao treće,
Pitamo organizatore jesu li svi navedeni propusti organizacije proizašli iz činjenice da resor kulture u našoj županiji vodi osoba koja je na sumljiv način stekla diplomu politologije SUM-a ili su za propuste “krivi” neki drugi stožernici???
Veličanstvena hrvatskoproljećarska manifestacija, rođena krajem svibnja 1970. 30.-31.svibnja, završnoga dana u Drinovcima neposredno poslije pučke svete mise u nazočnosti više tisuća župljana i posjetitelja iz zapadne Hrcegovine i Dalmacije i inih ljubitelja pjesništva, nastavlja svoj put. Na prvim su susretima, uz goste pjesnike, četrdesetak njih iz cijele države Jugoslavije,
glavnim govornicima bili akademik i sveučilišni profesor dr.sc.Ivo Frangeš, predsjednik Saveza književnika Jugoslavije i Društva književnika Hrvatske te Branko Mikulić, predsjednik CK SK BiH. Na prvim Šimićevim susretima stručno žiri u sastavu akademik Ivo Frangeš, prof.dr.sc. Radovan Vučković, i književnik Vitomir Lukić, dodijelio je nagradu prvih Šimićevih susreta Nikoli Martiću i Mili Pešordi za pjesme Bogumilska bajka i Tužbalica, pročitane na Susretima.
Grude su za Drinovce velegrad, a Peć Mlini grudski saveznik, dzaba kmečiš
Gospodin Marinko je dao ogroman doprinos stvaralastvu i obiman skoris raznolikosti i vjeru u pjesnistvo
Prijatelju potpuno si u pravu. Ovo je potpuna krivotvorina koju su plasirali komunjare. Interesantno kako su se “slučajno” sjetili da krivotvorinu datiraju na dan Rankovićevog pada. Fuj gubo kmunistička. Nikako vam resetirati taj mentalni komunistički čip.
Ravlića pećina je u Plocima!
Jebala vas pećina samo dernečite