Službenici Uprave za indirektno oporezivanje i Državne agencije za istrage i zaštitu SIPA u nekoliko posljednjih akcija zadali su ozbiljan udarac švercu duhana i duhanskih prerađevina koji je posljednjih godina u BiH i u zemljama regije poprimio epidemijske razmjere.
Prema podacima UIO, u jedanaest mjeseci prošle godine samo rezanog duhana je zaplijenjeno 11,831 kilogram vrijednosti oko 1.468.958 maraka, te 659.960 komada cigareta vrijednosti 110.510 KM.
Šverc na tržnicama
Većina nezakonito prodavanog duhana i cigareta oduzeta je na tržnicama širom zemlje, u aktivnostima koje su službenici UIO imali tijekom cijele prošle godine.
– Pored toga, određene količine cigareta oduzimane su i na pojedinim graničnim prijelazima, a radi se o nekima od najfrekventnijih graničnih prijelaza u BiH, kažu u UIO.
Ratko Kovačević, glasnogovornik UIO, posebno naglašava značaj tri akcije List, List 1 i List 2, u kojima su presječeni značajni lanci šverca i nezakonite prodaje duhana.
U ovim akcijama je oduzeta 131 tona duhana, dok se više desetina osoba koje su se bavile ovim kriminalnim aktivnostima nalazi u pritvoru. Također, pronađeno je i oduzeto nekoliko desetina strojeva koje su služile za rezanje duhana prije stavljanja na crno tržište u BiH.
Podsjetimo, u akcijama List 2 i Box, koje su u listopadu 2016. provedene na više od 30 lokacija u BiH, Uprava za indirektno oporezivanje i Državna agencija za istrage i zaštitu razbile su kriminalnu organizaciju koja je u samo šest mjeseci na bh. tržištu prodala najmanje sto tona duhana i na taj način proračun oštetila za oko 10 milijuna maraka.
U te dvije akcije zaplijenjeno je deset tona različitog duhana u listu, kao i sedam strojeva za njegovo rezanje. U policijske ruke pali su Tomislav Benković, direktor firme Bosanac iz Orašja, koji je označen kao jedna od najbitnijih karika u ovom lancu šverca, te Branimir Andrić, suvlasnik preduzeća Duvan Bijeljina, te Armin Omeragić, direktor firme Duhan Gradačac.
Kako je još tada objavljeno, ova trojka je u dogovoru sa Brčakom Emirom Suljićem, vlasnikom firmi Dex iz Brčkog i Banje Luke, omogućila velikom broju preprodavača da neovlašteno prodaju duhan.
Pored njih, istragom Tužiteljstva BiH, koja još nije okončana, obuhvaćeni su i Tomislav Galić, Željko Pavković, Željko Soldo, te Branimir Andrić, Miljenko Udovičić i Jozo Udovičić.
Uhićenjem ove grupe, UIO i SIPA su razbili i pohapsili organizatore kriminalnih grupa za dalje rasparčavanje duhana na crnom tržištu.
Velika zarada
Inače, kako pojašnjavaju u UIO, zbog činjenice da su duhan i cigarete akcizni proizvodi i da su pored PDV-a oporezovani i posebnim porezom, tj. akcizom, koja se iz godine u godinu povećava zbog usklađivanja sa akciznom politikom EU, postoji veliki interes da se ovi proizvodi prodaju na crnom tržištu u BiH zbog velike zarade.
– Prihodi od akciza na duhan i duhanske prerađevine u prošloj godini iznosili su 761,3 milijuna maraka, navode iz UIO.
Prema njihovim podacima, u prošloj godini zaplijenjeno je još 65.698 komada ručno punjenih cigareta (vrijednost 7.814 KM), 10.791 kilogram duhana u listu (110.851 KM, vrijednost), 1.500 kilograma korijena duhana (vrijednost 117.400 KM), 30,5 kilograma smjese za pušenje (1.300 KM vrijednost), 5,125 kilograma aromatičnog miksa za nargilu (512,5 KM vrijednost), 1.330 kilograma mrvljenog duhana strips (106.400 KM, vrijednost), 200 kilograma istinjenog korijena duhana (19.600 KM vrijednost), 2.050 kilograma fermentiranog duhana (20.500 KM vrijednost), te 64 kilograma korijena lista duhana (4.800 KM vrijednosti).
S druge strane, u 2015. godini, između ostalog, oduzeto je 285.440 komada cigareta vrijednosti 52.375 KM, te 6.902 kilograma duhana vrijednosti 572.936 maraka.
Iako pojedine duhanske kompanije procjenjuju da se švercom duhana godišnje nanese šteta državi oko 70 milijuna maraka, Ratko Kovačević tvrdi da ta procjena ne odgovara realnoj situaciji.
– Realna procjena koliko ovaj šverc godišnje košta BiH ne postoji i takvu procjenu bi bilo teško i uraditi, tvrdi Kovačević.
Inače, pored ovih akcija velike količine cigareta i duhana oduzmu i granični policajci na nekom od graničnih prijelaza. “Sitni šverceri” cigarete obično kriju na različitim mjestima u automobilu, od haube do karoserije ili u putnoj torbi.