Koliko mladi odlaze s ovih prostora može se vidjeti i na podacima o broju poroda u SKB-u Mostar, piše Večernji list BiH.
Podatak kako je skoro deset posto manje poroda obavljeno u mostarskoj bolnici prošle godine u odnosu na prijašnje godine, jasno pokazuje koliki je negativni trend. Prema podacima koje smo dobili od nadležnih institucija, na Klinici za ginekologiju i porodništvo u SKB-u Mostar tijekom prošle godine obavljeno je 1658 poroda.
“Tijekom 2015. godine imali smo registriranih 1769 poroda, dok je taj broj u 2016. godini bio 1796. To znači kako smo prošle godine imali 138 poroda manje nego pretprošle godine” rekli su nam jučer u SKB-u Mostar. Predstojnica Klinike za ginekologiju i porodništvo SKB Mostar prof. dr. sc. Vajdana Tomić, dr. med. nam je rekla kako je pitanje koliko liječnici mogu doprinijeti poboljšanju stanja, te kako se u svakodnevnom radu ne osjeti smanjen broj poroda.
Osigurati uvjete rodiljama
“Ono što mi možemo učiniti jest osigurati uvjete u kojima rodiljama porod neće biti traumatično iskustvo i kako ga kao takvog ne bi pamtile. Svakoj našoj pacijentici uvjeti na porodu moraju biti takvi da žena ima što manje stresa i neugodnosti. Poduzimamo sve kako bismo im u našem radu osigurali te uvjete i kako žena nakon poroda ne bi rekla da više nikada ne želi imati djecu, nego da i dalje obitelj razmišlja o mogućnostima skrbi i odgoja buduće djece”, izjavila je predstojnica Tomić za Večernji list.
A ovo je jako važna tema. Planiranje obitelji svakako zaslužuje više pozornosti jer se radi o pitanjima koja imaju dalekosežne posljedice u budućnosti.
“Mi smo u našoj bolnici tijekom prošle godine imali tri slučaja u kojima su majke ostavile troje novorođenčadi. To se vjerojatno ne bi događalo da se pitanju planiranja obitelji pristupilo mnogo ozbiljnije”, istaknuli su naši sugovornici u mostarskoj bolnici. Čak pet maloljetnica je tijekom prošle godine rodilo u SKB-u Mostar. Najmlađa rodilja imala je 16 godina, dok je najstarija imala čak 46 godina.”
“Ako trudnoća i nije bila planirana, to ne mora biti problem ako se obitelji ili samo majka odlučila posvetiti odgoju djeteta. Imali smo pacijentice koje su rodile u petom desetljeću života i to nije bio problem jer je obitelj odlučila skrbiti za dijete i posvetiti se odgoju. Ono što liječnici mogu učiniti jest educirati što bolje roditelje o važnosti ove teme i tako im pomoći u pripremi skrbi za jedan novi život”, zaključili su naši sugovornici.
Pomoć institucija
Ono na što liječnici sigurno ne mogu utjecati su gospodarske i socijalne prilike u državi, a koje su i više nego važne za današnji odgoj i skrb i o djetetu. Broj poroda će i budućih godina sigurno biti smanjen ako se nastavi trend iseljavanjaljudi s ovih prostora.
Stručnjaci već godinama upozoravaju kako BiH postaje društvo staraca, što je izravna posljedica velike nezaposlenosti, malih plaća i visoke cijene svakodnevnog života i podmirenja osnovnih životnih potreba.
Kada se ova pitanja riješe, imat ćemo ponovno situaciju u kojoj će rasti broj novorođene djece u bolnicama umjesto da se smanjuje, što je sada slučaj.
7 komentara
Čuj osigurati da neće biti traumatično.. Svaka čast sestrama a doktori trauma za cijeli život, tolika da ne poželiš više roditi
.
Nešto matematika ne štima 1.769 u 2015. a u 2016. 1.796 rezultat minus 138.
Jadna je vasa edukacija,jedno dijete sam rodila u Mostaru a drugo u Splitu.Mostarako rodiliste i osoblje je ravno nuli nasprem Splitskog.
Ja sam rodila dvoje djece u Mostaru i nemam nikakvih zamjerki, samo pohvale.
Ja sam rodila devetero u pojati pa im nista
za Gostiona – računica/rezultat sasvim u redu…pročitaj…
Tijekom prošle godine obavljeno je 1658 poroda.
“Tijekom 2015. godine imali smo registriranih 1769 poroda, dok je taj broj u 2016. godini bio 1796. To znači kako smo prošle godine imali 138 poroda manje nego pretprošle godine….
Ja sam majka četvero djece,troje ih je rođeno u SKB Mostar sve pohvale sestrama i liječnicima veliko hvala dr.Ani Bošković jedna predivna liječnica,majka i žena kapa do poda.