Zabrana izvoza ogrjevnog drveta i peleta, koju je Vijeće ministara BiH donijelo na rok od 90 dana, nije utjecala pozitivno na cijene ogrjeva pred zimu.
Krajiški proizvođači peleta zatražit će od Vijeća ministara BiH da ukine Odluku o zabrani izvoza peleta i ogrjevnog drveta, koju je nedavno donijelo (na period od 90 dana, op. a) u njihovoj deklariranoj namjeri da stanu ukraj rastu cijena peleta i ogrjevnog drveta, ali i zbog očekivane energetske krize u Europi izazvanoj ruskom invazijom na Ukrajinu i sankcijama koje su europske zemlje zbog toga nametnule Ruskoj Federaciji, iako su o njoj ovisni kada su u pitanju plin, gorivo i ulje.
SVI NA GUBITKU
Tim povodom nedavno su drvoprerađivači i proizvođači peleta imali sastanak kod premijera USŽ-a Mustafe Ružnića, koji ih je u tome podržao.
– Naime, otkako je donesena Odluka o zabrani izvoza peleta, naši proizvođači su se našli u problemima. Oni s nekih 15 posto svojih kapaciteta mogu zadovoljiti lokalno tržište, međutim, svi su se oslanjali na izvoz, jer je to naš resurs i sve ove naše manje i srednje firme upravo na osnovu toga održavaju proizvodnju i daju plaću radnicima. Što se u međuvremenu desilo? Pošto naši proizvođači nemaju dovoljno skladišnog kapaciteta da lageruju proizvedeni pelet, prinuđeni su da ga prodaju nekolicini najvećih firmi u Federaciji koje imaju potrebni prostor, a koje će pelet deponirati dok zabrana ne prođe. Tako će samo najveći profitirati, dok će srednje i manje firme stradati. Ne možemo dopustiti da se to desi. Zar treba da se firme zatvore i ljudi ostanu bez posla, kazao nam je premijer Mustafa Ružnić.
Mjera zabrane izvora pokazala se kontraproduktivnom ne samo za proizvođače već i za krajnje kupce, kazano je tijekom sastanka kod premijera. Cijena peleta, koja se spomenutom odlukom trebala smanjiti, ostala je ista, a proizvođače dovela u težak položaj.
– Svima nama fali prostor, nitko nije u nekim mogućnostima niti je planirao ovakve probleme u proizvodnji. Imamo, dakle, problem financijske prirode, jer uz sve to treba isfinancirati i proizvodnju. Svi pričaju o cijeni peleta na tržištu, a nitko ne spominje da je nama poskupjelo sve, od sirovine, rezervnih dijelova, goriva i uz njega sve je poraslo u troškovima proizvodnje. Niko nije spreman da radi praveći gubitke, istakao je Miodrag Ademović, proizvođač peleta iz Bosanske Krupe.
I krajnje korisnike, odnosno građane BiH, i dalje očekuju konstantna poskupljenja energenata, uključujući pelet i ogrjevno drvo, ali mora postojati bolji način da se taj problem riješi.
– Zabranom izvoza dobio se kontraefekt, roba je poskupjela jer je i proizvodnja stala, nisu ostvareni željeni ciljevi onih koji su nam zabranili izvoz i nema smisla da se dalje insistira na tim mjerama, poručio je Sead Kečanović, proizvođač peleta iz Sanskog Mosta.
Zato je zaključak sastanka proizvođača s premijerom USŽ-a bio da se hitno od Vijeća ministara zatraži stavljanje van snage Odluke o zabrani izvoza peleta.
17 komentara
Tuga od komplet države…
Logika proizvođeča peleta, bezkurpuloznih profitera je slijedeća:
Napunuti skladišta do maksimuma a cijenu držati na najviše mogućoj razini da domaći kupci odustanu od kupovine peleta. Držati cinenu iznad 600 KM po toni, da što vise domaćih kupaca prijeđe na neki drugi energent.
Kad se napune skladišta do kraja, onda će proizvođači od Vlade tražiti ukidanje odluke o zabrani izvoza.
Trgovci ce na taj način ponovo moći izvoziti pelet po znatno većoj cijeni nego da ga prodaju domaćim kupcima.
Uhapsiti sve spekultante i seljobere sto drze milijune tona po skladistima i osuditi ih na visegodisnje kazne zatvora! Tako se radi u pravnim drzavama!
Zabraniti izvoz bilo kakvih energenata do daljnjeg tj. dok ovaj bolesni svjet ne dođe pameti. (drvo, ugalj, pelet, struja i sl.). Energija je od strateškog interesa za svaku državu i to da je građani imaju po što nižoj cijeni. Pa majke ti čemu nam služi država ako neće zaštititi svoje državljane u ovakvim situacijama. Mogu shvatiti da ne možete utjecati na cijenu nafte, ali na cijenu drveta i peleta itekako možete jer to su naši resursi. Odredite maksimalnu maloprodajnu cijenu peleta i drveta. Ko se tog ne pridržava nedajte mu šumu, jer šume su vlasništvo sviju nas, a ne onih koji se ekstremno bogate kao RATNI PROFITERI.
Samo ratujete tko će više fotelja dobiti. Sram vas bilo.
Ovo je bezobrazluk i proizvođača i prekupaca. Oni divljaju, a korumpirana im država pogoduje. Narod trpi. Kaznite izdajice na ovim izborima. Ovo vrijedi za sva tri naroda kao i za Sejdića i Fincija.
Šta je tako drastično poskupilo što se tiče proizvodnje peleta
Drvo je najveća stavka u peletima.a drvo nije nešto drastično poskupilo u odnosu na pelete.Tj.cjena peleta je poskupila cc100%.a nisu oni šumu pošumljavali nego pokrali šuma je naše dobro a oni kradu šumu pa im je opet malo pa ćemo još dignit cjenu peleta duplo.Mafija proizvođači i trgovci a kupci izdržite a država nek zabrani izvoz pa će pelet doć na normalnu cjenu CC 300-350KM.
Kubik drveta košta u najgorem slucaju 120 maraka, i tu su lihvari digli cijene bez ikakve velike potrebe
Kubik drvne mase težak je od 700-800 maraka, pa za tonu piljevine u najgorem slucaju treba oko 200 maraka drvne mase, pa troskovi proizvodnje tome peleta ne prelaze 250 KM.
Kako onda tona peleta može koštati 600 i više??
Puna su skadista svega a ne samo peleta i isto tako cjene ne padaju
Gorivo da bude 1L. 10 KM isto ce se sipat i vozit tako da je ovo stih proba za ubuduce,nema prosvjeda,jadni narod se ne buni,suti i pacaj
Nikada vise onih cjena od prije god.dana
It’s all about good dogs and bad dogs…
Vlada treba sad da uradi proracun i utvrdi cijenu tone sa dobrom zaradom proizvodjaca i limitira je na 450KM, npr.. a kazni sve sto prodaju po vecim cijenama, sta mislite sta ce biti kad bude kriza za brasno
Mamu im jbo i državi koje nema, triba zabranit čitavu godinu, ta sjeku naše šume i izvoze. Zasvrbili ih euri po guzici pa daj tu cjenu i ovdje, otkud će naš narod to platit.Ionako ga prodaju po 659 marska eto što je vlast uradila ko fol ograničili cjenu na 450 a Drvosječa prodaje zs ,640 marva jedna.
Nek inspekcija samo ode ako je ima u ovoj državi na granični prijelaz s Hrvatskom tj na Jovića most nek se uvjeri i pored tzv. Državni službenika s obje strane. Tone i tone drveta de dovlači iz Bosne i o d e dalje Noć ima čudnu moć. Jbo ovakvi državu bez države. Sram da vas bude, gledate dlijepo na svoj narod kako pati zbog vas na vlasti. Odite svi u Njemačku
Mustafa jbo ti svoju mamu ne laži, dosta je više laži. Začepali te euri po dupetu. Kad mi budemo imali plste njemačke onda otvori brnjicu. Kako vas nije sramota, koda sječeš sboju šumu.
Nije mi jasno kako pelet mogu prodati skuplje vani. Na primjer, šleper može prevesti cca 25 tona peleta do Italije. Tura je cca minimalno 4000 maraka (prijevoz). ti je samo 160 KM po toni više nego na kućnom pragu. Dodajmo tu još carinske akcize i ostale troškove papira, to je cca 200 KM po toni više nego na kućnom pragu. Uz to, za izvozs mora biti kvalitetan pelet, a ne ono što prodajku tu, ood kvaltetnog drveta i da ogovara deklaraciji. I to poskupljuje proizvodnju.
Znači – mislim da pelet vrhunske kvalitete ne mogu prodati prekodati preko 350 eura po toni. Ovo je umjetno, zato bi ih kaznio. Država treba ponuditi realnu cijenu. Tko želi nek proda, tko ne želi ukinuti mu pravo na šumske resurse u sljedećoj sezoni.
za POZDRAV
Vjerovatno si trgovac ili proizvođač peleta, ili njihov autoprijevoznih pa ovako žarko braniš te ratne profitere, proizvođače peleta.
Od svih informacija koje si nam dao, nisi dao jedinu koja je isprava i točna.
Nisi dao maloprodajnu cijenu peleta koja je u Italiji, Austriji, Njemačkoj itd.
Kad si tako pametan, i znaš sve oko formiranja cijene peleta koji se izvozi iz BiH, daj nam i informaciju jeli cijena od 7,99 Euro za vreću od 15 kg u Austriji točna ili nije?
Ako je 15 kg peleta, oko 8 eura ili 15 KM, koliko bi onda trebala koštati tona peleta??
Biseru:(
https://www.obi.de/brennstoffe/holzpellets-15-kg/p/2353712
15kg peleta, prva klasa, OBI Austrija, cijena 11,99 eura.
Zašto bi naši trgovci prodavali pelet u BiH po 450 maraka, ako ga mogu odvesti u Austriju i prodavati po 750-800 eura po toni???
koja je to logika ?? 15 kg 12 Eur a 1000 kg 750-800 Eura??
jaka ti matematika
Prva klasa peleta. OK.
Jeste li vi kupovali pelet kod nas. Ove godine sam dobio onaj tamni, pun kore i smeća za 460 KM.
E taj nećete prodati u Austriji jer takav ne može preći granicu nikako.
Gospodo:
Kalorijska vrijednost kg. peleta je 5 KWh po kg, a lož ulja 11 KWh.
Ako je kg peleta skoro 1 euro a lož ulje 1,5 eura.
U čemu je razlika.
Ispada da je u konačnici pelet skuplja od lož ulja sada kad je cjena nenormalna.
Ako je istina da je vreća peleta u austriji 12 eura znači da jedna osrednja obiteljska kuća potroši oko 5 paleta za sezonu i to je 4200 eura.
Ta ista kuća ne treba više od dvije i pol tone nafte za sezonu a to iznosi 3750 eura.
Računica mi se ne slaže nikako i ako je cjena provjerena mislim da je ovo kraj grijanja na pelet.
Zašto HUČETE na komentar POZDRA. Čovjek ok razmišlja, i nije mu jasno zašto je pelet toliko skup, jer uspoređujući ga s ostalim energentima NAFTA, PLIN, STRUJA – on po cjeni počinje prednjačiti – bezrazložno, a bude li ovako pelet je prvi koji će nestati sa tržišta jer je od ova tri energenta najnepraktičniji.