Engleska smanjuje radni tjedan s pet na četiri dana, u Švedskoj se, umjesto dosadašnjih osam, radi šest sati dnevno, u Francuskoj 30 sati tjedno… Ovo su samo neki od primjera europskih zemalja koje se vode motom ‘rade manje, a naprave više’.
Privatni život
Istraživanja pokazuju da su preopterećeni i nezadovoljni radnici manje produktivni, češće obolijevaju, zbog čega štetu trpe i poslodavci i država, a uz to dugo radno vrijeme nepovoljno utječe na ravnotežu između privatnog i profesionalnog života, time i na mentalno zdravlje.
Razvijene zemlje svjesne su da su preopterećeni radnici zapravo šteta za kompanije i cijelo društvo, ali i činjenice da i tehnološki razvoj vodi ka kraćem tjednu. Već sada najkraći radni tjedan, uz Francusku, imaju Nizozemsla, Danska, Belgija, a u Švedskoj se radi na skraćivanju na 30 sati. U švedskim firmama u kojima je uvedena 30-satni radni tjedan, radnicima nisu smanjivane plaće.
Psiholog Čedomir Novaković kaže za ‘Avaz’ da postoje dva aspekta ove tematike, metafizička i psihološka.
”Ako je kraće radno vrijeme, manja je potrošnja i faktor umaranja i očekivati je da će efikasnost biti veća. Statističari su davno dokazali da je u prva dva sata produktivnost veća nego u posljednja tri”, objašnjava Novaković.
Što se tiče psihološkog aspekta, on tvrdi da, ako je kraće radno vrijeme, radnik ima veću motivaciju i opravdanost da uloži malo više napora kako vi završio sve obaveze.
Slobodan čovjek
”Kad završi, ostatak dana može provesti kako njemu najviše odgovara, s obitelji, odmaranjem uz TV, nekom aktivnošću ili privatnom biznisu. Tada je čovjek slobodan i zbog toga vrijedi uložiti malo više napora”, dodao je Novaković.
U BiH, radnici rade minimalno osam sati dnevno, odnosno 40 sati tjedno. Prema Eurofoundu, radnici najviše u prosjeku rade u Turskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Rumunjskoj, Kosovu i Hrvatskoj. BiH se nije našla na ovoj listi.
Kroničan umor
Istraživanje objavljeno u ‘Melbourne Institute Worker Paper’ pokazalo je da bi 25 sati tjedno bilo optimalno radno vrijeme za kvalitetno fizičko i mentalno funkcioniranje zaposlenih u dobi između 40 i 50 godina.
Kod radnika čiji tjedan ima između 50 i 55 radnih sati dolazi do kroničnog umora i pada koncentracije, a to se posebno primjećuje kod osoba starijih od 50 godina, prenosi Avaz.
12 komentara
Za početak bi dobro bilo da se radi po 8 sati dnevno 5 dana u tjednu,a ne kao do sad 9 sati plus još i subote radne
To mozda kod nas bude za nekih 20-ak godina, ako ikoga bude ovde.
Eee kad bi se radilo 7-8 sati a subote i nedilje slobodne to bi bilo pravo.A ovako je svak iscrpljen i nezadovoljan.Skratit vrime a place povecat i bilo bi svima ok.
Sve vise i vise se radi 8h i nedjeljom , a kamo li nece preko tjedna. Tko ce to promijeniti ?
Pisete neistinu u njemackoj novi ugovori priko 40 sati sam radim vec 30 godina svaki tjedan priko 40 sati
Tko nije za to ali od toga nema nista
Radim svake subote i nedilje bruka koliko su jadni tajkuni koji gledaju kamere u 3 po ponoci i zivkaju radnike u engleskoj neke firme uvode 4 dana rad po 8 sati 3 dana odmor i govore posa ne pati Tajkuni=neciji pijuni
Povećati radno vrijeme smanjiti plaće mislim ovo za javne ustanove
Hahahaha
Ša bolan vi pričate u hercegovini vama je tu pravi merak raditi. sve plate oko hiljadu imate svega mi dođemo tu koji krov i zid uradimo i nazad u jadnu Bosnu!?
Ko ovo više piše samo sirotinju ložište a tajkuni se smiju.Stekli bogatstvo i nemogu plaće dignut dabogda im i gori trebalo.
Koje gluposti, neke firme se zbog specifičnosti i vrsti posla mogu prilagiđavati zadatum potrebama na razne načine, pa se to može reflektirati i na satnice radnika u određenim terminima