Slučaj Herceg-Bosna: Konačna presuda je li Tuđman planirao zločinački pothvat u BiH

Pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu u srijedu će biti izrečena drugostupanjska i konačna presuda šestorici nekadašnjih vođa Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HR HB) za zločine počinjene tijekom rata u Bosni i Hercegovini. Hrvatska s posebnom pozornošću i strepnjom očekuje presudu jer se nekadašnji državni vrh predvođen prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom u optužnici šestorci navodi kao dio udruženog zločinačkog pothvata kojemu je cilj bilo stvaranje tzv. velike Hrvatske.

Bit će to posljednje izricanje presude pred Haškim sudom nakon čega on konačno zatvara vrata.

U slučaju da ostane presuda za zločinački pothvat, strahuje se od mogućih tužbi za nadoknadu štete koje bi uslijedile, a koje bi zemlju mogle stajati milijarde, piše Tportal.hr.

Također, presuda bi imala negativne političke implikacije jer bi po nekim tumačenjima Hrvatska praktički bila označena kao agresor u BiH.

U nastavku donosimo osam ključnih točaka ovog slučaja:

Od lipnja 1993. do travnja 1994. HVO je pod opsadom držao istočni Mostar i četvrt Donja Mahala u zapadnom dijelu. Uslijed granatiranja su mnogi civili, ali i članovi međunarodnih organizacija, bili ranjeni i izgubili živote. Također je jako oštećeno ili uništeno deset džamija.

Muslimansko stanovništvo bilo je prisiljeno živjeti u izuzetno teškim uvjetima, bez hrane, vode, struje i adekvatne zdravstvene skrbi. Vojnici HVO-a su silovali više žena, uključujući 16-godišnju djevojku. U nepravomoćnoj presudi navodi se i da je HVO srušio Stari most u Mostaru.

Vijeće je zaključilo da je, iako ga je koristila Armija BiH, stoga je za HVO predstavljao legitimni vojni cilj, rušenje mosta prouzročilo neproporcionalnu štetu civilnom muslimanskom stanovništvu istočnog Mostara. Kao najteži pojedinačni zločin ističe se napad na selo Stupni Dol, u kojem su pripadnici specijalnih jedinica HVO-a Maturice i Apostoli ubili 36 osoba, uključujući troje djece, te silovali i seksualno zlostavljali tri žene.

Brojni muslimanski civili i vojnici su odvođeni u logore, u kojima su držani u nehumanim uvjetima, suprotnim međunarodnim konvencijama, te su tamo zlostavljani.

 

Već u prosincu 1991. godine članovi vodstva Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (među kojima je Mate Boban, predsjednik Hrvatske zajednice, a potom Hrvatske Republike Herceg-Bosne) i čelnici Hrvatske (među kojima je Franjo Tuđman, predsjednik Hrvatske) ocijenili su da je za ostvarivanje krajnjeg cilja, to jest za uspostavljanje hrvatskog entiteta, neophodno promijeniti nacionalni sastav stanovništva na teritoriju za koji se tvrdilo da pripada Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosni.

Vijeće je smatralo da brojni zločini koje su snage HVO-a počinile nad Muslimanima od siječnja 1993. do travnja 1994. uglavnom ukazuju na plan koji su pripremili sudionici udruženog zločinačkog pothvata kako bi otjerali muslimansko stanovništvo iz Herceg-Bosne.

Nika Pinter, braniteljica Slobodana Praljka, rekla je za Hinu da su obrane u žalbenom postupku pokazale kako zaključci o udruženom zločinačkom pothvatu i međunarodnom oružanom sukobu nisu održivi, kao što je to u svom izdvojenom mišljenju utvrdio predsjednik raspravnog vijeća Jean-Claude Antonetti. On je tada zaključio da je Hrvatska intervenirala u BiH uglavnom slanjem dobrovoljaca i časnika poput Praljka ili Petkovića i materijalnom pomoći te da je izravna vojna intervencija HV-a, ako je do nje uopće došlo, bila vrlo ograničena. Ocijenio je da, prema transkriptima iz Tuđmanova ureda, svi njegovi planovi o uređenju BiH nisu bili u suprotnosti sa stajalištem međunarodne zajednice, podsjetila je Pinter.

 

Optužene se tereti na osnovi osobne kaznene odgovornosti i na osnovi kaznene odgovornosti nadređenog za brojne zločine: hotimično lišavanje života, nečovječno postupanje (seksualno zlostavljanje), protupravnu deportaciju, premještanje i zatočenje civila, nečovječno postupanje, uništavanje imovine širokih razmjera i oduzimanje imovine koje nije opravdano vojnom nuždom, a izvedeno je na protupravan i bezobziran način.

Potom za okrutno postupanje, protupravni fizički rad, bezobzirno uništavanje gradova, naselja i sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namijenjenim religiji ili obrazovanju, pljačkanje javne i privatne imovine, protupravni napad na civile te protupravno teroriziranje civila. Tereti ih se i za zločine protiv čovječnosti u koje spadaju progoni na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi te ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranje i nehumana djela.