Hrvatska stranka prava(HSP) putem priopćenja poziva Vladu Hercegovačko-neretvanske županije, Zapadnohercegovačke županije i Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da pomogne proizvođačima smilja koji su se našli pred velikim problemom nemogućnosti otkupa i cijeđenja ulja u ovdašnjim destilerijama.
Kako navodi HSP u priopćenju od ove grane gospodarstva u Hercegovini se očekuju veliki povrati nakon brojnih višemilijunskih ulaganja domaćih investitora u pripremu i sadnju ovog bilja od kojeg se dobiva visokokvalitetno eterično ulje.
Nakon svih tih investicija i sada problema oko otkupne cijene i destilacije, koja se mora učiniti u kratko vrijeme od trenutka branja, a koje se ne može izvršiti zbog „uskog grla“ ili ucjena samih destilerija, sama županijska i federalna vlast moraju nešto poduzeti i uključiti se u rješavanje nastalih problema.
”Smatramo da ova proizvodnja treba biti subvencionirana od federalne i županijske razine vlasti,jer omogućuje investiciju koja potiče opstanak pučanstva na ruralnim područjima, ali i dovodi do ponovno obradivih površina tla koje je desetljećima bilo zapušteno. Smatramo da se treba, kao i u slučaju malinara, ili drugih grana voćarstva, stimulirati ova sadnja i proizvodnja i to minimalno jednu konvertibilnu marku po kilogramu biljne mase smilja ili drugog ljekovitog i eteričnog bilja. Također, moraju se izgraditi neke „banke ulja“ kako bi se skladištilo i čekala bolja cijena na svjetskom tržištu čiji vlasnici će biti sami korisnici preko klastera i udruga”, priopćio je HSP.
HSP smatra kako bi federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić i premijeri Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg i Zapadnohercegovačke županije Zdenko Ćosić trebaju zajednički poraditi na ovom pitanju na način da Federacija BiH osigura sredstva za poticaj, a županijska vlada pripremi projekt afirmacije ove djelatnosti i samu bazu proizvođača smilja.
”Također, kao u slučaju vina ili meda gdje je afirmirana „Vinska cesta“ u zapadnoj Hercegovini ili „Putovi meda“ u istočnoj Hercegovini, smatramo da je moguće i ekonomski ali i turistički opravdano i potrebno afirmirati „Putove smilja i ljekovitog bilja u Hercegovini“. Za ovaj radni naziv i projekt moguće je povući i sredstva iz Predpristupnih fondova Europske unije ali i prekogranične suradnje jer je Hercegovina naslonjena na Dalmaciju gdje također ima dosta ovog bilja”, navodi HSP u priopćenju i dodaje ”HSP kroz svoje „Programske smjernice 2018.-2022.“ jasno je prepoznala poljoprivredne i turističke mogućnosti Hercegovine ali i cijele Bosne i Hercegovine, i stoga pozivamo aktualna vlastida se radikalnije uključe u osmišljavanje projekata i pomognu svojim proizvođačima i prerađivačima ljekovitog bilja. Svakom je jasno da je danas tržište i privatna inicijativa bazična, ali to ne znači da se ovolike razine vlasti drže po strani i da otvaraju nova radna mjesta u administraciji,koja su sama sebi svrha, ako neće biti servis svim građanima i lobisti sredstva iz fondova Europske unije.”
17 komentara
sta nije “Klaster” obecao neograniceni otkup? gdje je onda problem?
osim ako nitko u to ne vjeruje jer svaki tjedan imaju novi plan
Kakav Klaster ljudi, dozovite se pameti.
Klaster trenutno broji preko 2300 clanova.
Stavimo da je prosjek 10 000 sadnica po clanu.
Ispada da je to nekih 23 miliona sadnica.
Posto su vecinom nasadi jednogodisnji i dvogodisnji, recimo da je prosjek 200g po sadnici.
Ispada da imamo 4 600 tona zelene mase.
Po toni mozemo dobiti 2l ulja, moze i vise, al recimo 2 litre, znaci to bi bilo 9 200l ulja.
Kazu iz Klastera litar 1 000 eura, znaci taj navodni investitor treba unijeti u drzavu 9 miliona eura i placati ljude suhim parama.
Tko je ovdje lud?
Ovim putem ce samo zaraditi destilerije koje ce osisati tuzni narod prilikom destiliranja i to je to.
A poslije ce biti prica iz Klastera kako se ne moze odmah plasirati ulje, kako trebamo biti strpljivi, itd.
Nitko sretniji od mene ako zazivi ova prica sa Klasterom, bar bi znao gdje cu sa smiljem sljedecu berbu, al da sam skeptican, jesam, i to jako.
Puno seres, cuti i cekaj ili zamisli da nema klastera. I ti rijesi problem
Ekonomski stručnjaci iz HSPa. Može li vlada subvencionirati onda i moje propale investicije?
Za “Smilje”.
Nadasve kulturan, argumentiran i cinjenicama potkrijepljen post, bravo! 🙂
Hoce li ta politicka stranka traziti proviziju i za ovu ideju, ako zazivi? Isto kao sto su trazili provizije (dio kredita) od svojih clanova, da bi otisli na drzavne funkcije…
Haha jos jedno predizborno obecanje
Čuli HSP ima prijedlog za nase rjesenje da nas spasi. Mozda bi bolje bilo da se o sebi zabave i pokusaju sebe spasiti
Nas ce nas HDZ spasit kao sto je Mujo spasavao Sulju
Jedite govna i vi i vase smilje ko o komu vi o vasem smilju.niko vas nije gonio da ga sadite dosadni ste vise.
Kako dani prolaze
Nase smilje lakse je
a nas Klaster provaljen je
Niko njemu vise ne vjeruje.
Naivni ljudi bilo je
da u klaster povjeruje.
Al kako dani prolaze
klasteru se vise ne raduje.
Muka narod nacerace
da ga po marku prodace
I na njivu vise doci nece
Al bar naucice da sve
sto je dobro njega zapast nece
Možda bolje da napravite banke SPERME jer Hrvata nestaje s ovih prostora…
Problema nema, problem je rješen.
Ulje od Cmilja nitko ne želi i točka. Netko je dobio, a većina izgubila.
Gospodo, jeste li vi svjesni da nitko od cmiljara ne poznaje nijednog potencijalnog kupca ulja na veće količine, imenom i prezimenom ili imenom firme. Posao se može sklopiti samo ugovorom dvije strane, siguran posao, ali mi imamo samo jednu stranu tj. cmiljare, ali otkupljivače ulja ne. Pitajte taj samozvani KLASTER jesu li spremni kod notara sastaviti ugovor u kojem će garantirati vlastitom imovinom da će po određenoj cijeni otkupiti svo (naravno kemijski ispravno ulje). Ako su spremni na takav ugovor onda im možete donekle vjerovati.
Ako nisu spremni na UGOVOR koji ih osobno tereti za njegovo neizršenje, onda od toga nema ništa. Bolje da ne trošite.
Za bibija
Upravo ste rekli moje rjeci.Svaka cast!
Istina je istina,nekad ruzna i tuzna ali bolje istina nego lazna nada i jos veci ponor!
Jednom sam napomenuo da se ugovori sklapaju 3-4 mjeseca prije sezone sa svjetskim tvrtkama koje otkupljuju ulje.
U ugovorima se garantira bankovnom garancijom otkup ulja,naravno ukoliko je ulje kemijski ispravno i zadovoljava kriterije korisnih agensa.
Sto da vam kazem nego da je ovaj navodno zagarantiran otkup po 1000€,analize u Bg itd jedna smijurija ili pak nova prevara!
E uvik nekakvi dogovori, sastanci, taman da su svemirci dosli pa nemogu se sporazumit i rec ima otkupa ili nema, sta je tu je a nekakvo obecavanje, sit je toga ovi narod, nece to palit tako vise
goni vas vise u kurac.. ko otkupljuje cmilje
dosta sranja
Tko otkupljue smilje ima umene pa sta dadne dadne
Otkupljivali su u Ljubinju po 1km.Kazu da su zakrcili ove dane