Prema procjenama Ujedinjenih naroda, više od polovine stanovništva u Bosni i Hercegovini na rubu je siromaštva, a taj podatak i ne čudi kada se u obzir uzme nerazmjer između cijena osnovnih životnih namirnica i plaća, piše Večernji list BiH. Iako prosječna neto plaća u BiH iznosi nešto više od 500 eura, što predstavlja samo jednu šestinu prosječne neto plaće u Njemačkoj, stanovnik BiH će u svojoj zemlji morati izdvojiti više novca za neke prehrambene proizvode nego što će za njih platiti Nijemac u svojoj zemlji.
Zvuči nevjerojatno, ali je tako. I to, riječ je mahom o osnovnim životnim namirnicama. Brašno, piletina, ulje, kava… samo su neke od namirnica koje su jeftinije u Njemačkoj nego u Bosni i Hercegovini. Primjerice, za kilogram brašna Nijemac treba izdvojiti tek oko 0,80 konvertibilnih maraka, dok je u Bosni i Hercegovini kilogram te namirnice u najjeftinijoj varijanti 1,20 konvertibilnih maraka. Posljednjih mjeseci aktualno je poskupljenje ulja. Ta namirnica poskupjela je u svim zemljama, no ipak je u Njemačkoj još uvijek jeftinija nego u BiH. U trgovinama za mnoge bh. stanovnike “obećane zemlje” litra ulja stoji oko 3,30 KM, dok je kod nas trenutačno litra najjeftinijeg ulja 3,55 KM. Ta namirnica jeftinija je i u susjednoj Hrvatskoj, gdje je prosječna neto plaća 956 eura, odnosno gotovo dvostruko viša nego u BiH. Tako je u trgovinama u susjedstvu za litru ulja dovoljno izdvojiti 3,25 KM. Sljedeća namirnica je mlijeko. Cijena litre mlijeka u Njemačkoj i BiH gotovo je ista, odnosno oko 1,50 KM, dok je u Hrvatskoj nešto viša te iznosi oko 1,65 KM. Značajno više novca stanovnik BiH morat će izdvojiti i za piletinu. Za kilogram bataka i zabataka u BiH treba izdvojiti 6,45 KM, dok u trgovini u Njemačkoj ista namirnica stoji oko 4,50 KM. U Hrvatskoj će ljubitelji piletine kilogram bataka i zabataka platiti oko 5,50 KM. Omiljeno voće stanovnika Bosne i Hercegovine su banane kojih se godišnje uveze oko 40.000 tona. Za kilogram tog voća stanovnik BiH izdvojit će 2,65 KM, dok će Nijemac u svojoj zemlji kilogram banana platiti tek 1,60 KM. U Hrvatskoj je kilogram tog voća oko 2,50 KM. Krumpir je namirnica kojoj je ove godine drastično skočila cijena, barem kada je u pitanju naša zemlja. Tako sada kilogram krumpira u trgovinama u BiH stoji 1,35 KM. U Hrvatskoj se ta namirnica trenutačno prodaje po 1 KM za kg, a u Njemačkoj je cijena gotovo identična onoj u BiH. Razlika je i u cijenama tjestenine, pakiranje pužića u trgovinama u BiH platit ćete 1,45 KM, ako se zateknete na izletu u Njemačkoj, 1,20 KM, a u Hrvatskoj 1,75 KM.
Najjeftiniju kavu također trenutačno piju Nijemci. Za pola kilograma kave u toj državi potrebno je izdvojiti 7,25 KM, dok je u BiH taj iznos 7,65 KM. Najskuplju pak cijenu plaćaju stanovnici Hrvatske, gdje pola kilograma kave stoji 10 KM. Razlika je i u cijeni riže. Za kilogram najjeftinije riže dugog zrna stanovnik Bosne i Hercegovine treba izdvojiti 2,50 KM, jednako kao i stanovnik Njemačke, dok stanovnik Republike Hrvatske za kilogram ove namirnice treba izdvojiti 2,80 KM. Za kraj smo ostavili nešto slatko. Kako bi djetetu kupio omiljenu čokoladu Milka od 100 grama, stanovnik Bosne i Hercegovine treba izdvojiti 2,45 KM, dok za istu čokoladu Nijemac izdvaja tek 1,75 KM, a kupci u trgovinama u Hrvatskoj oko 2,10 KM. Prema statistici Europske komisije, u Europskoj uniji postoji samo pet zemalja čijim građanima hrana predstavlja najveći trošak kućnog proračuna, a osim Bugarske, Rumunjske, Litve i Estonije, tu je i Hrvatska, čiji građani na namirnice troše čak 44 posto proračuna više od prosjeka Europske unije. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je u BiH veliki broj namirnica skuplji nego u Hrvatskoj, ne treba mnogo računati kako bi se zaključilo koliki se dio kućnog proračuna u ovoj zemlji izdvaja samo za hranu.
13 komentara
Pitam župljane župe Grude: Šta se misli po pitanju župe Grude (i svih izopćenih župa, jer kako svjedočimo, izopćeni fratri ostariše i evo dosta ih i umri) kad fra Stanko ne mogne više izdržavati ovaj tempo obaveza?
Hoće li se crkva zaključati?
Hoće li možda netko iz crkvenog odbora preuzeti ulogu svećenika?
Hoće li se mijenjati vjera komplet?
Hoće li se priznati odluke biskupa i doći petrovac?
Šta bi u slučaju da ostanete bez fra Stanka, a nitko drugi od franjevaca ne bude htio doći u Grude? Hoćete dopustiti petrovcu da govori misu ili ćete ostati bez mise i svete euharistije?
Jada u vas dolje u Bosni.
Nema u nas jada, kod nas je dobro,
vidiš da se niko ne buni.
Kad se bude narod bunio onda nešto nije
uredu.
Pop nikad nece u Grude krociti, radije cemo dovest hodžu. To nek je vama hereticima jasno
Imamo svoje kumpire krmad koke i lozu
To nema u dojclandu i ovaj lipi zdrak
Okanite se popova i fratara,dajte ljudima plaće koje zaslužuju!!
A ne samo da se bogati još više bogate, a bitnog nije brige za radnike njihove
Tko će raditi za 10 godina?
Ako ovako bogati nastave, neće nitko!!!
Odrisite kese i dajte jadnom narodu, bar ono što zaslužuju.
Jadan bio umiru i popovi. Znas sta ce biti i u popova i fratara crkve će se premjeniti u trgovine i disko klubive e to će nam se desiti kao po evropskim zemljama
Hvala politicarima od srca!!
JAVLJAM SE IZ ZAPADNE HERCEGOVINE NA SAMOJ GRANICI SA RH I KAZEM JADA U VAS U NJEMACKOJ
A JOS GORE TI SI U TUDJINI NISI NA SVOME,A SVRBI TE.
Nigdi ljepše nego u Jercegovini,ali sa ovakovim cijenama i plaćama neznam.Svaki komentar je suvišan.
Svi znamo da je najlipse u Jercegovini ali nemore se zivit od zraka
I NSI DIDOVI I BAKE ZIVILI SU NA OVOJ GRUDI IMALI PO OSMERO DJECE I UVJEK SU NASLI DOVOLJNO ZADOVOLJSTVA I SRECE NISU NI BILI GLADNI NI ZEDNI NISU BILI NI BOGATI U MATERIJALNOM I DUGO DUGO SU ZIVILI,ZIVIH IMA I DANAS, TREBAMO UCITI OD NJIH.
Bake i didovi su bili skromni,posteni i vridni.Ovi danas bi dobro auto,moderni telefon gotovu i namještenu kucu lipo se obuci i po kavanama,kockarnicama a liti po moru.Raditi e to ne,ne pa onda vi usporedjujte nase starije sa ovom mladjarijom.