Što bi donijelo smanjenje doprinosa na plaće?

Brojni poduzetnici imaju dosta poteškoća u svom radu. Često se ističe problem nedostatka radne snage na tržištu, ali i velikih doprinosa na plaće. A upravo zbog toga poslodavci duže vrijeme od Vlade Federacije traže smanjenje doprinosa na plaće te poreza na dohodak kako bi povećali neto iznose plaća zaposlenika, prenosi RTV HB.

Ovo su neke od poteškoća koje poduzetnici imaju u svom radu.

“Doprinosi na plaće veći su Federaciji BiH nego u Hrvatskoj, Republici Srpskoj, Sloveniji i Austriji”, navodi Petar Ćorluka, vlasnik Violete.

“Nisu samo doprinosi, mi bismo svakako kao i svi ostali tu razliku prenijeli na radnike. Potreban je i ubrzaniji rad javne uprave na svim razinama”, navodi Eugen Šušak iz TT Kabela.

Poslodavci su pozdravili nedavnu Uredbu Vlade Federacije o mogućnosti isplate dvije prosječne plaće kroz idućih pola godine bez poreza. Ipak, nisu odustali od svojih zahtjeva koja podrazumijevaju sustavna rješenja, a jedno od njih je smanjenje doprinosa na plaće.

Svi ovi zahtjevi u potpunosti su opravdani sa strane zadržavanja radne snage, međutim upitnika ima oko toga kako bi se to odrazilo na porezni sustav i sam proračun u Federaciji BiH. Međutim, inflacija i povećanje potreba te troškova života iziskuju i povećanje plaća, pogotovo najugroženijih slojeva ljudi, naveo je prof. dr. Igor Živko, dekan Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u izjavi za RTV HB.

Poslodavci u svojim argumentima navode i kako bi smanjenjem doprinosa na plaće, a rastom neto iznosa na plaće, rasla i potrošnja u zemlji, a samim time proračun ne bi bio ugrožen jer bi se povećali prihodi od PDV-a.

“Ono što nas ograničava u tom modelu manipuliranja stopom PDV-a i poreza na dohodak, je činjenica da je PDV kao porez reguliran na državnoj razini, a porezi na dohodak su spušteni na entitetske razine. Pa time manipulacija jedne stope i nadoknađivanja drugom stopom nije moguća. Ipak u drugoj verziji ostaje mogućnost da mi idemo ili s promjenama stope poreza na dohodak ili stopa doprinosa, pa onda očekivati da to oslobađanje viška novca, odnosno veće neto plaće da će one imati za rezultat povećanje potrošnje što bi prouzročilo i povećanje prihoda od PDV-a”, ističe Živko za RTV HB.

Naravno ne mora značiti da bi takva reakcija tržišta i bila s obzirom na cjelokupnu situaciju u BiH. S druge strane jedinstvena stopa poreza na dohodak od 10 % vrijedi u oba entiteta. Ipak, Federaciji je veća stopa na doprinose, a u Republici Srpskoj su oporezovani svi prihodi, dok u Federaciji nisu topli obrok i troškovi prijevoza.

Teško je procijeniti kako bi se odluka o smanjenju doprinosa u praksi odrazila na mirovinski sustav, jer prihodi bi se s te strane smanjili. Vlada bi onda kroz određene kompenzacije morala pronaći način da se ne ugrozi stabilnost mirovinskog sustava.

Pogledajte prilog RTV HB.