Po osnovne životne namirnice, ali i stvari za kućanstvo i odjeću susjedi iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore i lani su prelazili granicu i dolazili u trgovine širom Bosne i Hercegovine.
Tražili povrat PDV-a
Tako su strani državljani u BiH prošle godine kupili robu vrijednu 95,2 milijuna KM, a tijekom 312.277 zahtjeva zatražili su povrat PDV-a u iznosu od 13,8 milijuna KM.
Da su u BiH najviše ‘pazarili’ susjedi iz okruženja, ali i drugi stranci, potvrdili su za “Nezavisne novine” iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH.
“Najčešće se radi o robi široke potrošnje: osnovnim životnim namirnicama, stvarima za kućanstvo i tekstilnim proizvodima koje stranci kupuju u BiH i iznose izvan carinskog područja te imaju pravo da zatraže povrat PDV-a”, navode oni.
Oni objašnjavaju da su Instrukcijom o povratu PDV-a stranim državljanima propisani uvjeti i način povrata poreza na dodatnu vrijednost za dobra kupljena u BiH.
“Strani državljani koji ostvaruju pravo na povrat PDV-a u smislu ovog propisa su fizička lica koja nemaju prebivalište u Bosni i Hercegovini. Ta lica imaju pravo na povrat PDV-a na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i ta ista dobra iznesu u prtljagu sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine”, navode.
Porast
Pojasnili su kako se povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja, odnosno petrolej, dizel gorivo, ulje za loženje, ekstra lako i lako specijalno, motorni benzin bezolovni, motorni benzin, kao i alkohol i alkoholna pića, te duhan i duhanske prerađevine.
Kada se analiziraju ranije godine, jasno se vidi da je broj zahtjeva lani rastao u odnosu na 2023. godinu kada je bilo podneseno njih 271.068. Te godine ukupna vrijednost kupljene robe iznosila je 81.128.671 KM, a iznos povrata PDV-a 11,7 milijuna maraka.
Iz UNO BiH za “Nezavisne novine” ističu da je broj zahtjeva rastao od 2015. godine, kao i iznos zahtijevanog povrata PDV-a.
“Tako je vrijednost kupljene robe od strane stranih državljana u toku 2019. godine iznosila više od 135 milijuna KM, a iznos zahtijevanog povrata PDV-a bio je skoro 20 milijuna KM. Ovakvu statistiku prekida pandemija uzrokovana virusom Covid-19 te se u 2020. i 2021. godini iznos zahtijevanog povrata PDV-a od strane stranih državljana spustio ispod 10 milijuna KM. U posljednje dvije godine dolazi do postupnog oporavka, iako će vjerojatno još trebati vremena da bismo se vratili na vrijednost kupovine robe stranih državljana kakva je bila prije pandemije virusa Covid-19, koji je otežao putovanja i zaustavio poslovnu aktivnost u mnogim zemljama”, objašnjavaju oni za “Nezavisne novine”.
Nedjelja kao dan za kupnju
Pogranična mjesta najčešća su “meta” susjeda, pa je tako jedno od njih i Trebinje, najjužniji grad Srpske, koji je blizu i Crne Gore i Hrvatske, pa brojni građani iz susjednih zemalja upravo po namirnice dolaze u ovaj grad.
Da je tako, potvrđuje i Nedeljka Ilijić, izvršna direktorica Udruženja građana “Oaza” iz Trebinja, koja u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je najviše susjeda u Trebinju nedjeljom.
“To je standardno, pogotovo nedjeljom, jer je zabranjen rad u Crnoj Gori i Hrvatskoj, pa mnogi iz Podgorice, Nikšića, Kotora, Dubrovnika, dolaze u Trebinje, kupuju i imaju povrat PDV-a. I gorivo je jeftinije, pa oni jako dobro prođu”, kaže Ilijić za “Nezavisne novine”, dodajući da je to dobro i za nas, jer novac ostaje u BiH i RS.
Ona ističe da su primjetni redovi za povrat PDV-a, a osim što dobiju povrat poreza, Ilijić navodi da su namirnice i jeftinije u marketima u Trebinju nego u gradovima u Crnoj Gori i Hrvatskoj.
1 komentar
A sto se kupuje? Kada se nista ne smije nositi!