Na drugoj klauzuri Sveučilišta u Mostaru, održanoj u utorak u Mostaru, razgovaralo se o budućoj državnoj maturi, integraciji Sveučilišta, stanju u predškolskom obrazovanju te uvođenju novih kurikuluma u srednje obrazovanje.
Klauzura je organizirana u suradnji s Koordinacijom ministara obrazovanja, znanosti, kulture i športa županija u kojima se nastavni planovi i programi izvode na hrvatskom jeziku, a na njoj su sudjelovali ravnatelji predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola te menadžment Sveučilišta u Mostaru.
Rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić prije početka klauzure podsjetio je da je u novoj strategiji mostarske visokoškolske ustanove obrazovanje prvo i najvažnije strateško područje kojim će se baviti sljedećih pet i više godina. Prema njegovim riječima, klauzura predstavlja prvi korak u popunjavanju praznoga prostora koji postoji u komunikaciji i koordinaciji između predškolskoga, osnovnoga, srednjega obrazovanja i Sveučilišta.
Budući da dobivamo studente iz osnovnih i srednjih škola, a s druge strane Sveučilište obrazuje nastavne kadrove za predškolsko i osnovno obrazovanje, današnji dijalog ima važnu ulogu za dizajniranje novih uvjeta i perspektiva kada je u pitanju obrazovanje na nižim i sveučilišnim razinama, kazao je Tomić.
Dodao je da zaključci s klauzure trebaju dati novi zamah, novi polet i novu perspektivu, a u želji, kako je rekao, da se zajedno s osnovnim i srednjim obrazovanjem grade viši obrazovni standardi, europski standardi.
Rektor Tomić rekao je da se današnji skup može shvatiti i kao priprema za vanjsko vrjednovanje, odnosno državnu maturu koja će se, kako je dodao, narednih godina sasvim sigurno uvesti i u Bosni i Hercegovini.
Želimo proaktivno promišljati procese, sudjelovati u njima, graditi nove mogućnosti kako bi podigli znanje i obrazovanje na višu razinu i smatramo da Sveučilište mora biti koordinator i lider u tim aktivnostima, zaključio je rektor.
Prorektor za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru Ivo Čolak kazao je kako je ovo prvi put u posljednjih dvadeset godina da su na jednom mjestu okupljeni svi ravnatelji predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola i dekani Sveučilišta u Mostaru. Teme su brojne, kazao je Čolak, navodeći kako vjeruje da će se izvestikvalitetni zaključci koji će biti podloga daljnjem radu.
Ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa u Vladi Hercegbosanske županije Petar Galić istaknuo je da je činjenica da se na klauzuri pojavilo više od 150 ravnatelja škola jasan pokazatelj potrebe i važnost održavanja takvoga skupa.
Otvorit ćemo danas neke teme, a probat ćemo dati i određene odgovore kada je riječ o predškolskom odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama. Tijekom skupa bit će riječi o educiranju kadra, suradnji sa Sveučilištem u Mostaru i nadam se kako je ovaj skup prekretnica u obrazovanju, kazao je ministar Galić.