Susret trajne izgradnje za svećenike do 10 godina svećeništva Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije te Hercegovačke franjevačke provincije održan je 28. i 29. veljače u „Franjevačkoj kući molitve“ u Masnoj Luci.
Na ovogodišnjem seminaru, trećem po redu, sudjelovalo je 30 dijecezanskih i redovničkih svećenika i 7 đakona koji su kroz radionice, diskusije i predavanja imali mogućnost proširivanja znanja i stjecanja spremnosti za izazove koji ih čekaju u pastoralnom djelovanju.
Tijek predavanja i diskusija moderirao je don Nikola Menalo, generalni vikar. Na početku je sve sudionike pozdravio i ohrabrio i njihovu poslanju fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM.
Biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić u svom pozdravu osvrnuo se na „Direktorij za službu i život prezbitera“ koji doziva u svijest temeljne sastavnice koje su u središtu identiteta, duhovnog života i trajne izgradnje prezbitera.
Biskup je na početku zavalio svim svećenicima „za služenje, za darovani život Gospodinu, za vašu hrabru i paradoksalnu prisutnost u svijetu. Zašto hrabra i zašto paradoksalna? Hrabra – zbog toga što nastojite živjeti neke vrednote i na taj način drugima svjedočite da se isplati živjeti za Isusa i njegovu Radosnu vijest, a paradoksalna zbog toga što u svijetu hedonizma, konzumerizma, egocentrizma, nagriženom sekularizmom i liberalnošću stavova i pogleda nije baš suvremeno živjeti život u poslušnosti i beženstvu/celibatu, odnosno živjeti evanđeoske savjete siromaštva, čistoće i poslušnosti.
U tom i takvom svijetu nužno su nam potrebni ovakvi susreti i trajna izgradnja je s jedne strane odgovornost, vaša osobna, zatim i biskupova, ali trajna izgradnja je i odgoj.
Više od „izgradnje“, odgoja, ovo je zapravo pratnja; pratnja na vašem životnom putu koja vam želi pomoći u suočavanju s izazovima i u susretima s drugima i drugačijima.
Ovi su susreti potrebni kako bismo razvili osjećaj pripadnosti, jer svećeničku službu ne ostvarujemo za sebe i poziv na koji smo se odazvali nema smisla ako nije za druge“, naglasio je biskup Palić.
Biskup je, također, ukazao i na aspekte afektivnosti i intelektualnosti u trajnoj izgradnji, zaključivši da ne trebamo zaboraviti kako smo mi uvijek učenici, učenici u slušanju Gospodina.
„Budimo ono što jesmo i ispunit ćemo svoju zadaću i biti sretni“, zaključio je svoj pozdrav biskup Palić.
Nakon uvodnih pozdrava uslijedilo je prvo predavanje doc. dr. sc. Anite Begić, pročelnice studija Socijalnog rada Filozofskog fakulteta SUM-a te voditeljica Obiteljskog centra pri biskupijskom Caritasu. Prof. Begić govorila je o važnosti komunikacije i radu na vlastitim emocijama. Nakon predavanja, uslijedila je radionica u kojoj su svi sudionici imali priliku reći kako pokazuju svoje osjećaje i kako se nose s njima u svom pastoralnom djelovanju.
Uslijedio je duhovni dio susreta: Večernja molitva i euharistijsko klanjanje.
Drugi dan seminara započeo je Službom čitanja i Jutarnjom molitvom. U prijepodnevnim satima, prof. Begić održala je drugo predavanje na temu: „Osobne granice i samozaštita“, u kojemu je ukazala kako su osobne granice i samozaštita važan dio oblikovanja zdrave slike o sebi. Prof. Begić je govorila o načinu postavljanja osobnih granica, osvješćivanju vlastitih osjećaja i potreba, preispitivanju svojih uvjerenja, kao i asertivnom načinu komuniciranja.
Nakon kraće diskusije i stanke, biskup Petar Palić održao je završno predavanje na temu: „Brinuti o sebi da bih mogao brinuti o drugima“.
Svoje predavanje biskup je započeo podsjećajući na dva izričaja iz starogrčke etike, epimeleia heautou i gnothi seauton, kao i smislu svetopisamskog načela: „Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe“. (usp. Lev 19, 18)
Zatim je biskup govorio o tjelesnom i duhovnom zdravlju, odnosno čistoći srca i ukazao na neke aspekte uravnotežene i zdrave svećeničke osobnosti u brizi za druge.
Euharistijskim slavljem, koje je predvodio biskup Petar u zajedništvu s provincijalom fra Jozom Grbešom i generalnim vikarom don Nikolom Menalom, uz izrečenu zahvalu voditelju „Franjevačke kuće molitve“ fra Josipu Vlašiću i pomoćniku fra Marku Galiću, završena je dvodnevna duhovno-obrazovna izgradnja mladih svećenika.
10 komentara
Nadam se da su se dobro pomolili, da će ovaj Grudski uzurpator otići, i da će nam nam se župa Grude vratit u zagrljaj katoličke Crkve. Ovo više nema nikakvog smisla.
Jaci su od Bundes banke
Sta to u Grudama jel lakše tebi otic u drugu župu. A ne svake nedilje u Grude u crkvu. Ako je zate neko uzurpator neznam šta onoliki svit radi svake nedilje u crkvi ušto oni spadaju
Oni su ti protestanti, samo sto ni oni to još ne znaju. Ne slušaš Papu, ni crkvenu hijerarhiju postavljenu od Krista (ti si Petar stijena…), onda ne pripadaš katoličkoj Crkvi, a to su ti protestanti.
Jadna ne bila zadojena mržnjom to ti nije dobro. Eto mi niko ne pripada katoličkoj crkvi ti se spasi za nas je lako. Ne brini se to nije za živce dobro. Obuzdaj se malo
Meni se čini da su ovi već bili dobro izgrađeni. U svakog dere vratina i trbuh. Ovo bi tribalo nečim zaposlit.
ZA ŽENSKOGA TATU
Dragice, ti si ženski tata, Bože sačuvaj!
ZA DRAGU DRAGICU
Naši franjevci iz Gruda ne šire svetogrđe ni blasfemiju. Njih cijene svi vjernici iz Gruda. Oni ne vole ženske tate ni muške mame.
A naša draga Dragica to voli sve, a njih ne voli. O, Bože, prosvijeti pamet onomu tko je nema!
ZA DRAGICU
Ti si, Bože mi oprosti, neka Draginja, a ne Dragica. Miljenica svetosavskog Porfirija. I ženski tata.
Bili volila da nisi? Ako bi, ja ću se pomoliti Bogu da ti prosvijetli pamet!
AMEN!
ZA DRAGICU
Reci mi, molim te, zašto ti toliko voliš zastave duginih boja?