Potrošačke cijene u FBiH porasle su u prosincu prošle godine u prosjeku za 0,8% u odnosu na prethodni mjesec, dok su u usporedbi s prosincom 2020. porasle za 6,4%.
Cijene hrane i pića su na godišnjoj razini zabilježile rast od 10,1%. Stanovanje i režije su poskupjeli za više od 6,9%, a cijene prijevoza su na godišnjoj razini bile više za čak 13,6%. S druge strane, odjeća i obuća su pojeftinili za 6,6%.
Godišnja stopa inflacije u EU već je prešla pet posto. Isto toliko inflacija iznosi i u BiH, a nismo članica EU-a i ne možemo ništa promijeniti jer je naša valuta marka vezana za euro, a BiH ne može tiskati marke jer nema pokriće u eurima. Da je inflacija ozbiljan problem cijelom svijetu, govore podaci o globalnom poskupljenju cijena zemnog plina, naftnih prerađevina i hrane. Rastu i cijene najamnina, čak i cijene rabljenih automobila, piše Večernji list.
O koliko ozbiljnom problemu se radi, govori sve veća zabrinutost vodećih ekonomskih sila u svijetu, a pokazuju podaci europskog statističkog ureda. Međutim, svjetske ekonomske sile bore se s inflacijom i nastoje olakšati svojim građanima, što kod nas nije slučaj. Da bi podmirili sve stavke sindikalne potrošačke košarice, građanima u BiH treba 2.265 KM. Međutim, mnogi tvrde da je i 2.265 KM premalo da se pokriju svi troškovi.
Prema podacima Numbea, procijenjeni mjesečni troškovi četveročlane obitelji su 2.849 KM, a za jednu osobu oko 850 KM, i to bez stanarine, a kada uzmemo u obzir da je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna plaća u BiH u studenome 2021. iznosila oko 1.000 KM, jasno je da građani bh. jedva krpe kraj s krajem. Ako u jednoj četveročlanoj obitelji rade dva člana i imaju prosječnu plaću po 1.000 KM, to i dalje nije ni blizu dovoljan iznos kojim bi mogli pokriti sve troškove, a da ne govorimo o situacijama gdje radi samo jedan član.
Rast plaća u BiH u proteklih 10 godina nije pratio rast troškova života. Naime, sindikalna potrošačka košarica za četveročlanu obitelj krajem 2021. iznosila je 2.265 KM, a vrijednost potrošačke košarice 2011. bila je 1.569 KM. Na temelju toga može se zaključiti da je potrošačka košarica u BiH za 10 godina skuplja za 700 KM. S druge strane, prosječna plaća te 2011. iznosila je 822 KM.
Dakle, za 10 godina troškovi su nam veći 700 KM, dok su s druge strane plaće, i to prosjek, porasle tek za 200 KM. Ovdje posebno treba istaknuti da, iako je prosječna plaća porasla za 200 KM, velikom broju radnika ona je i danas ista kao i prije 10 godina unatoč rastu troškova života. Uglavnom je rast prisutan u državnim i javnim ustanovama, dok je u ostalim plaća malo ili nimalo rasla. Upravo je ovo razlog što posljednjih godina pakiraju kovčege i odlaze, jednostavno ne mogu preživjeti.
12 komentara
Haj ne baljezgajte,ima posla i u nas ko oće radit.Samo se naviklo kukat,a nitko da zasuče rukave i polje obrađivat.Ovi koji su zbrisali u Njemačku većinom rade za minimalac i jedva prežive misec.Tuđa zemlja,tuga je golema.
DE OBJAVITE JEDNOM, KOLIKO LJUDI SE BAVI POLJOPRIVREDOM?? KOLKO NJI PROIZVODI HRANU? DRZI BAR KOKOSI?? KOLIKO KOSTA JEDNO JAJE??
Je sve skupo majki mu ga spalim
Kopaj,sadi ,posij zemlje ima neobradjene i ako vam triba dati cu vam pa na kopanje a ne samo kukanje.Hrana treba da bude i skuplja koliko je to težak posao da se proizvede.Nije to siditi i na mobitel i obojeni noktiju naprdivati i posle na kavu a jadni stari u polje i spremanje vecere i cuvanje dice.
Jada u vas dolje u Bosni.
Nijma je bitno da ne umreš od korone i da se pelcuješ, svaki život je bitan haha
A Od gladi i neimašine moremo slobodno da pocrkamo.
Anonimni spusti se doli u polje sa motikom i neces crkniti od gladi.Aaa neceš ti jer koce naklapat sa komentarima.
Za ovoga sta glumi gori da je u Njemackoj,taj nije bio u Imockom mozda ima sto godina jedi govna od mladoga ovna
Jada u vašoj Bosni.Mrdnite velikom zadnjicom.
Bruce ti se najveca budala ovde,cestitam…
Ovde mozda ima posla ali nema para, a u njemackoj ima posla i para…konju
U nas je sve propalo i treba jer smo mi to zaslužili kakva je plaća 700 maraka
Sta kažete, treba radit zemlju, jeli?
Može li se zemlja radit bez para (održavanje ĆAĆINE mehanizacije, nafta, mješavina, sjeme, gnjojivo, zaštitna sretstva)?
Kad nastupi suša ili tuča dali će netko mi pomoć te godine da preživim A ostanem na pozitivnoj nuli?
Ako se ja budem predržavao po propisu karence zaštitnih sretstava kojima budem morao prskati voće i povrće hoću li moći prodati svoje proizvode i pri tom zaraditi ili će do tad pasti cijena??
Uz sve navedeno trebao bi moći školovat djecu i graditi kuće štogot.
MOŽE LI SE TO? AKO DA-KAKO?