“Nismo zadovoljni radom inspekcijskih organa i Porezne uprave, koja mora biti više mobilna i prisutna prilikom kontrole prijave radnika i plaćanja doprinosa”, rekao je Savanović danas novinarima u Banja Luci, prenijela je Srna.
Istaknuo je kako resorno ministarstvo pojačava aktivnosti sprječavanja rada na crno u Republici Srpskoj, dodavši da svi moraju doprinijeti uvođenju rada u legalne tijekove, jer će tako biti manje problema u nadležnim fondovima.
Komentirajući navode da se u Republici Srpskoj ne plaća zdravstveno osiguranje za nezaposlene, Savanović je rekao da tu ne postoji problem, da trenutno nema sredstava, ali da će to biti regulirano uz određena kašnjenja.
“Resorno ministarstvo radi na izmjenama i dopunama Zakona u posredovanju u zapošljavanju, koji se paralelno radi sa Zakonom o osiguranju i vjerujem da će doći do određenih izmjena u vezi s osiguranjem preko Zavoda za zapošljavanje”, istaknuo je Savanović.
Rekao je kako će se ova oblast uvesti u legalne tokove tako da će se elektronski uvezati Porezna uprava i Zavod za zapošljavanje Republike Srpske.
Savanović je naglasio da je pozitivna odluka Vlade Republike Srpske kojom je isplata penzija prošle godine prebačena na trezor radi redovnosti isplate.
Precizirao je kako se od doprinosa za mirovinsko osiguranje prikupi oko 60 milijuna KM mjesečno, dok za isplatu mirovina treba 83 milijuna KM, tako da preostala 23 milijuna KM servisira proračun Republike Srpske.
Komentirajući revizorski izvještaj resornog ministarstva koji je ocijenjen s rezervom, Savanović je pojasnio da “platni efekt nije pratio zakonsku regulativu u smislu određenih kašnjenja plaćanja, zbog čega je tako ocijenjen”.
Rekao je kako je resorno ministarstvo, prema zakonskim procedurama, provodilo javne nabavke, ali da jedino nije objavilo tko je dobio tender, što ne smatra ozbiljnim prekršajem, dodavši da će to, prema preporuci revizora, biti ispravljeno.
1 komentar
Boze dragi 300 000 radnika na crno. Pa ima li iko da uplaciva doprinose