Pobačaj je u bh. društvu još uvijek tabu-tema. Dok veliki broj ljudi taj postupak smatra ubojstvom, drugi abortus spuštaju na razinu “najgore kontracepcijske metode”. Podaci koje je za portal klix.ba iznio ginekolog u zeničkoj bolnici Hasan Karahasan prilično su šokirali domaću javnost. Prema statističkim podacima, broj pobačaja nije smanjen u posljednjih nekoliko godina.
Veliki broj pobačaja obavlja se u privatnim ordinacijama, a nekoliko godina nakon rata broj poroda i pobačaja bio je gotovo jednak. – Sada imate privatne ordinacije zbog čega danas nije moguće znati stvarni broj pobačaja. Prije rata imali smo takve podatke da je na jedan porod dolazio i jedan pobačaj. Jedna osoba godišnje je znala prekinuti po dvije ili tri trudnoće, ističe Karahasan.
Šokantni podaci su da u današnjem vremenu prekide neželjenih trudnoća rade tinejdžerice od 13 i 14 godina kojima je prošla granica za prekid trudnoće.
Pratnja roditelja
– U tim slučajevima netko od roditelja mora se pojaviti s maloljetnicom i dati pristanak za prekid neželjene trudnoće. Bitno je naglasiti kako ona ne smije biti iznad deset tjedana. Prekid je moguće izvršiti ako trudnoća traje od 10 do 20 tjedana, ali ako je nastala silovanjem. U tom slučaju zasjeda povjerenstvo koje odlučuje. Svakako, trudnoću je moguće prekinuti i ako plod ugrožava život majke ili postoje neke anomalije kod ploda. U slučaju bračnih partnera, potreban je pristanak muža, istaknuo je Karahasan za klix.ba govoreći o tome što se događa i što bh. zakoni dopuštaju po tom pitanju. Kakvo je stanje u Mostaru i Hercegovini pitali smo voditeljicu Odjela za ginekologiju i porodiljstvo SKB-a Mostar dr. Vajdanu Tomić. Ona je u izjavi za Večernji list rekla kako je stanje u Hercegovini bitno drugačije u odnosu na mnoge druge sredine u BiH i regiji.
– Koliko mi je poznato, svi liječnici kod nas koriste pravo na priziv savjesti kada je u pitanju obavljanje pobačaja. Zakon im daje to pravo i oni ga koriste. S druge strane, kada bi pacijentica tražila da obavi pobačaj u našoj bolnici, mi bismo po zakonu morali osigurati da se zahvat provede.
Ipak, do sada nismo imali takav slučaj. Poznato mi je da pacijentice dolaze, raspituju se o tome mogu li obaviti pobačaj, ali nitko još nije inzistirao da ga obavimo, rekla nam je Tomić.
Odbijaju i privatnici
Sasvim je druga priča o tome što se događa u privatnim ordinacijama. Dio njih pristaje na takve zahtjeve, dok drugi izričito odbijaju. – Imamo mnogo upita da radimo pobačaje, ali ni u kojem slučaju ne pristajemo na to. To je pravilo od kojeg nećemo odstupiti. Mi smo tu kako bismo pomogli pacijentima, liječili ih, a pobačaj ne spada u tu kategoriju, rekao nam je ravnatelj poliklinike Vitalis u Mostaru dr. Goran Đuzel.
Naši sugovornici ističu kako se stanovništvo mora mnogo bolje educirati o toj temi nego što je to sada slučaj. To je jedan od načina da se konačno broj namjernih pobačaja smanji te da se u konačnici sačuva zdravlje žene. I fizičko, ali u svakom slučaju i psihičko.