Enormna potražnja za stanovima, unatoč visokim cijenama u Bosni i Hercegovini, potaknula je investitore da krenu u masovniju gradnju. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u prosincu 2023. godine broj izdanih odobrenja za građenje u odnosu na prosječan broj izdanih odobrenja za građenje u 2022. godini veći je za 19,8 posto, u odnosu na prosinac 2022. godine za 12,5 posto.
Omjer i usporedba
U prosincu 2023. godine izdana su odobrenja za građenje 1456 stanova, što je za 69,2 posto više u odnosu na cijelu 2022., a usporedbi s prosincem 2022. za 118,9 posto. U cijeloj 2023. ukupno je predviđeno 11.306 stanova za izgradnju, što je za 9,48 posto više u odnosu na 2022. Tako je u 2023. ukupno izdano 4970 odobrenja za građenje, što je za 14,8 posto više u odnosu na 2022. godinu. Od navedenih 256 dozvola za građenje u prosincu prošle godine, njih 196 odnosi se na visokogradnju, a 60 na niskogradnju.
Od tog broja 232 se odnose na novogradnju, 16 dogradnju, jedna na prenamjenu nestambenog prostora u nove stanove, pet na ostale prenamjene prostora u zgradama te dvije na ostale rekonstrukcije. Od planiranih ukupno 370 novih stambenih zgrada, s jednim stanom trebalo bi biti izgrađeno 119 zgrada, a s dva ili više 251. Kada je riječ o gradnji novih stanova, prema podacima Zavoda za statistiku FBiH, planirano je najviše peterosobnih stanova, zatim trosobnih, dvosobnih, četverosobnih te jednosobnih. Ipak, prema tvrdnjama stručnjaka, navedeni broj novoizgrađenih stambenih jedinica neće biti dovoljan da padnu cijene četvornog metra. Elvisa Pilav iz agencije Metropola nekretnine za Bloomberg Adriju je rekla da još uvijek ne očekuju pad cijena, ”čak je izvjesno da je pad cijena nekretnina prilično daleko”. – Očekujemo da bi u nekom idućem razdoblju privremeno moglo doći do stagnacije, ali ne još, nego možda krajem ove i početkom 2025. godine, i to pod uvjetom da se situacija u vezi s ponudom nekretnina na tržištu popravi, odnosno da se poveća broj nekretnina dostupnih za kupnju – ističe Pilav.
Objasnila je da se tržište trenutačno suočava s nedostatkom stanova i ogromnom potražnjom te sve dok Grad Sarajevo ne bude mogao ponuditi veći broj nekretnina za kupnju, dok se ne zadovolje potrebe kupaca, možemo očekivati da će cijene nekretnina rasti. Inače, zbog nedostatka kvalitetnih stanova na tržištu stanovniku s prosječnim primanjima postalo je gotovo nemoguće kupiti nekretninu.
Cijena stana u novogradnji u Mostaru porasla je s 2500 maraka po četvornom metru iz 2021. i 2022. godine na do čak četiri tisuće maraka tijekom 2023. godine, a time je proporcionalno porasla i cijena stanova u starogradnji, gdje se kvadrat trenutačno, ovisno o lokaciji, veličini i stanju u kojem se nalazi stan kreće od 1900 KM naviše.
Najam stanova
Iz agencije Area Real Estate Sarajevo, koja je uglavnom fokusirana na prodaju stanova u općini Centar Sarajevo, nedavno su naveli kako se tijekom 2023. godine cijena stana u novogradnji ondje kretala oko 6500 maraka po četvornom metru. Starogradnja se kretala oko četiri tisuće KM, ali u posljednje vrijeme na tržištu se poremetila situacija. Stan na Grbavici od 50 četvornih metara, koji je 2021. godine koštao 150 tisuća maraka, prošle godine je koštao 230 tisuća maraka. I cijene stanova u Banjoj Luci otišle su dosta visoko u odnosu na prošlu godinu. Osim rasta cijena nekretnina za kupnju, porasle su i cijene najamnina. Tako se trenutačno stan koji se u Mostaru 2021. godine mogao unajmiti za 300 konvertibilnih maraka sada izdaje za 450 – 500 KM.
5 komentara
Mafijaaka posla, udruzile se banke i sumljivi kapital od kriminalnih vladajucih elita. Zasto banke ne dqju povoljne kredite mladim obiteljima za izgradnju ili dogradnju obiteljskih kuca!?, zato jer kad uzmu kredit za stan, do zivota su duznici bankama tj. Kriminalcima.
Stanovi I Kuce za Nepalce, Indice, Pakestance 😂😂😂
Koja budala moze uzeti stan na kredit od 30 godina i cijeli zivot raditi za stan?
Stan koji uzimas drugom da se patiš cijeli zivot, vidis da ste glupi magarci
Ne lupetaj . Nisu svi naslijedili nekretninu od roditelja i nemaju drugi izbor nego podignuti kredit za kuću /stan . Na kraju krajeva ,zar nije pametnije vraćati ratu kredita za vlastiti stan nego plaćati stanarinu i bacati pare u vjetar …
Nema od toga ništa Nema to tko kupit jer su plaće male kao u Kongu