U sklopu zaštitnog arheološkog istraživanja prapovijesne kamene gomile, u mjestu Drinovci (općina Grude), u jednom prapovijesnom grobu pronađena su dva primjerka zlatnih predmeta ukrasnog karaktera. Sudeći prema tipološko-stilskim odlikama samih predmeta, te kontekstualnim podatcima unutar kojih su pronađeni, možemo ih datirati u vrijeme ranog brončanog doba (Br-A2). Pema tome, službeno se radi o najstarijim do sada poznatim zlatnim predmetima sa prostora Bosne i Hercegovine!
Na osnovi gomile otkrivena su ukupno tri prapovijesna groba sa tipičnom arhitekturom u vidu kamenih škrinja i sa tipičnim načinom polaganja pokojnika u grob, dok su u korpusu gomile pronađena dva mlađa, srednjovjekovna groba. Također vanjski rub gomile markiran je kamenim vijencem, koji kod takve vrste arheoloških nalazišta osim fizičke ima i naglašenu spiritualnu komponentu. Nakon detaljne analize osteoloških ostataka i nalaza, dobit će se više podataka koji će pomoći u znanstvenoj interpretaciji samog nalazišta.
Važno je naglasiti kako kamene gomile predstavljaju svakako najprominentniju arheološku pojavu na prostoru Hercegovine, ali nažalost mali broj ih je do sada sustavno istražen. Općenito, gomile ili tumuli su nastali kao rezultat složenih društvenih, komunikacijskih i ideoloških procesa. Konkretno na našem prostoru istočnojadranske kulturne makroregije, javljaju se sredinom 3. tisućljeća pr. Kr. U arheološkom kontekstu gomile su najčešće nalazišta iz domene kulta mrtvih, odnosno mjesto pojedinačnog ili češće višekratnog sahranjivanja, te karakterističan grobni monument. Kod gomila je često prisutna i sekundarna upotreba u različitim kulturnim i vremenskim kontekstima, kao što je slučaj i sa našom gomilom gdje imamo sekundarne ukope iz vremena srednjeg vijeka. Isto tako, vrlo često prapovijesne gomile su često poslužile kao nukleus, oko kojih se organizirao se i znatan broj suvremenih grobalja. Prema tome radi se fenomenu koji je uvijek iznova prepoznavan i poštovan kao prostor sa snažnom duhovnom dimenzijom. Zbog svojih fizičkih karakteristika gomile i danas predstavljaju snažne i vidljive markere u prostoru, čime se prostor Hercegovine izdvaja, jer imamo sačuvane dijelove jedinstvenog prapovijesnog krajolika starog više tisuća godina, krajolika koji je utkan u srž našeg identiteta. Nažalost u posljednje vrijeme intenziviralo se uništavanje kamenih gomila. Nadamo se kako će ova istraživanja pomoći u podizanju svijesti kod šire društvene zajednice o očuvanju vlastitog identiteta i prošlosti i potaknuti sveopću valorizaciju ove jedinstvene vrste arheoloških nalazišta.
Istraživanja su sprovedena pod vodstvom Tina Tomasa sa Odjela za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, dok su ostatak stručne ekipe činili Mirko Rašić sa Odjela za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, student arheologije Tomislav Mihalj, uz pomoć Vinka Hercega i Marine Boban. Ogromnu potporu istraživanju pružili su djelatnici tvrtke Platica-Žurkovača d.o.o. (na čijem koncesijskom polju je gomila smještena) na čelu sa Tihomirom Nuićem i Odsjek za kulturno-povijesnu baštinu, Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH-e.
22 komentara
Pa da grob je nekome smetao, pa su ga iz poštovanja prema pokojnicima “istražili” (raskopali). Onda “istraživači” apeliraju na savjest nesavjesnih koji uništavaju kamene gomile, a njihovo uništavanje su “istraživanja” koja će “pomoći u podizanju svijesti”.
Tužiti izvođača radova na proširenju ceste na prevoju Drinovačko Brdo jer je sa zemljom sravnjena gomila i naravno tužiti onoga tko je odobrio to
Drinovci su čuđenje u svijetu.
Zaista su čuđenje.
Čestitke mladom arheologu gosp. Tomasu i svim ostalim koji su mu na bilo koji način pomagali u obradi nalazišta.
Ovo je povijesni dan za cijelu našu Općinu.
Zaslužuje i veću medijsku pažnju.
Nije dobro a ni potrebno dirati u gomile na bilo koji način. Sve se vraća a i sve se plaća. Pa valjda smo živi svjedoci.
Svo zlato netaknuto leži u Dubravi
Svugdje na svijetu su arheološki nalazi i iskopine dobro došle jer ih kad tad netko privatno istraži i devastira i uništi kao npr. stećke u Grudama ili po drugim mjestima privatni arheolozi, a zapravo kriminalci.
Bravo za ovo, pogledajte u Gorici muzej ponos za sve cijelu općinu i Grude i Imotski.
Ima li itko na svijetu da poduči ove s radiona Grude da se ne kaže “SA” VAMA “SA” NAMA nego S vama S nama!!
!en vam jezik i profesore koji su vas učili
Svaka cast! Rekao bih da postoji ocit kontinuitet sahranjivanja u gomilama od ilirskog doba do srednjeg vijeka. Zasto? E to bi bilo dobro istraziti
super otkriće, ali i konačno lampica koja se uključila i proradila svima onima, uključujući i naše arheologe, da JE PRIČA O DOSELJAVANJU SLAVENA U 7 ST. NOTORNI IDIOTIZAM I PODVALA BEČKO-GERMANSKE ŠKOLE U 19.ST. – ovo otkriće samo je još jedan NEPOBITNI ARGUMENT DA MI SVI U HERCEGOVINI NISMO NIKAKVI DOSELJENI SLAVENI VEĆ ILIRI koji smo od pamtivjeka autohtoni na ovoj zemlji! Amen
DI SU SLIKE TIH ZLATNIH PREDMETA ??!!
Ja TO isto nebi dirala.
Nije džaba gomila kamenja na te grobove stavljena.
Svoj vi posa, ali u grobove NE DIRAJTE!!!!!
Slaveni i Iliri se pomiješali, upravo kad su Slaveni pristigli na ove prostore, pa s njima i mi Hrvati (Slaveni i Iliri)!
Drinovci su jos u kamenom dobu.
E moj Ercegovac što ne napišeš svoje pravo ime – Šiptar
GROBOVI IM NIKAD OPROSTITI NEĆE….zato “NE DIRAJTE U GROBOVE, JER NIJE SREĆA PARA PUNA VREĆA ,TO ZNAJU ONI KOJI JE IMAJU… !!!
Sramota je samo spomenuti da su neke budale kopale grob to nije otkrice toga se trebaju stiditi i sramiti crkve i boga
Ta imaginarna visa sila koje se bojite je i dalje imaginarna. Pusti arheologe da rade sto vole.
Okanite se grobova, stećaka, gomila..
Arheologija je znanost. Praznovjerje ostaje praznovjerje.
Nego, bio slaven ili ilir, šta misliš koliko će ova marva od HDZ izdržat na ovim svetim područjima s ovim ovcama od naroda?
Jos su nasli Boshovu busilicu al bez kabla jer nije tada bilo struje,valjda?
Čović naš predsjednik! Još pet mandata samo naprijed neka ovi crknu u svom jadu
Samo naprijed Drinovci ne razbijati spomenike kao Gruđani nego istražiti dati im na vrijednosti u javnosti i zašitititi svaka čast!