Velika bura ovih se dana digla na području Varaždinske županije, gdje je u prosincu zabranjeno korištenje mobitela i tableta u svim osnovnim i srednjim školama kojima je ova županija osnivač, kako tijekom nastave tako i tijekom odmora. Ova praksa već je prisutna u dijelu škola na području Hercegovačko-neretvanske županije, međutim, tek se očekuje pokretanje inicijative koja bi zabranu korištenja mobitela trebala uvesti u sve obrazovne ustanove, piše Večernji list.
Osnovne bez zabrane
Naime, do sada je određen broj srednjih škola samostalno donio takvu odluku, dok u osnovnim zabrane uglavnom ne postoje. Udruga roditelja ‘Naša djeca’ iz Mostara već neko vrijeme zalaže se za zabranu korištenja mobitela u školama te u predstojećem razdoblju planiraju intenzivnije raditi na tome.
“U našem planu već postoji jedna takva odluka, tako da ćemo pokrenuti određene aktivnosti k promociji našeg stava i nastojati ostvariti partnerstvo sa zainteresiranim stranama da povučemo neke značajnije poteze kada je u pitanju zabrana korištenja mobitela u školama“, navodi Mirjana Laganin, glasnogovornica Udruge roditelja „Naša djeca“.
Ističe kako se ova udruga, odnosno roditelji, zalažu za uvođenje jednakih pravila kada je u pitanju zabrana korištenja mobitela za učenike i djelatnike škola.
“Mobitel nije nastavno sredstvo i on ne treba biti na nastavi. No, moram reći da bi se ta zabrana morala jednako odnositi na djecu i na nastavno osoblje, odnosno sve djelatnike škole. U nastavnom procesu za vrijeme trajanja nastave ne bi se smjeli koristiti mobiteli“, naglašava Laganin.
Dodaje da zasigurno postoji određen broj roditelja koji inzistiraju da djeca nose mobitele zbog sigurnijeg dolaska u škole te da se i tu može napraviti kompromis.
“Takve situacije bi se dale riješiti, tako da se mobiteli prije početka nastave odlože na neko mjesto u školi određeno za to“, smatra Laganin.
Slavko Lauš, predsjednik Sindikata osnovnih škola HNŽ-a, jednako kao i Laganin smatra da bi sve zabrane trebale vrijediti jednako za djecu i učitelje, odnosno prosvjetne djelatnike.
“Ako djeca ne mogu nositi mobitele u škole, i stojim iza toga da bi to trebalo uvesti, onda postavljam pitanje možemo li ih koristiti mi učitelji“, kaže Lauš, koji je upoznat s činjenicom da dio učenika u osnovnih školama koristi mobitele za vrijeme nastave.
Riječ je uglavnom o učenicima sedmih, osmih i devetih razreda koji mobitele koriste kao pomoć prilikom rješavanja određenih pismenih ispita. Lauš navodi kako bi, prema njegovu mišljenju, temu zabrane korištenja mobitela u školama trebalo otvoriti na roditeljskim sastancima te zajedno s roditeljima doći do rješenja ovog problema.
“Određen broj učenika nosi mobitele kako bi se mogao javiti roditeljima. Međutim, svaka škola ima fiksni telefon i to bi se moglo riješiti na takav način. Također, jedno od rješenja je i ostavljanje mobitela u posebnu prostoriju dok su djeca na nastavi”, smatra Lauš.
Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a, kaže kako se osobno nije susreo s problemom zlouporabe mobitela prilikom rješavanja ispita jer njegov predmet nema pismene ispite, ali da se profesori drugih predmeta zasigurno susreću s tim problemom.
Psiholog Marko Romić navodi kako je prekomjerno korištenje mobitela sve zamjetnija pojava, kako kod odraslih tako i kod školske djece.
Mišljenje psihologa
“Ovo je jako štetna pojava jer djeca zapuštaju i zanemaruju sve svoje obveze, kod kuće, u školi, u društvenim i izvanškolskim aktivnostima. Polako se pretvaraju u ‘privjeske’ svojim mobitelima, nespremni i nevoljni udovoljavati bilo kojim drugim potrebama i zadaćama koje stoje pred njima. Manjak znanja i vještina prati i izostanak zdrave socijalizacije i komunikacije uživo s vršnjacima i okolinom“, smatra Romić.
Dodaje kako mobiteli nanose veliku štetu cjelokupnom psiho-tjelesnom razvoju učenika.
“Vjerujem da broj djece ovisne o mobitelima raste i to je nešto što je već sada alarmantno, a u predstojećem razdoblju o ovoj ovisnosti će se govoriti kao što sada govorimo o narkomaniji ili kockanju” zaključio je Romić.
Inače, o temu korištenja mobitela u školama provedene su brojne studije s različitim fokusima i rezultatima.
Jedna studija objavljena 2015. u časopisu Computers in Human Behavior pokazala je da je ukupno vrijeme provedeno u korištenju mobitela, koje je uključivalo vrijeme u školama i izvan njih, u negativnoj korelaciji s obrazovnim uspjehom učenika. Drugim riječima, što više na mobitelu, to slabiji rezultati.
Druga studija provedena 2015. u četiri grada u Velikoj Britaniji utvrdila je da su rezultati učenika u školama koje su zabranile mobilne telefone porasli za oko 6%. Isto istraživanje pokazalo je da su na dobitku najviše bila djeca koja su inače lošiji učenici.
19 komentara
Djeca u Grudama jmaju ormarice u koje mogu ostaviti mobitel,zar ne? I sigurno ga ne koriste za vrijeme nastave ali cesto znaju reci kako ga nastavnici koriste,zar ne? I kako se nastavnici hvale sa svojim novim Iphone-ima… I mozda ruzno zvuci ali kada vide da nastavnik izvadi mobitel na nastavi neka izvadi svatko svoj i tipka
Aj ne zajebajite nas
Treba vas zabranit. Umjesto da ucite djecu kako sam pronaci informacije na internetu o svemu sto te zanima, o predmetu koji se uci i umjesto da moderiniziraju njihov skolski sustav star 200 godina oni zabranjuju mobitele po odmorima. Stvarno mi ova drzava nije jasna.
Treba zatvorit sve kockarnice.
Ko da nam nije dovoljno skola u kurcu jos nam mobitele uzmite haha
Kako čujem od djece, neke učiteljice se ne ustručavaju surfati internetom za vrijeme trajanja sata. Naravno to su one koje su preko veza došle na radno mjesto. Zadaju djeci temu za crtanje, a onda lagano gledanje Lidl kataloga. To je ta moderna odgojno-obrazovna metoda.
Ja sam za zabranu javnih škola.
Dasta nego zabraniti u osnovnim i srednjim skolama na zapadu vec su u vecini skola postavljeni uredajiza ometanje signala tako niti trebaju ormarici niti nikome zabranit danosi mob sa sobom. Samo nema koristi odnjega u skoli paga i ne koriste vrlo lako i jednostavno a ovi sto misle da ce im djeci pomoc mobiteli u ucenju izgleda da su i oni imali mob za vrijeme skolovanja pa su zato ostali glupi.
Stavis uredaj za ometanje signala i nemas problema nek svak nosi mob ali ga nemoze koristit. Vrlo jednostavno i jeftino rijesenje.
Pravda za mobitele!
Nije mi jasno zar se je to koristilo do sada u učionicama.
Kakve koristi od ometanja signala,oni mogu slikati I slati preko bluetootha.i razne druge stvari.zabrane nikad nisu dobre.treba raditi na edukaciji djece ali I nastavnika.nije problem sto netko ima mobitel al za vrjeme nastave mora biti pogasen.kako kod ucenika tako I kod nastavnog osoblja.
Sta ce jadna djeca postalu su ipsjednuti tim mobitelima . Neznaju vise medusobno ni komunicirat samo bulje u te sprave gledaju kohe kakve glupostu koje cesto vode u keivom smjeru
Odrasli nista nisu bolji.
Prigovor.
Zadirete u naš “kruv”, od čega će mo mi živjeti.
U susjednoj i “prijateljski naslonjenoj” RH Pernaroid vazda na mobitelu, a djeci zabraniti, koja lakrdija.
Odakle ta ideja??
Svagdje u razvijenim zemljama se počinju koristiti tableti a samo u nas se zabranjuje
BiH i Hrvatska se žele razvit a uništavaju skolstvo
Prvo je donesena odluka za uvođenje novog nastavnog programa a sad ovo
GOVORIM U IME SVIH UCENIKA NE IZBACUJTE MOBITELE IZ ŠKOLA 😡😠👨🎓👨🏫👩🏫👩🎓
Za ove sve koje misle da mobiteli zatupljuju djecu i da zbog njih ne komuniriciramo dođite u školu i provedite tjedan dana i vidjet ćete da samo ponekad budemo na mobitelu i vecinom pričamo pjevamo pišemo zadaću ponavljamo setamo na malom odmoru
Pojma ti nemaš…o ničemu…
Zabranite li mobitele nitko u školu neće doći..ni profesori niti učenici…