U subotu je u crkvi svetog Ilije proroka u Masnoj Luci otvoren međunarodni znanstveni simpozij ”Blidinje 2015.”g.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH prof. dr. Dragan Čović rekao je kako Simpozij sa znanstvenog i stručnog stajališta vrjednuje zaštićeni životni prostor. ”Središnja je tema usmjerena ka posebnostima, raznolikosti i održivosti ovakvih prostora”, naveo je Čović, koji je i predsjednik Organizacijskog odbora Simpozija.
Rektorica Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Ljerka Ostojić je naglasila kako je simpozij svojevrsni savez iz različitih zemalja, sveučilišta, područja, polja i grana znanosti koji poziva na očuvanje Parka prirode Blidinje. ”Simpozij je pokazatelj i znanstveno istraživačke misije Sveučilišta”, navela je rektorica Ostojić.
Prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Rektorskog zbora Republike Hrvatske naglasio je da je Sveučilište u Mostaru uspjelo postići veliku kvalitetu s vrhunskim programima uz pomoć Sveučilišta u Zagrebu i znanstvenu kvalitetu koja se očituje u ovom drugom simpoziju.
Predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost BiH akademik Jakov Pehar naglasio da ovim simpozijem treba ukazati na probleme s kojima se susreće Park prirode Blidinje, te da ih treba rješavati.
Uvodno predavanje održao je dr. Branko Katalinić sa Sveučilišta u Beču. Riječ je o znanstveniku koji predaje u SAD-u, Japanu, Austriji, Njemačkoj, Hrvatskoj i Kini.
”Predavanjem želim ukazati na to koje smo stvari načinili planetu, koji su rezultati i zašto se nedolično ponašamo prema onome što je Bog stvorio na zemlji”, kazao je Katanić.
Na simpoziju koji traje dva dana bit će izloženo 35 radova o temama: raznolikost biljnog i životnjskog svijeta, kulturno i graditeljsko naslijeđe, zaštita okoliša, arheologija i povijest Blidinja, utjecaj tehnološkog razvitka na životnu sredinu, prometno povezivanje, turizam, tlo, vode…
Organizator simpozija je Sveučilište u Mostaru, a suorganizatori su Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Osijeku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Puli i Sveučilište u Varaždinu.
Simpozij se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednika Federacije BiH.
Suradnici u organizaciji Simpozija su vlade županija: Hercegovačko-neretvanske, Zapadnohercegovačke, Herceg-Bosanske, Srednjobosanske i Posavske.