U Izbjeglički centar Salakovac kod Mostara, u kojem je od 269 pristiglih bilo ostalo tek nešto više od stotinjak migranata, od petka pristižu nove grupe.
Potvrdio je to i voditelj ovog centra Edin Denjo, kazavši da će u ponedjeljak znati točan broj novopristiglih migranata.
“Ide se na to da popunimo sve kapacitete kad već imamo mjesta. Centar i služi tome da se pomogne ovim ljudima, da ne bi morali biti po parkovima i u ruševinama. Sve je i dalje pod kontrolom, problema nema, hrane i svih ostalih potrepština imamo dovoljno”, kazao je Denjo za Avaz.
Oko pedeset migranata smještenih 18. svibnja u Izbjeglički centar Salakovac napustilo je do danas Mostar i zaputilo se u nepoznatim pravcima.
Njihov krajnji cilj su zemlje Europske unije, a granica s Republikom Hrvatskom nije daleko. Ipak, poučeni ranijim iskustvima, pa i doživljajima drugih, zaobilaze granične prelaze u zapadnoj Hercegovini, te ih većina kao prvu odrednicu na svojoj ruti označava Bihać i Bosansku krajinu.
“Od dana kad su smješteni u Salakovac do danas, migranti nisu imali ni najmanji problem u Centru”, potvrdio je Denjo, odbacujući tvrdnje MUP-a HNŽ-a u čijem je biltenu tijekom prošlog tjedna navedeno da je dolazilo do incidenata među migrantima i navodnog napada na stražare.
“Jedini problem, ako se tako može nazvati, jeste taj što nam je prije dva dana uslijed udara groma otkazao internet. Pozvali smo ljude iz Telecoma, koji su odmah uspostavili privremeni signal, koji nije kvaliteta kao što je bio raniji. Danas smo radili na otklanjanju i tog problema”, rekao je Denjo za Oslobođenje, uz podsjećanje da migranti svakog dana imaju po tri obroka, jedan suhi i dva topla, te da je dosad prikupljena velika količina hrane i ostalih potrepština neophodnih za život dostojan čovjeka.
I ovom prilikom zahvalio je humanim ljudima iz svih dijelova zemlje, koji su za kratko vrijeme osim hrane prikupili i higijenska sredstva, veš, odjeću i obuću za migrante.
“Djeca iz vrtića prikupila su igračke i paketiće za vršnjake u Centru. Sugrađani su zaista humani, ne smijemo to zanemariti”, kaže Denjo.
Preostalih 120 migranata koji borave u Salakovcu podvrgnuti su novim medicinskim pregledima, tijekom kojih nije ustanovljena niti jedna bolest ili zaraza. Denjo ističe zahvalnost Kantonalnoj bolnici “Dr. Safet Mujić”, čije je osoblje od početka vršilo preglede i svakodnevno bilo pri ruci migrantima koji su trebali bilo kakvu vrstu medicinske pomoći.
Kapacitet ovog centra iznosi skoro 300 mjesta.
11 komentara
To je grom tio pobit stoku
U neretvu sve baciti to ne zeli raditi po njemackoj samo kradu siluju.
Samo ih proslijedite u Austriju i Njemačku. Pa nek se oni bave s njima i njihovim problemima kad ne žele napraviti zajedničku EU vojsku koja bi čuvala vanjske granice Europe
Dobro nam dosli braco arapi.ja ne znam sta je vama ljudi.i ja sam biza odavde kad je zaratilo.sad se vratio I sad sam gospodin.imam vojnu mirovinu,drzavni posa itd.
Tu treba bacit dvi tri bombice i sve ce se to istrjebit
Podnijeli zahtjev za azil i onda nestali? Čista muslimanska prijevara, a svatko se pravi blesav. Rješiti energično i bez emocija.
Većina umirovljenika ima po 300-400KM mirovine al zato ima novaca za osigurati i smjestiti po standardima svjetskim ove ‘doktore znanosti’ s istoka koji ako im se ne udovolji imaju svoju metodu osvete, opasaju bombe i uništavaju ‘nevjernike’ , dosta više s tim migrantima,licemjeri vlastiti narod ugrožavavate.
E kad se bižalo iz LJubuškog,Gruda,Širokog i Posušja nije se vako pisalo o izbjeglicama koliko je ova županija pomoći isprosila i živilo se od nje sve postalo gospoda netriba više radit
Otkud ti vojna mirovina kad si biza drugom na grbacu.
Bice ti se osladilo bit na grbaci
To su buduci glasaci na izborima ali neznam zakoga ce glasat ako neko zna da nas informira
Kupio posteno ko I mnogi drugi.jos stranka malo pogurala sad imam I posa I mirovinu.nije puno bolje bilo ni za vrime tite dok sam bio sekretar.