Povodom obilježavanja 20 godina donošenja UNESCO-ve Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, u Zagrebu je otvorena Školu gange.
Škola je otvorena u samostanu Hercegovačke franjevačke provincije u nedjelju 22. listopada. Glavni organizator je Udruga kralj Tomislav, a pokrovitelj Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Inicijatori kažu da su Školu gange pokrenuli s ciljem da se očuva tradicija dinarske zone – Dalmatinske zagore i Hercegovine, ali i pridonese razumijevanju vlastitog identiteta Hrvata iz tih krajeva.
Gangi kao izvornoj pjesmi pristupit će se i s teorijskog i praktičnog aspekta za što će se pobrinut predavači Škole, vrsni poznavatelji gange, koji su znanje i vještine naslijedili od svojih predaka, a nastavili njegovati pridružujući se gangaškim sekcijama u sklopu kulturno-umjetničkih društava.
Polaznici Škole gange prvu večer bili su oduševljeni.
Jure Miloš, voditelj predavača Škole kaže da je ganga duša hercegovačkog čovjeka, jer je u njoj sve opjevano.
“S gangom se rađalo, živjelo i umiralo. Tako i danas kod onih koji ju pjevaju, vole i savjesno baštine. Ona je himna našeg kraja. Jedan od stihova gange kaže, ‘Gango moja ja te gango ne bi da se nisam rodio u tebi’. Ono u čemu se čovjek rodi to mu stvara identitet, naviku od malena i osobnu svojinu”, kaže Miloš.
Tko su predavači
Jure Miloš ima 30 godina, rođen je u općini Grude. Magistar je filozofije i povijesti, zaposlen u Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke.
Priređivač, član i predsjednik nekoliko kulturno – povijesno – znanstveno stručnih i inih događaja, povjerenstava, odbora i udruga. Predavač, izvođač i izrađivač pučkih glazbala.
Ivan Soldo ima 62 godine, rođen je u općini Posušje i trenutno živi u Zagrebu. Za Hercegovinu ga vežu korijeni i porijeklo, a također često i ide u Hercegovinu. Počeo je gangati s 10 godina. Smatra da treba njegovati baštinu kao i gangu jer treba njegovati ono što su preci ostavili, kako bi se dalje prenosilo na mlađe generacije.
Mladima bi poručio da se uključe u Školu gange te da i mlađi naraštaji mogu dalje prenositi tradiciju kako ona ne bi izumrla.
Ante Kraljević ima 72 godine i živi u Zagrebu. Porijeklom je iz Kočerina kraj Širokog Brijega. S gangom se prvi puta susreo 60-ih godina prošlog stoljeća te je do danas vjerno pjeva i čuva od zaborava prenoseći je na mlađe generacije.
Škola gange u Zagrebu trajat će do 22. studenoga 2023. Ona okuplja sve, od 16 do 66 godina. Upisi u prvu generaciju polaznika bili su besplatni, a interes je bio višstruko veći od očekivanog.
Službeni organizator projekta je „Udruga kralj Tomislav“, partneri su Općinom Cista Provo, Općina Šestanovac i Kulturna udruga sveti Jure.
U enciklopediji se navodi: “Ganga je oblik višeglasnog napjeva u hrvatskom folkloru. Pjeva se u Imotskoj krajini, zapadnoj Hercegovini, te u Duvanjskom i Livanjskom kraju. Tekst gange pisan je u desetercu, najkarakterističnijem stihu hrvatskih narodnih pjesama.”
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske je gangu kao hrvatsku tradicionalnu narodnu pjesma proglasilo zaštićenom kulturnom baštinom čime je ganga postala dijelom zaštićenog hrvatskoga kulturnog naslijeđa.
Koliko je ganga utakan u tradicijsko tkivo Hrvata s područja Dalmacije i Hercegovine svjedoči i podatak za su ju zapjevali i papa Franji za njegova posjeta Sarajevu 2015. godine.
Bila je to oproštajna pjesma zahvala u zračnoj luci u Sarajevu pri ispraćaju za Vatikan.
Jedan od najvećih poznavatelja gange je povjesničar Anđelko Mijatović, prijaratni politički zatvorenk, a od 1990. do 1999. godine savjetnik za kulturu Franje Tuđmana.
Mijatović je objavio malu biblioteku knjiga na temu gange i brojnim popratnim tekstovima protumačio zbirke:
– Ganga (Duvno, 1973.),
– Narodne pjesme iz Hercegovine i duvanjsko-livanjskog kraja (Zagreb-Duvno, 1975),
– Ganga : pismice iz Hercegovine, Imotske krajine, od Duvna, Livna i Kupresa
– Ganga : Vrijeme i područje nastanka gange, Naša ognjišta, Tomislavgrad, 2004
– Ganga : Način pjevanja gange, Drugo prošireno izdanje, Tomislavgrad, Naša ognjišta,
– Ganga : Napjevi gange, Drugo prošireno izdanje, Naša ognjišta, Tomislavgrad,
– Ganga : Poruka, sastavni dio napjeva, Tomislavgrad, Naša ognjišta
Više informacija o Školi gange možete pronaći na Facebook stranici Škola Gange. (M. Marković/Maxportal)
14 komentara
Nemojte , Senf ce vas tuziti za dusevnu bol😂
Ganga je meni totalno al totalno bezveze, aaauuuuuu auuuuuuuuu eeeeeeeeee, samo drečee i ričuuu auuuuuuuueeeeeeeeeeeeiiiiiiii
Sad se cure udaju na rate,tri mjeseca pa se kuci vrate.
Za MA
Rugaš se za gangu i gangaše, a ćaća ti je čuva ovce Cera, sve do granice Posušja, pjevo gangu sa svojiom bratom, a tvojim stricom, koji je bio s njim i kupio spuže oko kadulje.
A ti kao njegov osprak nisi za ništa. Ne znaš gangu, ne znaš bećarac, ne znaš pjevat druge pjesme uz gusle, a li pogotovo neke novijeg doba uz glazbu.
Osim toga, ne ćeš ništa da radiš na selu, a nisi htio učiti u školi i ne možeš postati intelektualac jer si bez intelekta. Nisi ni inteligentan. Možda si naslijedio gene od nekoga gačanina koji su ovuda u to vrijeme prodavali krmenja.
Često ti ćaća nije bio kući, a stara, tko zna šta je radila sa gačaninom.
Tako da je tvoj kvocijent inteligencije na razini opanaka gugokljunaša koje si nosio.
Za Ma
Ganga ti bez veze? Očigledno ne poznaješ niti svoju baštinu a niti kulturu. U gangi se slažu glasovi onako kako ne umiju svi jer nemaju talent. Ganga je umjetnost, isključivo ljudskog glasa, ali ti to ne znaš. Vjerojatno je za tebe vrh cajka. A šta možeš.
Od Mostara do Širokog Briga, nema cure s kojom nisam liga.
Cure moje nemojte me kleti, ne mogu vas dojednu uzeti.
NAJINKA SE NAME CURA SMIJE JAJOJ MOMAK IZ GORNJE BEKIJE!SAMO NASTAVITE DALJE.🇭🇷
JA KOD MALE 3 GODINE IŠA PAJOJ DRUGOJ KOLEGICI PRIŠA.
Sitićeš se i kad budeš stara kojegasi ljubila bećara
Ganga se ne treba ucit. S njom se rađa. Pare samo trose
Neka nama senfa, bar nije lopina ko onaj prosli
Jada i naroda,gangali su ljudi koji nisu se znali ni potpisati.
Da vam velim pravo izmisljaju svakakve skole samo da ne kopaju.A kopace se,i revacete necete imat kad gangat.