Trenutno je na području Županije Zapadnohercegovačke evidentirano pet osoba oboljelih od ospica te, kako su za Bljesak.info potvrdili iz Zavoda za javno zdravstvo, nema razloga za paniku.
”Među pet slučajeva oboljelih od ospica jedna osoba je odrasla, 1975. godište, dok su ostalo školska i predškolska djeca. Četvero oboljelih je iz Posušja, dok je jedan slučaj zabilježen u Širokom Brijegu i uglavnom su to necijepljene ili nepotpuno cijepljene osobe”, rekla je to za Bljesak info Katarina Herceg, ispred Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo ZHŽ.
Revizija cijepnih statusa
Zavod trenutno radi reviziju cijepnih statusa, u kontaktu je s Domovima zdravlja, Higijenskim – epidemiološkim službama te Ministarstvom obrazovanja ove županije, koji su, kako govore iz Zavoda, upućeni u cijelu situaciju.
”Radi se revizija cijepnih statusa, kroz određene škole dolazimo do broja cijepljenih odnosno necijepljene djece te ih pozivamo u slučaju da su to propustili učiniti, da se cijepe. Također trenutno provodimo mjere dezinfekcije škola, što je ključno, te prevencije u smislu redovitog pranja djece izbjegavanja kontakata s djecom koja su oboljela jer su morbile zarazne do četiri dana prije izbivanja osipa”, objašnjava Herceg.
Europski vrh
Na upit o brojkama ističe kako je ZHŽ županija koja ima najmanje slučajeva oboljelih od ospica u Federaciji BiH, te po broju cijepljenih spadaju u europski vrh.
”U našoj županiji podaci su zadovoljavajući, oko 80 posto cijepljenih, s tim da je u Europi trenutni prosjek oko 70 posto, a trebalo bi biti 95 posto kako bi stanovništvo bilo zaštićeno. Znači, mi spadamo u europski vrh i standarde, između 80 do 95 posto, ovisno o kojem cjepivu govorimo”, govori Herceg.
Ističe kako Zavod radi i na edukaciji te organizira brojna predavanja na ovu temu, a sve u cilju apeliranja na roditelje da cijepe svoju djecu jer je to ”jedina mjera prevencije”.
”Na zalihama imamo dovoljan broj cjepiva, opskrbljujemo se od Federalnog Zavoda za javno zdravstvo te kasnije cjepiva distribuiramo preko Domova zdravlja. Cjepiva su dostupna, no mi ne možemo prisiliti roditelje da dođu cijepiti djecu iako je to zakonski obvezno”, objašnjava Herceg i govori kako je vrijeme da se povuče pitanje činjenice da je cijepljenje zakonska obveza, a još uvijek postoje oni koji je ne poštuju.
17 komentara
Serete svi, kakve ospice, javno se zna da je cjepivima za ospice kraju rok i da se trebaju potrošiti! (Informacija iz doma zdravlja Široki!) A tko zna kakve su uopce kvalitete ta cjepiva. Ne trujte djecu tim sranjima od cjepiva koja dođu u BiH. Samo širite paniku među narodom, gamadi jedna! Pljuc!
Ej, zaboravili ste na dnu članka staviti: **sponzorirani članak**
Koliko u jednom clanku nepotpunih, pausalnih i neprovjerenih informacija od jedne navodno akademski.obrazovane osobe.
Naime imenovana niti u sklopu svog radnog mjesta obavlja poslove vezane za imunizaciji niti za nadzor nad zaraznim bolestima.
Zavod ne vrsi niti moze vrsiti reviziju cjepnog statusa, to je djelatnost cjepnih centara.
Skole nemaju podatke o necijepljenim ili nekompletno cijpljenim. Skola je.obrazovna a ne zdravstbena ustanova da napomenem.
Dezinfekcija se ne provodi kao preventivna mjera kod pojave morbila ili.ospica vec izolacika oboljelih za vrikeme trajanja najduljeg perioda inkubacije i.pronalazak potencijalno zarazenih koji su bili u kontaktu sa osobama kod kojih je utvrdeno oboljenje.ili sumnja na oboljenje
Procijepljenost MRP cjepivom nije 80% niti je 95% za neko drugo cjepivo. To je standard koji je nekad davno bio i koji pruza kolektivni imunitet.
Zavod nikad nije organizirao predavanja na temu cijepljenja.
Jedina zastita od morbila je preboljenje bolesti a ne cijepljenke jer i osobe koje su primile dvije doza cjepiva mogu se zaraziti.
Naime postoje odredeni broj djece koji se iz odredenih razloga ne mogu cjepiti nikako ili se ne mogu cjepiti zivim cjepivom (mrp cjepivo je takvo).
Da cjepiva su dostupna i cuvana na odredenoj temperaturi i za njihov transport je potrebno osigurati hladni lanac. Da bi se neko cjepivo distrbuiralo cjepnom centru isti treba iskazati svoje potrebe. Cjepiva se ne distibuiraku preko domova zdravlja vec direktno Cjepnom centru uz uvjet da osiguran hladni lanac.
Cijepljenje je zakonska obveza. Zakonodavac je predvidio tko i pod kojim uvjetima se treba cjepiti. Pravna legislativa sto se tice cijepljenje je navedena u nekoliko.propisa i u nadleznosti je Federalnog ministarstva zdravstva, a isti cine Zakon o zastiti pucanstva od zaraznih bolesti iz 2005., Pravilnik o imunizaciji i Naredba o imunizaciji iz 2019.godine.
Sto se tice kaznenih odredbi za roditelje, odnono staretelje djece postoje kaznene odredbe koji su predvidene Zakonom o sanitarnoj inspekciji koje provodi sanitarni inspektor na temelju Potvrde o nekompletnom cijepljenju.
Nadalje Zavod niti itko drugi nema ovlasti prisiljavati roditelje da cjepe djecu. Roditelji koji ne zele cjepiti svoje dijete imaju.pravo isto.odbiti, nakon cega zdravstvena ustanova izdaje Potvrdu o nekompletnom cijepljenju koju dostavlja sanitarnom inspektoru na daljnje postupanje.
Toliko o ovoj temi (morbilima, cijepljenju, prevenciji morbila). Nadam se da gospodica Herceg to trebala nauciti slusajuci kolegij epidemiologije, te bih joj preporucio knjigu iz epidemiologije od prof.dr. D.Babusa. Pozdrav do neke druge prilike.
Obvezna literatura na temu cijepljenja i zaraznih bolesti za sve kojih to zanima je Epidemiologija, autor pof.dr. Vladimir Babus i Epidemiologija zaraznih bolesti u izdanju Medicinske naklade Zagreb.
Jos nisam gotov
Je li ta K.Herceg ili.itko drugi otisao u skolu u sklopu epidemioloskog izvidanja terena, jesu objasnili uciteljima i roditeljima sta su morbili, kakav je put prjenosa zaraze i koja je prevencija. Naravno da nitko nije napustio udobne uredske stolice.
Ovakvim pusalnim izjavama se samo nanosi steta cijepljenju, unosi strah u roditelje i stvara atmosfera nepovjerenja roditelja prema cijepljenju sto rezultira niskom procjepljenosti i opasnosti od pojave epidemija. Danas su to morbili a sutra ce biti neko drugo cjepno preventabilno oboljenje.
Ospice šetaju kako se dostavljaju cjepiva po domovima zdravlja, barem mediji tako tvrde. Prvo su bile u Tuzlanskom, pa sarajevskom, pa hercegovačko neretvanskom kantonu. Evo došle su i u Zap. Hercegovački kanton. Kladim se da će za tjedan dva biti u Herceg bosanskom, onda Unsko sanskom. I uvijek bude oboljenja za koje ni domovi zdravlja ne znaju. Samo da se digne panika i potroše cjepiva kojima je rok trajanja pri kraju.
Kako Ce se malo mace Borit s toliko virusa iznesenom u organizam.Boze sačuvaj sta radite samo da bi se dokopali para
Kako su dica prije s tim ospicama?!?! Dobiju ih 2 tjedna se paze i one produ a prije se dicu vodilo u kuću u kojoj neko ima ospice a danas poludili s tim ospicama
Vodene kozice i ospice nisu ista bolest. Vodrne kozice se prebole za 2 tjenda.
Sve stručnjaci i akademici! Iskorijenjena bolest nam se opet vraća… Pametnome dosta.
Morbili su se javili zbog niske procjepljenosti mrp cjepivom. Buduci da kvazi znanstvenici ukazuju na povezanost mrp cjepiva i autizma sto nije dokazano u znanstvenim istrazivanjima. Mnogi zabrinuti roditelji traze savjet od dr. Google i vise mu vjeruju nego strucnjacima u tom podrucju. Kad je vrlo.niska procjepljenost protiv neke cjepno preventabilne bolesti a kod morbila bi to trebalo biti 95% virus morbila bude u zraku i pitanje je ko ce se sve zaraziti sto ovisi o trenutnoj dispoziciji domacina. Morbili su vrlo kontagiozna bolest i nije potrebna velika izlozenost virusu da bi se zarazilo. Jedan zarazeni u prosjeku moze zaraziti deset osoba. Zato je najbitnije izolirati zarazene osobe i drzati ih u izolaciji kao i osobe koje su bile u kontaktu sa zarazenim kako se bolest ne bi sirila i.poprimila znacaj epidemije (Epidemija je neocekivana pojava neke bolesti u vecem broju nego sto se ocekuje na odredenom podrucju i u odredenom vremenskom razdoblju).
Sto se tice cjepiva radi se o vrlo kvalitetnom i sigurnom cjepivu prilikom cijeg cuvanja i ditribuucije se postuju sva pravila protokola hladnog lanca. Cjepivo se cuva na temperaturi od +2 do +8°C. Temperatura se provjerava 24 sata dnevno. Svako odstupanja od te temp uzrokuje ukljucivanja alarma na fridge-tag uredaju sto se moze provjeriti u hladnjavima u Cjepnom centru. Trenutno se kod nas kao MRP cjepivo koristi Priorix cjepivo proizvodaca GlaxoSmithKline koje se koristi u zemljama Europske unije, kao.i u susjednoj R. Hrvatskoj. Cjepivo prije nego bude distribuirano na teren prode vrlo dugotrajne postupke testiranja kako bi se utvrdila njegova sigurnost i ucinkovitost. Svaka serija cjepiva se osim u laboratorijama proizvodaca detaljno testira i u Aenciji za lijekove i medicinska sredstva kako bi dobilo certifikat i bilo sigurno za uporabu. Ovo se odnosi na sve vrste cjepiva koje se koriste za cijepljenje djece. Zabrinuti roditelji mogu zatraziti u Cjepnom centru uputstvo o cjepivu. Sto se tice sigurnosti cjepiva odgovorno tvrdim da nema mjesta za paniku. Samo je bitno da djete prije cijepljenje obavi lijecnicki pregled.