Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu usvojila informaciju o epidemiološkoj situaciji COVID-19 u FBiH na dan 31.5. 2021.godine, s predloženim naredbama i preporukama Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva.
Naredbe i preporuke donesene su s rokom važenja od 14 dana, računajući od 3. lipnja 2021. godine, priopćeno je iz Ureda Federalne vlade za odnose s javnošću.
S obzirom na trend pada broja oboljelih od COVID-19, Vlada je prihvatila prijedlog Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva da broj ljudi koji se mogu okupljati u zatvorenom prostoru bude povećan na 50, a na otvorenom na 100 osoba.
Također je moguće i organiziranje većih skupova uz jedan od uvjeta: posjedovanje negativnog antigenskog ili PCR testa, ne starijeg od 48 sati, ili potvrde o preboljenom COVID-19, ne starije od šest mjeseci, ili potvrde o završenom cijepljenju.
Dozvoljeno je održavanje kongresa, konferencija i drugih edukativnih skupova, kojima bi moglo prisustvovati do 100 osoba, a ako skup ima više od 100 osoba, potrebno je da sudionici zadovoljavaju jedan od tri uvjeta kao i za ostale velike skupove.
Novina je i da je dozvoljeno održavanje profesionalnih sportskih natjecanja na otvorenom uz prisustvo gledatelja, uz uvjete korištenja do 30 posto kapaciteta stadiona, a ne više od 500 osoba po tribini. Osobe na tribinama moraju nositi maske, a prilikom ulaska i izlaska sa stadion, a obavezno je poštivanje epidemioloških mjera, za što su zaduženi COVID redari.
Županijskim vladama i stožerima ministarstava zdravstva dozvoljeno je uvođenje restriktivnijih mjera na osnovu procjene epidemiološke situacije, uz redovno obavještavanje Kriznog stožera FMZ.
Vlada je zadužila Krizni stožer FMZ-a da prije isteka 14-dnevnog roka sagleda kompletnu epidemiološku situaciju u FBiH i napravi procjenu rizika, a radi razmatranja mogućnosti i potrebe izmjene naredbi i preporuka, čiji će prijedlog dostaviti Vladi FBiH.
Ovaj stožer će današnje zaključke s prilozima dostaviti županijskim ministarstvima zdravstva i njihovim kriznim stožerima, a putem njih i županijskim zdravstvenim ustanovama, kao i kliničkim centrima u FBiH, općim, županijskim i specijalnim bolnicama, Federalnoj i županijskim upravama za inspekcijske poslove i županijskim upravama policija.
U informaciji o epidemiološkoj situaciji je navedeno da na razini Federacije BiH sedmodnevna incidencija iznosi 14,5 slučajeva na 100.000 stanovnika, a da je u posljednjih sedam dana najviša zabilježena u Bosansko-podrinjskoj, Hercegovačko-neretvanskoj i Hercegbosanskoj. Inače, u 21. tjednu su svi tjedni indikatori u padu.
Na osnovu zaključka od 8.1.2021. godine, Federalna vlada će izvijestiti Parlament FBiH o epidemiološkoj situaciji i mjerama koje je donijela s ciljem zaštite zdravlja građana i smanjenja rizika za širenje virusa.