Poslodavci u ugostiteljstvu i turizmu u Bosni i Hercegovini tijekom ljetne sezone muče se s pronalaskom radnika jer masovno odlaze na more raditi zbog veće zarade. Oni odlaze na Crnogorsko i Hrvatsko primorje, ali i u Neum, a poslodavci su primorani mijenjati ih radnicima iz drugih branši, što trenutno smanjuje kvalitetu usluga u ovim sektorima u BiH. Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera u BiH, istaknuo je kako su ljetna sezona i odlazak radnika na more gotovo svake godine veliki problem za ugostitelje, pišu Nezavisne novine.
“Nije to do radnika jer svatko ide gdje mu je bolje. Ja sam i ranije predlagao da tijekom ljetne sezone poslodavci daju neki stimulans radnicima kako bi oni ostali”, naveo je Hadžić. Dodaje kako u Bosni i Hercegovini ima više od 100 srednjih ugostiteljsko-turističkih škola te je predlagao da svaka od njih proširi kvotu upisanih na dodatnih 10 djece. “To bi u startu omogućilo najmanje 1.000 obučenih ugostiteljskih radnika koji bi sutra imali zaposlenje. Sve se sada radi prekvalifikacijom, dokvalifikacijom, ili radnici dolaze iz drugih branši, što odmah smanjuje kvalitet usluge”, rekao je Hadžić. Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeca”, kaže kako je nedostatak radnika tijekom ljetne sezone veliki problem koji muči ugostitelje.
“Nije u pitanju samo nedostatak konobara, nego svih radnika. Trenutno je takva situacija da se snalazimo jer je dosta radnika otišlo raditi na more. Problem je i to što nam je ostala nekvalitetna radna snaga, odnosno kvaliteta usluga opada jer svi radnici koji su bili profesionalci u svom poslu su otišli u inozemstvo”, rekao je Kurtinović.
Istaknuo je da se u ugostiteljstvu traže bilo kakvi radnici. “Veliki problem je bio što u doba pandemije nitko nije razmišljao o tim radnicima osim poslodavaca, koji su također bili na rubu. Sad smo došli u situaciju da ti radnici traže veću zaradu da napune kućni proračun koji je istrošen i odlaze, tako da su otišli i oni koji nikad nisu išli”, naglasio je Kurtinović.
Pojedini restorani u Banja Luci u oglasima traže ugostiteljske radnike i nude početnu plaću od 1.200 KM sa stimulacijama i mogućnošću napredovanja onima koji imaju iskustva u radu u ovoj djelatnosti. Marko S., koji je godinama radio u jednom restoranu u Banja Luci, otišao je ovo ljeto na Hrvatsko primorje najviše, kako je rekao, zbog visoke zarade. “U Hrvatskoj mogu i dva i pol puta više zaraditi nego što sam imao u restoranu u kojem sam radio godinama. Najveći razlog mog odlaska jeste da napunim kućni budžet, jer sam se u pandemiji istrošio, a slabo sam zarađivao zbog zatvaranja lokala”, naveo je Marko S.
14 komentara
Dragi ugostitelji, nema mjesta sekiranciji .. sto se tice HR uvrh glave mjesec dana ti isti djelatnici ce vam se vratit i moliti da ih primite nazad na posao.
U nase macehe Hrvatskoj sezona je vec gotova ali .. zna se .. pozdrav
Solucija je jednostavna.Zaposlite sve politicare,leziguze i tako ne rade nista priko cile godine.One glavate gospodicne za cistiti i prati sudje a trbonje za trku po restoranima i malo znoja nebi im škodilo.
Bit će vam i gore, fino platite ljude i stvar riješena, a vi bi sve sebi, e ne ide to tako baš. A cijene pića drastične, da bog sačuva šta je ovo. Da bi čovjek popio 05, pivo 3 KM, a oni ga dobiju za 1km. Jel to normalno, eto nek mi objasni neki ugostitelj. Samo sam naveo pivo, ima toga još, ma sve uglavnom, tri četiri puta je sve skuplje, e da tako plaćate porez, gje bi bio kraj država bi cvjetala, i još da kažem ovi tkz ugostitelji nabavljaju lozu, ma to je obični otrov, po 5 maraka a prodaju je po 50 Mara, po litri. Al šta da se radi, tako je nažalost.
Pravog radnika treba platiti i nema brige
Konobari vecinom rade dnevno za 20KM, da nije tako nebi odlazili
Bolje se prijavit u HR i primat 200 KM socijale
Disu pare
skoro svi ugostitelji imaju svoje obitelji djecu braću sestre pa nek rade.konobar im radi za 700km a dica im po moru balahaju i neznaju šta će od sebe
Iz Hr.dolazi socijala,invalidina,djeciji i druga milostinja.Samo se vi guzajte i mlatite mudima okolo a raditi èeee ne to.
konobar koji je dobro placen ne pomišlja o odlasku vec radi svoj posao.da li je itko i državno sektora uzeo neplaceno i otišao na sezonu
Ugostiteljstvo i BIH.Ne trambuljajte tu nema ugostiteljstva vec birtijateljstva.
Dadneš plaću konobaru 1200 i kuharu 1500-2000 i radnika ima ko u prići i to profesionalni konobara i kuhara
Najgore se je privatniku u ruke predat onda si gotov, iscijedi te ko limun i na kraju odbaci.
Platite ljude kako treba pa neče bježati na more