Vrhovni sud Hrvatske ukinuo je prvostupanjsku presudu Branimiru Glavašu i ostalima u slučajevima “garaža” i “selotejp” i od zagrebačkog Županijskog suda zatražio novo suđenje za ratne zločine nad osječkim Srbima, javlja HRT.
U rješenju objavljenom poslijepodne na internetskoj stranici Vrhovnog suda stoji da su prihvaćene žalbe Glavaša i ostalih optuženika te da se ukida prvostupanjska presuda u cijelosti i predmet upućuje prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje i odluku.
-Vrlo sam zadovoljan što je prvostupanjska presuda iz 2009., kojom sam bio presuđen na deset godina zatvora ukinuta, i to u cijelosti, a ne samo pojedini segmenti, nego u potpunosti, što stvara vrlo realne šanse i osnove da pravosudni proces završi pozitivno kada dođe do ponavljanja prvostupanjskog postupka, izjavio je Glavaš.
Takvu odluku sam i očekivao za mene mena ni jedan posto iznenađenja, kazao je odvjetnik Branimira Glavaša, Veljko Miljević. Može se svašta izvan prava događati, ali nakon te odluke za mene nije bilo dvojbe kakva mora biti odluka Vrhovnog suda. Samo smo dugo čekali sjednicu, a sada nakon sjednice smo pričekali nešto, ali ne neuobičajeno dugo, dodao je odvjetnik.
Prvu pravomoćnu presudu Vrhovnog suda Hrvatske Glavašu od osam godina zatvora, temeljem koje je služio zatvorsku kaznu u Mostaru s koje je pušten na privremeni otpust, Ustavni sud Hrvatske ukinuo je na samom početku 2015.
Na snazi je tako ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora pa je Glavaš nakon povratka u Hrvatsku vraćen u istražni zatvor novom odlukom Vrhovnog suda koju je ponovno djelomično ukinuo Ustavni sud.
Nakon 26 dana Remetinca i zatvorske bolnice, gdje je bio zbog štrajka glađu, na slobodu ga je 31. ožujka 2015. pustilo izvanraspravno vijeće Županijskog suda koje je pojasnilo da se vodilo ranijim stavovima Ustavnog suda, ali i činjenicom da bi, u slučaju da je Glavaš ostao na izdržavanju kazne u Mostaru, još 18. ožujka prošle godine bio pušten na uvjetni otpust.
Javnu sjednicu na kojoj se raspravljalo o žalbama tužiteljstva i obrane na nepravomoćnu presudu Vrhovni sud zaključio je 7. lipnja. Glavaš i ostali optuženici tada su zatražili ukidanje presude i ponovljeno suđenje, dok je tužiteljstvo zatražilo strože kazne.
Suprotno tužiteljstvu koje tijekom cijelog postupka ističe da je Glavaš bio na vrhu kriminalnog lanca, prvo kao neformalni, a kasnije i formalni zapovjednik koji je određivao kriterije za odabir i stigmatizaciju žrtava, Glavaš tvrdi da je postupak protiv njega iniciran od strane bivšeg premijera Ive Sanadera, Vladimira Šeksa i vrha HDZ-a.
1 komentar
Ustavni sudci se nadaju ako u iducim izborima dode do pobjede hdz ili sdp isti drek i jedno i drugi,oni znaju da ce umanjit glasacku snagu glavasa i njegove stranke toliko o demokraciji i sudu u hrvatskoj i dreku koji je vodi