Dok se čekaju službeni podatci o indeksu potrošačkih cijena i o rastu BDP-a za prošlu godinu na osnovu kojih će biti poznat točan postotak uvećanja mirovina temeljem redovnog usklađivanja koje se vrši 15. travnja, dotle je sasvim jasno kako od jednokratne novčane pomoći u iznosu prosječne samostalne mirovine u prosincu od 675 KM nema ništa.
Za isplatu te, kako su je nazvali umirovljenici, 13. mirovine bilo bi potrebno oko 286 milijuna KM. Za takav potez, to jest isplatu tih sredstava u Vladi BiH apsolutno nema raspoloženja i praktično taj zahtjev je odbijen na posljednjem sastanku između članova Kolegija Vlade FBiH, s premijerom Nerminom Nikšićem na čelu, i ravnatelja Zavoda MIO i Saveza udruga umirovljenika FBiH.
Usto što je taj zahtjev odbijen, ponajviše zbog visine traženih sredstava, skoro je izvjesno da će umirovljenici ostati i bez pomoći od 300 KM, iznosa za koji se jedan dio u Savezu i zalagao. S druge strane, pojedini su zastupali stav da se isključi isplata bilo kakve jednokratne pomoći, već da se traži uvećanje iznosa mirovina, za što trenutno ne postoji zakonska mogućnost, piše Akta.ba.
Ovoj populaciji veliki problem pričinjava upravo model usklađivanja mirovina, zbog čega će u Savezu pokrenuti inicijativu za izmjene i dopune Zakona o MIO.
Federalni zavod za statistiku će uskoro objaviti konačne podatke o indeksu potrošačkih cijena i o rastu BDP-a za prošlu godinu.
Prema zakonom definiranoj formuli za izračun, 50 posto iznosa ta dva parametra u zbroju daje iznos redovnog usklađivanja. Umirovljenicima je po toj osnovi zbog teškog materijalnog položaja akontativno otpočela isplata uvećanih primanja za pet posto. Od 15. travnja će im, najvjerovatnije, za postotak biti više mirovine iako se iznosilo da će u konačnici to redovno usklađivanje biti sedam posto.
U Savezu udruga umirovljenika FBiH u petak nisu mogli komentirati informacije u vezi s traženom jednokratnom novčanom pomoći, makar i u minimalnom iznosu. Rekli su za Akta.ba da će se boriti za izmjene Zakona MIO te da bi sljedeći sastanak s čelnicima Vlade FBiH trebali imati nešto prije odluke o redovnom usklađivanju, odnosno prije 15. travnja.
Ako ostane na šest posto, to će biti jedino uvećanje u ovoj godini, s obzirom na to da izvanredno usklađivanje nije moguće.
10 komentara
Žalosno, žalosno. Svi vi bogati, dabogda imali pa došli u situaciju kao ovi umirovljenici od 47 god. staža sa mizernom mirovinom. Provjerite pa će vam biti sve jasno.
zašto penzioneri glasaju za korunpiranu vlast neka im je tako i treba smanjiti penzije a povećati plaće uhljebima ,tajnicima savjetnicima i poslanicima koji ništa nerade
Sramota
Obećanje- ludom radovanje!
Davno rekiše mudri, a umirovljenici su u vrlo teškom položaju. Vlasti bi trebale malo emoatije, malo ljudstva, trun duše. Ali, nemaju oni to. No, svima nam je pred Boga ststi. Ne znam jeli njih strah.
Sramotno ima za sve što ne triba razbacivanje. Sirotinja i Bogu si teška ali nije uvijek tako dođe sve na naplatu.
Teži su ovi Anonimni od male penzije,sve komentiraju nema teme da nisu tu.Radite li išta u životu osim šta dežurate na portalu Grude.
Strategija političara je što manje umirovljenicima ranije ce umriti i ostaje nama više da maznemo.
Ika
A šta, tebi posao bit’ na portalu a “anonimni” nd smiju? ‘Ko tebe šta pita, pa komentiraš? Ili si ti vlastodržac? Ali svima nam je stati na konačni sud! Bez brige!
Pa zar ste i pomislili da će ovi gladijatori podijeliti.bitno je da su sebi povećali plate i dijelili po 2500 a nama pokrali i od Eu pa davali kao na pijaci
Pa da je kako treba od penzije bi se trebalo moći normalno prehraniti i platiti obaveze.Zalosna je i pomisao da im treba pomoć. A vidimo šta je na djelu.Ako se narod digne tisno će biti po kancelarijama.