Vatikan je izdao dekret kojim postrožuje uvjete za kolektivne misne nakane.
Dekretom koji je odobrio papa Franjo na Cvjetnicu, 13. travnja 2025., Dikasterij za kler proglasio je revidirane norme koje uređuju disciplinu misnih nakana. Ažurirani propis, koji stupa na snagu na uskrsnu nedjelju, 20. travnja, nastoji očuvati duhovni integritet euharistijske žrtve i povjerenje vjernika u postupanje Crkve s njihovim prinosima, prenosi Vatican News.
Nadovezujući se na postojeće kanonsko pravo i dekret Mos iugiter iz 1991., nove norme naglašavaju da dok vjernici mogu nastaviti davati stipendije za mise koje će se slaviti prema posebnim nakanama, ova sveta tradicija mora ostati bez ikakvog privida trgovačke razmjene.
Dekret ponovno potvrđuje vrijednost takvih darova kao oblika duhovnog sudjelovanja i podrške poslanju Crkve. Dekret dopušta “kolektivne nakane” – praksu u kojoj se više prinosa sjedinjuje u jednoj misi – samo pod strogim uvjetima: darovatelji moraju biti izričito obaviješteni i moraju slobodno dati svoj pristanak. Dekret dodatno ograničava učestalost takvih skupnih slavlja, s ciljem očuvanja normativne veze između svakog prinosa i posebnog euharistijskog slavlja.
Središte dekreta ostaje pastoralna briga. Svećenici se potiču da slave mise za siromašne, čak i bez priloga, a dijecezanski biskupi mogu preusmjeriti višak sredstava od prinosa misijskim područjima ili župama u potrebi.
Novim dekretom Sveta Stolica nastoji obnoviti vjernost dugogodišnjoj tradiciji Crkve, zaštititi dostojanstvo euharistije i promicati veću transparentnost i povjerenje unutar Božjeg naroda.
Što za vjernike znači novi vatikanski dekret o misnim nakanama?
- I dalje možete dati prilog za misu za neku osobnu nakanu – za pokojne, za zdravlje, za obitelj… To ostaje isto i nije zabranjeno.
- Ako se vaša nakana uključi u tzv. „kolektivnu misu“ (u kojoj se moli za više nakana odjednom), morate o tome biti jasno obaviješteni i dati svoj pristanak. Ne može se više automatski spajati više nakana u jednu misu bez znanja vjernika.
- Kolektivne mise će biti rjeđe – ne smiju se održavati prečesto, kako bi se poštovala veza između vašeg priloga i točno određene mise.
- Vaš dar nije „plaćanje“, već doprinos misiji Crkve – naglašava se da prilog za misu nije kupovina, nego duhovni čin, izraz vjere i podrške.
- Svećenici su potaknuti da slave mise i bez priloga – osobito za siromašne i one koji ne mogu dati nikakav novčani dar.
- Višak priloga može ići župama u potrebi ili misijama – biskupi mogu odlučiti kamo usmjeriti dodatna sredstva, npr. župama koje su siromašnije ili djeluju u teškim uvjetima.
6 komentara
Nije govno nego se pas posrao…
“Doprinos misiji”
Sad ce prostitutke da promjene naziv i vise nema “placanje za sex”. Sad ce biti “doprinos misiji za zenske potrebe”
…i mise se kupuju. I fratri i sve. Svijet pokrece novac.
kako to da su mise u Imotskom 1o e a kod nas 30 KM
komu oni seru a odredili 30. km ………jebe lud zbunjenog.
U Capljini kod fratara je 12.50 Km
ZA @@
Pizdune jedan, što ti imaš pričati o plaćanju Misa, kada si ateistička Sotona. Tebe su se odrekli i Bog i ljudi.
Stoga su te tvoji susjedi počeli zvati ćukom.
Ti se možeš javljati samo sa AV, AV, AV!