Vatikan preuzima župu Međugorje za 10 dana

Ovogodišnja, trideset i sedma obljetnica međugorskih ukazanja zacijelo je najvažnija i ući će u povijest međugorskog fenomena jer se događa uoči dolaska apostolskog vizitatora Svete Stolice mons. Henryka Hosera, kojim Vatikan preuzima upravu u župi Međugorje.

Premda su mnogi očekivali da bi se mons. Hoser mogao pojaviti u dane obilježavanja obljetnice, 24. i 25. lipnja, jer je njegovo imenovanje službeno objavljeno 31. svibnja, to se nije dogodilo ovih dana, već će mons. Hoser, kako neslužbeno doznajemo, sletjeti u Sarajevo 4. srpnja.

Prvo će se susresti s apostolskim nuncijem u BiH, a nakon toga i s državnim i crkvenim vrhom te nakon dan-dva boravka u Sarajevu, uputiti u Međugorje, gdje će i službeno preuzeti upravljanje župom.

Stan u starom župnom uredu

Mons. Hoser bit će smješten u starom župnom uredu, u stanu koji je još lani u ožujku, za njegova prvoga boravka u Međugorju, preuređen u njegov ured i stan, dok je, primjerice, objedovao zajedno s fratrima u novoj župnoj kući, piše Večernji list.

No, ovoga puta uloga mons. Hosera neće biti samo analiza stanja u Međugorju nego i vrlo proaktivna. Naime, njegova je zadaća isključivo pastoralne naravi i dolazi kako bi pomogao unapređenju pastorala u Međugorju.

To znači da će raditi na proširenju sakralnog (crkvenog) prostora, izgradnji kapele trajne adoracije Presvetom Oltarskom Sakramentu, ustanovljenju stalnih pastoralaca i ispovjednika za nacije koje su najzastupljenije u Međugorju te poboljšanju infrastrukture (lokalne prometnice, opskrba električnom energijom…).

U Međugorju je ovih dana bilo nemoguće ne primijetiti upravo tu radost na svakome mjestu upravo zbog dolaska mons. Hosera, jer time ne završava samo razdoblje sumnjičavosti prema međugorskom fenomenu nego i započinje nova era Međugorja, a to je put prema priznanju, tj. ustanovljenju „pontifikalnoga svetišta“, kojim će upravljati Sveta Stolica, kako je još lani najavio poznati vatikanist Andrea Tornielli.

Vjernici iz 40-ak zemalja

Na 37. obljetnici ukazanja bili su hodočasnici iz 40-ak zemalja iz cijeloga svijeta, od Brazila i Koreje do Ukrajine, Rusije i Poljske.

Računa se da je otprilike oko 100.000 hodočasnika jučer pohodilo Međugorje, dok se godišnje brojke kreću između dva i dva i pol milijuna hodočasnika.

Taj broj bi se, predviđaju mnogi, trebao i povećati dolaskom vizitatora Hosera jer će biti ukinute i neke restrikcije za svećenike u organizaciji hodočašća, koje su dosad bile na snazi.

Priznanje ukazanja očekuje se na kraju uspostave svetišta

Službeno priznanje ukazanja Blažene Djevice Marije šesterima međugorskim vidiocima, koja su započela 24. lipnja 1981. i traju sve do danas (samo troje vidjelaca), još nije na redu.

Pretpostavlja se da će ono biti na kraju uspostave Međugorja kao svetišta, odnosno da će biti na zasadama rezultata posebne komisije koju je vodio kardinal Camillo Ruini, a koja je, kako se tvrdi, uvjerena da je prvih sedam dana ukazanja autentično, dok će ostala još razmatrati.

A to je više nego dovoljno da se zasad utvrdi autentičnost međugorskog fenomena i omogući službeno štovanje tih privatnih objava.