VIDEO: Opasan TikTok izazov širi se školama – Kako zaštititi djecu?

Još jedan u nizu opasnih TikTok izazova pojavio se i u našem okruženju. Novi, kako ga nazivaju, superman izazov dovodi i do težih ozljeda u vidu prijeloma, i to mahom kod maloljetne djece i osnovaca, javlja BHRT.

Novi trend maloljetnici snimaju i prezentiraju na društvenoj mreži TikTok, često ne razmišljajući i posljedicama. U opasnom izazovu, dvoje djece se uhvati unakrsno rukama u koje skače treće dijete, a oni ga potom bacaju u zrak. U Sarajevu je intervenirala Hitna pomoć. Roditelji i prosvjetni radnici predlažu da se korištenje društvenih mreža zakonom ograniči tek sa 16 godina.

Dragan Jovović, direktor Osnovne škole “Petar Petrović Njegoš” Istočna Ilidža, ističe: “Djeca su tu najmanje krivci, ali oni su najveći konzumenti svih tih negativnih događanja. Jeste, njima je izazov, sve je izazov. Zamislite njihov mozak koji je kao spužva, upija sve dobro i loše što dolazi sa strane. Kada govorimo o upotrebi modernih tehnologija, one su dobre ako se koriste u dobre svrhe”.

Elma dizdarević, predsjednica Vijeća roditelja Kantona Sarajevo, navodi: “Na nivou čitave Bosne i Hercegovine jeste po prinipu da ustvari donesemo jedan zakon koji bi po hitnoj proceduri trebao krenuti u samu realizaciju, a to je zabrana pristupa društvenim mrežama osobama mlađim od 16 godina. To je kao prva stvar, znate i sami, kada stavite djetetu čokoladicu na stol, teško da može odoljeti, tako je i sa društvenim mrežama”.

I mi smo bili djeca, ali nama se nisu bavili mediji, nego roditelji, kaže sociolog Vladimir Vasić. Poručuje da krivica nije na djeci.

“Mislim da su zamijenjene teze. Treba prvo da se bave roditelji svojom djecom, da se bave nastavnici, pedagozi, te stručne službe i onda kao vrhunac problema da to izađe u javnost. Međutim, ide obrnuto, vidi se što se događa u javnosti pa se roditelji počnu baviti djecom”, ističe.

U praksi je među djecom mnogo bizarnih trendova koji uzrokuju teške tjelesnih ozljede, a najčešće su to djeca u uzrastu od 14 do 15 godina.

Sugovornici BHRT-a poručuju da je potrebno stalno apelirati na roditelje i kompletne obitelji. Razgovarajte sa vašom djecom, posljedice su skupe i teške.