Velikim domaćim proizvođačima vina u Hercegovini pune su bačve zbog poremećenih lanaca opskrbe, a mali vinari ne mogu svoje vino prodati lokalnim restoranima, hotelima… jer nisu radili ili su pak pod velikim pritiskom zbog koronavirusa, dok vinogradari čak pomišljaju o odustajanju od proizvodnje jer su svjesni da neće moći prodati svoju sirovinu ove jeseni, a ne nazire se bitniji oporavak situacije, piše Večernji list BiH.
To je stanje u kojem se posljednjih mjeseci nalaze vinari i vinogradari prepušteni samima sebi ususret novoj berbi grožđa koje je odlično urodilo. I dok se pokušavaju organizirati kako bi održali hladni pogon s brigama za budućnost, ponovno se, čak i preko radijskih reklama pa i plakata, najavljuje prodaja uvoznoga grožđa, uglavnom iz Makedonije, a manjim dijelom s Kosova koje se posve ilegalno uvozi u zemlju.
Mali najugroženiji
Čak i po sadašnjem zakonodavstvu, nije moguć uvoz vinskoga grožda, ali se, zaobilazeći propise i koristeći “rupe” na granici, grožđe uveze kao stolno, nakon čega se prodaje kao vinsko. Voditelj Grupacije proizvođača vina pri Gospodarskoj komori Željko Nakić i direktor Hercegovinavina Veselko Čule pozivaju vlasti BiH da uvedu dvomjesečnu zabranu uvoza toga grožđa kako bi se na taj način makar malo pomoglo lokalnim proizvođačima grožđa i vina. “Sada je urgentno uvesti kontrolu uvoza vinskoga grožđa koje sada dolazi. Naš je zahtjev da se uvede privremena mjera o zabrani uvoza grožđa za deveti i deset mjesec kao prvi vid pomoći vinogradarima i vinarima”, kaže Čule za Večernjak. On očekuje da Vijeće ministara BiH i Ministarstvo vanjske trgovine i vanjskih poslova poduzmu korake. “Ovdje se radi o očitoj zloporabi sustava gdje je inače zabranjen uvoz vinskoga grožđa. Ne samo kod nas nego u svim zemljama. Zanimljivo je da se u Makedoniju na može uvesti vinsko grožđe. Ministarstvo vanjske trgovine ima pravo donijeti tu mjeru u sklopu CEFTA-e. Srbija je prije nekoliko dana, primjerice, zabranila uvoz rebrastog čelika za ove zemlje kako bi zaštitila svoje gospodarstvenike”, navodi direktor Hercegovinavina. On dodaje kako zalihe svim vinarima i vinogradarima stvaraju probleme, i to nije samo specifično u BiH. Identično je stanje i u Italiji, Španjolskoj, Hrvatskoj. “Ali druge države pomažu rješavati probleme koje imaju vinari. Ovdje se ne događa ništa kako bi se pomoglo ljudima u ovome poslu da prežive ovu godinu. Ponajprije, to nije priča o nama velikim proizvođačima, nego o malim proizvođačima, uglavnom vinogradarima. Sudbine stotina obitelji su neizvjesne”, dodaje. Željko Nakić iz grupacija proizvođača vina pri Gospodarskoj komori FBiH kaže kako se vinsko grožđe nikako ne može uvesti u BiH. “Zanimljivo je kako Makedonci to grožđe deklariraju kao vinsko grožđe, no na našim granicama mijenja se tarifni broj u stolno grožđe, a zatim se prodaje kao vinsko grožđe”, navodi Nakić. On kaže kako zemlje u okruženju dodatno pomažu vinare, tako da su bosanskohercegovački u posve podređenom položaju.
Hrvatska obilato pomaže
“Zemlje u okruženju, kao Hrvatska daje pet kuna po litri vina na zalihama. Slovenija daje još više, Srbija također pomaže vinare. Ako mi ostanemo sami bez ikakve pomoći, i dalje smo u neravnopravnoj utakmici. Moguće da mnogi mali vinari koji sada egzistiraju neće preživjeti. Posebno oni koji su bili orijentirani prema restoranima, hotelima… i sada je to poslovanje ugroženo. Država mora razmisliti o paketu mjera ako misli spasiti vinare i vinogradare”, navodi Nakić, dok Čule ističe kako bi veliki iskorak predstavljalo donošenje zakona o vinu, što je jedna od obveza prema EU. “Ima naznaka da bi se mogao usvojiti državni zakon o vinu i to bi bio vrlo značajan pomak kako bi se stvari sustavno uredile u ovoj oblasti. Mislim da se stvaraju uvjeti da će se to dogoditi”, dodaje. Oni smatraju kako bi država mogla pomoći i da se dio zaliha destilira ili pak da smanje opterećenja kako bi se snizila cijena vina u domaćim trgovinama te da stimulacijom izvoza domaći vinari dođu u ravnopravan položaj s kolegama iz susjedstva.
21 komentar
Stavi realnu cijenu i kvalitetu sve ces prodat,a ne od 500kila grozdja ispeka 300litara smrde i kaze nedam ispod osam maraka,a od vina te glava zaboli prikosutra i nedilju dana ne popusca
Nikad ne triba bizat od makedonskog crnog,super vino a i cijena ekstra
Kako prodati vino, pa fino, cijena je vazda problem. Vi prodajete ugostiteljima po pet maraka i niže. A ovi ga odmah utrostruče i čak pet puta skuplje. Pa koje tu lud il zbunjen,lako je to utvrditi.
Tvoj problem čule je sto si se prezaduzio a ne makedonsko grozde,malo uzmes poticaja,malo te covic gura i opet malo….mora svak da zivi a ti mali vinari radije uzmu makedonsko…sada bi da zabrane uvoz pa bi svoje prodava po 2km./kg.
Odakle tebe da se zauzimas za male vinare,covic je promjenio tok radobolje a ti neretve kada vino pravis….
Idji cule pakuj koktu okani se vina,bolje ide kokta
Vidi pameti, zabranio bi privremeno uvoz u 9. i 10. misecu… Pa nećeš ga u 3. zabranit bogareti.
Konkurentnost je zajeban pojam 😉
Moj ćaća nije bio konkurentan sa 2000 trseva pa se ne bavi više s tim… Tako i vi, ako ne možete konkurirat Makedoncima kanite se rđava posla. Primam zidare/tesare/armirače 😁
Kakav je hercegovac koji mora kupovat grožđe, možda veliki domoljub
Ne valjaj gluposti molim te..
Takvi kao ti cule su ugusili male vinare,izvozi svoju robu kada imas top kvalitet,siroka ti evropa a tim malim pusti domace trziste
hahaha… zabranit uvoz… pa nije ovo SFRJ. Nema zabrana vise, otvoreni smo i sve je super sada…
Hahahahaha
Dobro se vino može prodat
Kazu ljudi da i od grožđa moze bit vino
Ja bolan naj volim pošuško grožđe,
Utjecaj Mediterana i blage zime se održava na kvaliteti koje je fantastično,
Pošuško grožđe i maslinu treba staviti i zaštititi kao svijetskih brend,oni su cvijet mediterana
Ako ćemo štitit domaće proizvođače treba onda zabranit uvoz mnohočega, npr.pampers pelena tariguza pa da se prodaje samo violetini proizvodi. Daj ne kakite. Kvaliteta i dobra cijena i ne brinite vi za uvoz.
Molim Vas ma kakve zabrane. Zabrane više ne postoje, postoji samo tržište.
Najprije bi ukinuli POLITIČKU EKONOMIJU kako bi pokrenuli posao, a onda bi je vratili jer vam odgovara.
Malo morgen, a to što tražite je i protuzakonito. Ako uvoznici plaćaju sva davanja državi koja su zakonom propisana, ograničenja mislim da nisu moguća. To je stvar ponude i potražnje.
Kako bi vama bilo da vam netko zabrani izvoz vina u HRVATSKU. Dvostruka mjerila nikad nisu dobra gospodo.
Tržište vam je slobodno, bornba na njemu je vrlo zahtjevna. Tko voli nek izvoli.
Još nešta.
Kad bi zabranili nekim čudom uvoz grožđa, naši bi digli cjene na 5 KM po kilu.
Živi bili pa vidjeli.
onaj što pofali makedonsko crno 100 posto je u pravu
Nestalo radnika što rade na ovoj vatri po 30 KM/dan??? Moš” mislit usude se pitati i 50 maraka, sram ih bilo!
Odoše ljudi, neće više niko džaba raditi, a grožđe jeftinije i kvalitetnije u srba, pa i u starom Hepoku, ne treba nama ni uvoz. Nećete moći raditi kao do sada, što prije to shvatite, bit će vam lakše!
Ma kakav uvoz sve je to na crno nema uvoza
Ima u mene vranca ako triba radi boje dat cu vam