”Violeta je otkupila brend ‘Lasta’, tako da će tvorncia u Čapljini proizvoditi ono što je do sada proizvodila – kekse i slastice”, potvrdio je čapljinski gradonačelnik Smiljan Vidić za Čapljinski portal.
Mišljenja je da je situacija s Lastom završena na najbolji mogući način.
”Što se tiče Laste i loše priče na samom početku kada su radnici dobili otkaz, onda mene dočekali odmah sljedeće jutro pred vratima, pa zatim stečaja i stečajnog upravitelja… na kraju je sve završeno na najbolji način”, dodaje Vidić.
Za Petra Ćorluku, vlasnika Violete koji je kupio Lastu, ima samo riječi hvale.
”Nismo mogli poželjeti boljeg investitora od gospodina Ćorluke, odnosno Violete. Pored važnosti nastavka proizvodnje keska i slastica, koji su čapljinski brend, tu je određen broj novih radnih mjesta. U Lastu će se investirati minimalno 20 milijuna KM i jasno da će to otvoriti nove pesrpektive za razvoj gospodarstva, poglavito razvoj proizvodnje”, rekao je prvi čovjek Čapljine.
Prema njemu to i jeste najveća vrijednost – otvaranje radnih mjesta u proizvodnji.
”Trgovački lanac otvori 30 radnih mjesta i ljudi tu rade, mi tu kupujemo, ostavljamo novac, ali taj novac koji ide u druga sjedišta i druge države. Ovdje se radi i proizvodnji, gdje jedno radno mjesto vrijedi, po meni, koliko pet radnih mjesta u trgovini”, zaključio je Vidić.
I novi vlasnik ”Laste”, važnost ove tvornice vidi upravo u proizvodnji keksa, odnosno slastica.
”Svakako mi je najvažnije da Lasta povrati onaj brend koji je imala. U proizvodnju ćemo uložiti maksimalan trud i sredstva kako bi dobili vrhunske proizvode. Vjerujem da će Čapljina uskoro mirisati po mirisu najboljeg keksa poznatog u široj regiji”, rekao je ranije Ćorluka.
”Najveća vrijednost Laste jest u brendu i lokaciji, odnosno u blizini željezničke pruge. Uz to, moja generacija je odrasla uz Lastu. Bili su to oduvijek kvalitetni proizvodi, ali mi ćemo ih unaprijediti. Vratit ćemo najbolje brendove (kremaste štapiće, čajne kolutiće i štrudle), a cilj nam je i poboljšati kvalitetu. Zato sada provodimo istraživanja da vidimo što i kako se radi vani, u nekim od najboljih konditorskih pogona”, kazao je Ćorluka za Čapljinski portal.
I sam je potvrdio kako ništa drugo, osim prehrambene industrije, odnosno proizvodnje slastica u Lasti, nije planirano.
”Za sada ništa drugo nije u planu, meni je cilj ako bude širenja onda u istoj djelatnosti. Međutim, za sada, mislim da kapacitet hala zadovoljava, ali ako u izvozu bude puno posla možda će se nešto drugo nadograđivati, proširivati, možda se povežemo i s prugom, napravimo kolosijek, kako bi se mogla dovoziti sirovina i izvoziti gotovi proizvodi prema Pločama ili prema državama Europske unije”, dodao je.
Pogoni trenutno ne zadovoljavaju standarde za proizvodnju hrane, a na Lasti se već krenulo s radovima.
”Mi moramo najprije obnoviti krov, moramo obnoviti zidove, podove, otvore, moramo sve obnoviti, već smo u pregovorima za nove tehnologije nove strojeve. Užurbano na tome radimo, kad to sve završimo, onda će se raspisati natječaj i primati zaposlenici. Nama je cilj da se lokalne stanovništvo tu uključi da primimo ljude koji žele, znaju i hoće raditi taj posao. Mi ćemo osigurati edukaciju u našim partnerskim firmama u Italiji i Njemačkoj kao što su Ferrero, Barilla i još neki proizvođači. Mi ćemo sigurno tu raditi jedan premium program”, zaključio je Ćorluka.
Tvornica keksa i vafla, sudeći prema najavama, ponovno će biti čapljinski gigant, a po sloganu ”dobro dobro daje” mnogi će širom Europe prepoznavati Čapljinu.