Uprava za neizravno oporezivanje nedavno je oduzela cigarete i duhan bez trošarinskih markica vrijedne 75 tisuća maraka. Slične vijesti sve su češće i dokaz su bujanja crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina u Bosni i Hercegovini.
U prvih devet mjeseci ove godine, oduzeta je roba vrijedna preko milijun i 200 tisuća maraka, što je skoro tri puta više nego u cijeloj prošloj godini. Stručnjaci kažu da je glavni razlog stalni porast trošarina. U proteklih osam godina, fiksna trišarina je, s 30 pfeninga po kutiji cigareta skočila na marku i po. Na trafikama i u prodavnicama, kutija košta najmanje četiri marke, a na tržnicama se, “ispod ruke”, može naći za marku i po do dvije. Konstantno poskupljenje koriste preprodavši, koji, na crnom tržištu, itekako dobro zarađuju, piše ATV.
Velike cijene, veće crno tržište
“Došli smo do situacije da je cijena cigareta zaista velika u ovom trenutku, što je prouzrokovalo i povećanje crnog tržišta što je činjenica, s obzirom na to da, ako postoji veliko porezno opterećenje na određenom poreznom proizvodu, onda postoji i veći interes grupa koje se bave nezakonitom proizvodnjom da nezakonito prodaju te proizvode jer im je zarada puno veća”, kaže Ratko Kovačević, glasnogovornik UNO BiH.
Zakon o trošarinama predviđa usklađivanje sa europskim direktivama, što znači da, osim proporcionalne akcize od 42 posto od maloprodajne cijene, Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje svake godine određuje i fiksnu trošarinu. Iz domaće duhanske industrije upozoravaju na to da, u europskim zemljama, građani imaju znatno bolja primanja i nije im problem da plaćaju kutiju cigareta četiri, pet, pa i skoro šest maraka, dok je u Bosni i Hercegovini to svakako preskupo. Zato su, kažu, na velikom gubitku,a osim proizvođača, ispaštaju i prodavači i distributeri.
Problemi
“Ako kažemo da smo u zadnjih četiri ili pet godina izgubili 30 ili 40 posto tržišta, to je prevelik odnos. I mislim da nema nijednog proizvoda u BiH koji se može usporediti s takvom situacijom. To čini velike probleme za sve nas koji smo sudionici, a istovremeno, ne vidimo da će se nešto brzo dogoditi”, kaže Josip Lozančić iz British American Tobacco.
U periodu od 2011. do 2017. trošarina na duhan porasla je 105, a prihodi svega deset posto. Prema neslužbenim procjenama, Bosna i Hercegovina je, u proteklih pet i po godina, izgubila između 600 i 700 milijuna maraka zbog prevelikih trošarinskih opterećenja i rasta crnog tržišta. Da bi se to promijenilo, morao bi se mijenjati i Zakon o trošarinama, koji je zbog izbora na čekanju. Pošto su trošarine za 2019. već određene novi zakon ni u sljedećoj godini neće biti donesen.
5 komentara
Dok god dizu trosarine i crno trziste dizu za 50%. Sverca ce bit dok god noga hoda po zemlji
Bolje iđe prodaja duhama
Tako triba.
Bolje ce skija ic samo vi podizite cigare
Sami dizu previsoke cjene cigaret i sad kukaju kako imaju gubitke! Pa zar je normalno imati ovolike cjene cigareta na ovaj standard..na placu od 700 KM. A ujedno hoce smanjiti pusenje radi zdravlj ljudi,pa uvode zabrane pusenja u javnim objektima itd..Eto smanjili su pusenje sta jos hoce