U Donjoj Jablanici provodi se prva faza sanacije i rekonstrukcije željezničke pruge koja je oštećena tijekom poplava koje su zahvatile ovo mjesto prije dva mjeseca.
U prvoj fazi će se raditi na čišćenju i pripremi lokacije, zatim slijede sanacijski radovi te će na kraju biti izvršena konačna rekonstrukcija pruge. Zbog radova na magistralnoj cesti M-17 očekuje se usporen promet na lokaciji Komadinovo vrelo uz mogućnost kraćih obustava, piše Večernji list.
Sanacija željezničke pruge na lokaciji Komadinovo vrelo počela je u subotu raščišćavanjem terena. Kako je ranije za medije kazao federalni premijer Nermin Nikšić, turska kompanija Cengiz (Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş.) ponudila je donaciju izvođenja građevinskih radova i rekonstrukcije pruge. Ministrica prometa i veza Federacije BiH Andrijana Katić očekuje da radovi budu okončani do kraja godine, kada bi vlak ponovno trebao prometovati između Sarajeva i Mostara, odnosno između Luke Ploče i središnjeg dijela BiH. Ministrica Katić smatra kako će se dio infrastrukture uspjeti ponovno iskoristiti u obnovi željezničke pruge.
Iz akumulacije hidroelektrane Grabovica krajem prošlog tjedna očišćen je otpad nakupljen uz branu nakon poplava u listopadu koje su pogodile općine Jablanica i Konjic. Ukupno je izvađeno 8300 m³ otpada, što je znatno više u odnosu na sve ranije dospjele količine koje su se godišnje kretale u rasponu od 100 do 1000 m³. Razvrstavanjem otpada, čije je zbrinjavanje izvršeno na adekvatan način, utvrđeno je da PVC čini oko 5 posto, dok je ostalih 95 posto otpad organskog podrijetla, priopćeno je iz EP BiH.
Nakon poplava Hidroelektrane na Neretvi odmah su po uspostavi cestovne veze u okviru svojih mogućnosti, angažmanom ljudskih i tehničkih resursa Elektroprivrede BiH, prikupile oko 4000 m³, od čega 500 m³ iz akumulacije HE Salakovac. U nadležnosti Agencije za vodno područje Jadranskog mora i uz pomoć sredstava i zaposlenika Elektroprivrede BiH uklonjeno je dodatnih 4300 m³.
U poplavama koje su početkom listopada pogodile dijelove Hercegovačko-neretvanske i Srednjobosanske županije smrtno je stradalo 27 osoba, a na prometnoj i drugoj infrastrukturi nastala je velika materijalna šteta. Cestovni promet između Jablanice i Mostara uspostavljen je nekoliko dana nakon nesreće, dok je željeznički promet i dalje u prekidu. Procjenjuje se da je bh. gospodarstvo zbog nemogućnosti željezničkog prijevoza sirovine i robe iz Luke Ploče pretrpjelo više od stotinu milijuna eura štete. Istodobno s radovima na osposobljavanju prometne i druge infrastrukture čistila se rijeka i akumulacijsko jezero od otpada koji je nastao nakon poplava.