Vlada Federacije BiH planira ukinuti 30 institucija u sklopu racionalizacije koju od njih traže predstavnici Europske unije u sklopu reformi potrebnih za približavanje ove zemlje Uniji, što je odmah naišlo na protivljenje sindikata, objavio je u nedjelju sarajevski Dnevni avaz.
Avaz je objavio dio dokumentacije o restruktiriranju institucija u Federaciji BiH koje uključuje i brojne otkaze u administraciji. Po tim navodima, primjerice, Zavod za zaštitu bilja u poljoprivredi, Federalni zavod za agropedologiju i Federalni zavod za poljoprivredu činit će jednu instituciju, Federalni fond za pomoć nastradalima od prirodne nesreće pridružit će se Federalnoj upravi civilne zaštite, dok će se Agencije za pasivnu podbilancu i za reviziju privatizacije spojiti s Agencijom za privatizaciju.
Slično se planira uraditi i s Agencijom za državnu službu FBiH te Zavodom za javnu upravu, koji se trebaju spojiti u jednu instituciju. Istu sudbinu očekuje i Uprava za šumarstvo, koja će postati dio Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, prenosi Hina.
Ovakvim namjerama protivi se Sindikat državnih službenika i namještenika FBiH, čiji predsjednik Salih Kruščica najavljuje da se neće dopustiti spajanja ili ukidanje institucija bez dogovora sa sindikatima.
“Nikakvi jednostrani potezi ne dolaze u obzir. Moraju prvo sjesti s nama da ovo dogovorimo. To propisuju zakoni, organizacija uprave, kolektivni ugovori”, rekao je Kruščica.
On je najavio da će uslijediti prosvjedi u slučaju da vlada pokuša jednostrano provesti ove mjere.
Reformske socioekonomske mjere, na kojima inzistira Europska unija i međunarodne financijske institucije i na koje se trebaju obvezati vlasti u oba entiteta, Federaciji BiH i Republici Srpskoj, zapele su zbog odbijanja vlasti iz Republike Srpske i krize u vlasti Federacije BiH, budući je vladajuću koaliciju HDZ-a BiH i Stranke demokratske akcije (SDA) napustila Demokratska fronta (DF) Željka Komšića, čime su ove dvije stranke izgubile većinu u parlamentu.