Svake godine 22. ožujka obilježava se Svjetski dan voda s ciljem podizanja svijesti javnosti i skretanja globalne pozornosti na važnost vode.
Ujedinjeni narodi pokrenuli su 1993. godine obilježavanje Svjetskog dana voda. Svake godine odabire se druga tema obilježavanja, a ove godine je “Ubrzavanje promjena.”
UN-ova konferencija o vodi ove godine je prilika da se svijet ujedini oko rješavanja krize vode i kanalizacija.
Bez vode se ne može živjeti, ona je svim globalnim pitanjima od zdravlja do gladi, rodne ravnopravnosti do poslova, obrazovanja do industrije, katastrofa do mira.
Milijardu ljudi još nema pristup pitkoj vodi, a 2,2 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta. Na sreću, Bosna i Hercegovina ima pitke vode i više nego dovoljno. Brojni su šumski izvori, ali i rijeke koje su u dijelovima svojih tokova, posebno onim koji idu kroz šumu, nezagađene i pitke.
Jedan od takvih izvora, dragulja iz prirode je i Vrelo Borak, mjesto odakle se crpi voda Leda.
Osnovana je 2007. godine i prva je priznata prirodna izvorska voda u Bosni i Hercegovini.
Leda je voda izuzetne kvalitete, o tome svjedoče mnogobrojne analize odgovarajućih instituta, voda koja po svojim karakteristikama spada u sam vrh kvalitete izvorskih voda, prepuna minerala i bioloških svojstava pogodnih za zdravlje.
U procesu punjenja voda Leda nije ničime tretirana, ništa joj se ne oduzima niti dodaje, ostaje autentična, čista, bistra i hladna sa stalnom temperaturom izvorišta od 8 °C.
Zahvaljujući vlasničkoj strukturi gospodarskog društva Lukas TP Nakić d.o.o. u čijem je vlasništvu voda Leda koje konstantno ulažu značajna sredstva u modernizaciju postojeće proizvodnje, distribuciju, marketing i zapošljavanje novih kadrova Leda je danas postala najbrže rastući brend u ovoj branši i najprodavanija voda u Bosni i Hercegovini.
Usprkos svemu tome, pored ovakvog prirodnog dara kojeg nam je majka priroda darova, Bosna i Hercegovina i dalje uvozi ogromne količine vode, iako je vodom najbogatija u regiji i spada među vodeće države u svijetu po količinama i čistoći vode.
Stručnjaci često navode da je kvaliteta vode u Bosni i Hercegovini daleko ispred one uvozne. Ove izjave stručnjaka bi trebale probuditi i svijest građana, jer kupovinom domaćeg proizvoda sigurno neće pogriješiti, a svakom kupovinom domaćeg proizvoda pomažu BiH ekonomiji.
Voda Leda sudjeluje u raznim humanitarnim akcijama te mnogim društvenim, kulturnim, sportskim projektima i događajima. Tako ćemo i danas proslaviti ovaj dan s našim sugrađanima u Sarajevu, Banja Luci, Tuzli i Mostaru. Slavimo najveći dar koji je priroda dala čovjeku. Ona je u zraku koji dišemo, ona je izvor života. Zato je čuvamo i nesebično dijelimo jer na svu sreću, za razliku od drugih zemalja mi je još imamo u izobilju.
Učinimo sve, da sačuvamo vodu za buduće generacije, jer bez vode nema života.
*Sponzorirani članak