VOZIMO STARA AUTA: Kod nas prometuju oldtimeri i autobusi stari čak 20 godina

U Federaciji BiH je prosječna starost putničkih automobila 17 godina, velikih teretnih vozila 15, teretnih vozila do deset tona 20, dok je prosječna starost autobusa 18 godina.

Rečeno je to jučer na predstavljanju stručnog biltena i statističkih podataka o izvršenim tehničkim pregledima vozila u ovom entitetu u 2014. godini, koju je organizirao Institut za privredni inženjering – IPI d.o.o. Zenica u suradnji s Vanjskotrgovinskom komorom BiH (VTK BiH).

Prikupljanje podataka

– Svaki treći autobus je stariji od 20 godina, potvrdio je to jučer stručni suradnik za nadzor u navedenom institutu, Semir Selimović, koji kaže da je alarmantno da su vozila na našim ulicama posljednjih godina sve starija. Inače, Institut prikuplja podatke od stanica tehničkih pregleda iz FBiH još od 2007. godine. Ipak, dodaje Selimović, kod velikih teretnih vozila se popravlja prosječna starost, iz razloga veće aktiviranosti na međunarodnom prijevozu. Po njemu, zabrinjavajuće je što je prosječna starost autobusa 18 godina, uzimajući u obzir da su autobusi koji su stari samo do tri godine već prešli milijun kilometara. Fuad Klisura, direktor IPI-a, kaže kako je, zbog sigurnosti javnoga prijevoza, potrebno zabraniti prijevoz autobusima koji su stariji od 10 godina, po uzoru na Ministarstvo obrazovanja RS-a, što je, navodi, pozitivan primjer kako poboljšati sigurnost na cestama.

Istaknuto je da se povećava i broj neispravnih vozila koji su vraćeni s tehničkog pregleda zbog niza kvarova. Takvi automobili, navode, često su imali kvar na kočnicama, svjetlima, osovinama, kotačima i sličnom. Takvih je slučajeva od 2007., od početka nadzora, bilo 0,7 posto, dok je 2014. zabilježeno 4,6 posto.

Oldtimeri na cesti

Stručnjake također zabrinjava i visok udio oldtimera koji trenutačno prometuju na cestama i kojih je, po istraživanju, čak 40 posto. U kategoriju oldtimera spadaju automobili koji su stariji od 30 godina. Klisura je objasnio novinarima kako takve automobile vozači u BiH pokušavaju registrirati kao oldtimere kako ne bi više morali plaćati određene pristojbe.

– Ovo će se dogoditi ako ne dođe do izmjene pravilnika koju moraju uraditi nadležna ministarstva, upozorava Klisura. On je objasnio da se nigdje u svijetu oldtimer ne može voziti u prometu, nego se vučnom službom doveze do izložbenog mjesta, prenosi eKapija.ba. Inače, u FBiH trenutačno rad uredno obavlja 165 stanica tehničkih pregleda, koje su, po riječima dopredsjednika VTK-a BiH, Brune Bojića, jedne od najkvalitetnijih u svijetu. U posljednjih je sedam godina kroz stanice tehničkih pregleda FBiH prošlo čak više od četiri milijuna automobila.

DL