Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je uvažen zahtjev za vanredno preispitivanje presude u predmetu tužiteljice Ive Miličević, koja je osporavala izdavanje urbanističke suglasnosti za izgradnju vjetroelektrane “Poklečani” na planini Štitar, u općini Posušje.
Kako je priopćilo udruženja Resource Aarhus Center in BiH, Sud je utvrdio da su prilikom izdavanja urbanističke suglasnosti od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja učinjeni proceduralni i pravni propusti, što je dovelo do poništavanja rješenja i vraćanja predmeta na ponovno odlučivanje.
Pozitivno mišljenje uz uvjet
”Iako je Ministarstvo prostornog uređenja Zapadnohercegovačke županije izdalo pozitivno mišljenje uz uvjet da se pribave svi potrebni akti i suglasnosti za zaštitu okoliša, tužiteljica je osporavala gradnju zbog negativnih utjecaja na okoliš, kulturno-historijsko naslijeđe, te ljudska prava”, navodi se.
Vrhovni sud je, dodaje se u priopćenju, utvrdio da je prvostepeno rješenje, kojim je investitoru JP Elektroprivredi Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar izdana urbanistička suglasnost za izgradnju kompleksa vjetroparka, sadržavalo brojne uvjete koji se odnose na zaštitu okoliša, sigurnost infrastrukture, te druge tehničke i administrativne odredbe. Međutim, sud je zaključio da je postupak izdavanja suglasnosti u određenim segmentima bio nezakonit i neregularan, što je opravdalo njegovo poništavanje.
Mještani Poklečana su s Aarhus centrom u BiH od početka iskazivali protivljenje ovom projektu zbog zabrinutosti za okoliš, zdravlje i kvalitetu života lokalne zajednice. Planirana izgradnja vjetroelektrane na Štitaru, uz neposrednu blizinu zaštićenog područja, izazvala je strah od negativnih utjecaja na biodiverzitet i lokalnu ekonomiju.
Postoje vrijednosti
“Presuda Vrhovnog suda daje nam nadu da i u BiH još uvijek postoje institucije koje štite zakon i interes građana. Smatramo da je ovo važan korak u pravdi i zaštiti okoliša, jer mi, mještani Poklečana, ne tražimo ništa drugo nego poštivanje zakona i pravilnika koji štite našu prirodu i resurse. Naravno, zelena energija je važna i nužna, ali ona ne smije doći po cijenu uništavanja prirodnih resursa, šuma, zaštićenih krajolika, a naročito pitke vode. Postoje vrijednosti koje, kada se jednom izgube, više se nikada ne mogu vratiti. Ova presuda je pobjeda za nas i za sve one koji vjeruju da je moguće balansirati između potrebe za energijom i očuvanja prirode,” izjavila je Iva Miličević, predstavnica neformalne grupe građana iz Poklečana.
Aarhus centar navodi kako presuda ”predstavlja značajan korak u borbi za zaštitu okoliša, kulturno-historijskog naslijeđa i prava lokalnih zajednica”.
Neodgovorna izgradnja Sud je, navode, naložio da predmet bude vraćen na ponovno odlučivanje, čime se pruža prilika za daljnju pravnu provjeru svih aspekata ovog projekta, s ciljem očuvanja okoliša ali i poštivanja zakona.
”Ovo je još jedna presuda unutar koje možemo vidjeti da sud ukazuje i na nužnosti adekvatnog poštivanja Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH. Za sada državnu imovinu brane aktivisti i pravosudne institucije. Druge institucije nešto čekaju, pitamo se šta čekaju”, ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u BiH.
Dodaje se kako ”ovaj slučaj podvlači važnost transparentnosti i poštivanja zakonskih procedura u svim projektima koji mogu imati dugoročne ekološke i društvene posljedice”.
”Aktivisti i građani koji se protive neodgovornoj izgradnji i nepoštivanju ekoloških standarda pozdravljaju ovaj ishod kao pobjedu u zaštiti prava lokalnih zajednica i okoliša”, navedeno je.
13 komentara
Zašto nisu zabranili u općini Grude nego uništili okoliš i narod iselili badava tužbe federacija ne reagira nrgo iđe u korist kriminalcima i elektro hercegbosni mostar
Zašto nisu zabranili izvođenje radova na Maliču Grudama nego općina prodaje državno vlasništvo ,a ne općinsko sve dase pogoduje Čovića elektroprivredi kao i u Peć mlinima oduzet vlasništvo bez znanja vlasnika i izvodit radove bez suglasnosti bivši načelnik Boće treba bit odgovoran za oduzeto vlasništvo bez znanja vlasnika koji su još na privremenom radu u njemačkoj i traže svoju imovinu kojuje elektroprivreda oduzela bez znanja vlasnika
Tužite ih međunarodnom sudu
Ne ovim ovde u širokom i ljubuškom
To su sve čovićevi kadrovi Bosa Rudež i ostali…
Boćo je kralj on i dan danas vedri i oblači u Grudan
Sad će poskupit struja bravo Ive
ZA TITA I TITINOVCE
Bit će onako kako kažu Poklečani, ŽZH-a i Dragan Čović.
A ne “Vrhovni Kadiluk” iz Baščaršijsko-kaldrmaške kasabe.
Ma odlično, rušiti investiciju a gledati grabovinu to je pravi posa. Bravvvoo
Ajde budalo manita dici bi unistio prirodu kao sto unistavaju rijeke uokolo, dava pravi posebni dio pakla za ove od nas, u paklu bi im bio raj. Tamo ce im guzit dicu dok oni gledaju, svim ovima sto unistise lokalnu zajednicu
Da Grude OSTANU SELENDRA
Mještani Poklečana su bili za izgradnju ali drugarica Iva koja živi u Njemačkoj i dođe 10 dana godišnje je uz pomoć Arhus centra osporila izgradnju vjetroelektrane. Mještani Poklečana i ostali potršači će biti sretni kad EP HZHB ne bude imala dovoljno jeftine energije pa budu morali plaćati eneegiju tri puta skuplje. Ivi svejedno a Arhusovci sretni.
Iva kraljica svaka joj čast spasila je nas od budala što hoće za sitniš uništit prirodu. „Zelena energija „ koju mi skupo plaćamo svaki misec!
Mene naj vise zanima kad će tužiteljstvo konačno počet ovu bandu hapsit! A Ivi svaka čast dosta je lopovluka
A Šišovic je bio sve ljepo izplanirao…. propade mu plan