Zaključci sastanka u Aluminiju: Svi smo krivi

Na pregovorima predstavnika Uprave, malih dioničari i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića razgovaralo se o očuvanju radnih mjesta u Aluminiju i postepenom pronalasku novog programa.

Zdenko Klepić, predsjednik Nadzornog odbora kazao je kako je prvi cilj zbrinuti radnike te ponovio da nema riječi o stečaju.

Romeo Biokšić, predstavnik Sindikata, kazao je kako krivaca ima mnogo za ovakvu situaciju, no kako su najmanji krivci radnici.

”Iznijeli smo svoje zahtjeve pred Čovićem”, kazao je Biokšić i naglasio kako vjeruje da će se radnici htjeti vratiti na svoja radna mjesta.

Odgovornima smatramo predstavnike Vlade FBiH, naglasio je Biokšić.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović nakon sastanka je otišao bez izjave.

Podsjetimo, nakon sastanka sindikalista i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića danas u središnjici HDZ-a BiH poručeno je kako stečaj nije opcija, da će se svim radnicima uplatiti doprinosi za mirovinsko i invalidsko osiguranje te da se smatra kako će svi radnici u dužem vremenu biti vraćeni na posao.

Pri izlasku iz središnjice radnici su zasuli Čovića povicima ”lopove” te gađali njegov automobil bocama. Dvije osobe su privedene radi sukoba sa policijom, a jedna osoba je ozlijeđena pri čemu je intervenirala Hitna pomoć

Prije toga, radnici koji su na dan gašenja blokirali prometnicu M17 su zamjerili direktoru što nije ispoštovao dogovor po kojem je sastanak s predsjednikom HDZ-a BiH trebao biti održan u podne u zgradi središnjice te stranke u središtu grada, a ne u zgradi Uprave Aluminija, smatrajući da ih je na taj način izdao.

Pandža je stao pred okupljene radnike, zaplakao, a potom se sklonio u stranu. Medijima se nije htio obratiti.

Aluminij zapošljava 900 radnika, a za ovu kompaniju direktno je vezan i veliki broj firmi koje surađuju s njima, među kojima Luka Ploče. Radnici tvrde da je za Aluminij vezano oko 6.000 ljudi kroz forme koje posluju s nekadašnjim mostarskim gigantom.

Hrvatska Vlada je suvlasnik 12 posto poduzeća, a najveći pojedinačni dioničar je Vlada Federacije BiH s udjelom od 44 posto, dok su mali dioničari radnici, također, suvlasnici 44 posto.

Ukupna dugovanja ove kompanije iznose oko 400 milijuna KM, od čega se više od polovine odnosi na potrošenu električnu energiju.

Bljesak.info